Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSSA Üyelerine İhracatta 63 Ülke Kazandırdı

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), üyelerinin ihracatını artırma çalışmalarından biri olan T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen 3. URGE Projesini tamamladı. Projenin dikkat çeken kazanımlarından biri firmaların 63 yeni ülkeyle ihracatlarını genişlemesi oldu.
Ostim Editör
16 Haziran 2020 16:53

OSSA, 250’den fazla üyesiyle Türkiye’nin savunma ve havacılık alanındaki ihtiyaçlarının yerli ve milli olarak karşılanması hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Üyelerinin ihracatını artırmak için pek çok projeye imza atan OSSA, yurt dışındaki payını artırma yolunda Türkiye’nin ihracatına da katkı veriyor.

OSSA’nın bu yöndeki etkinliklerinin başında; 2 yılda bir düzenlenen, Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) geliyor. ICDDA ile sektörde dünyanın önde gelen kamu ve özel sektör firmalarının karar alıcıları KOBİ’lerle buluşuyor.

Küresel etkinliklere de katılan OSSA, burada hedef pazar temsilcilerine üyelerinin kabiliyetlerini tanıtıyor.

Küme, ihracatı artırma çalışmalarından biri olan, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen ve büyük faydalar sağlayan URGE projelerinde de önemli kazanımlar elde ediyor. Son olarak 3.’sü tamamlanan projede 63 ülke yeni ülke ihracat pazarına ekledi. üyelerine kazandırdığı kabiliyet ve artırdığı ihracat rakamları ile tamamladı.

İhracat pazarına 63 ülke eklendi

OSSA, son projede;  katılımcı firmalarına kalite yönetim ile ERP sistemleri konularında eğitim ve danışmanlıklar aldırarak global ölçekte taleplere karşılık verebilecek seviyeye ulaşmalarını sağladı.

Projede yer alan 22 firmada toplamda 866 kişi istihdam artışı kaydedildi. 3 firmanın ilk kez ihracata başladığı proje ile 11 firma aktif ihracat gerçekleştirdi. Hali hazırda ihracat yapan firmaların ihracat pazarına 63 yeni ülke eklendi.

Firmaların proje öncesi 3 yılın yıllık ortalama ihracat rakamı ile proje sonrası 5 yılın yıllık ortalama ihracat rakamı karşılaştırıldığında, yıllık ortalama 15 Milyon TL’lik bir artış gerçekleşti.

Proje tamamlandığında henüz ihracata başlamasa da, hedef ülke pazarlarındaki firmalarla gizlilik sözleşmeleri imzalayarak, teklif verme sürecine başlayan firmalar da var.  

Proje öncesi ve proje sırasında gerçekleşen istihdam oranındaki yüzde 62,5, pazar sayısındaki yüzde 317 ve ihracat özelinde yüzde 77 oranındaki artış OSSA’nın üyeleriyle birlikte devlet desteklerini etkin kullanarak ekonomiye sağladığı katkıyı gösteriyor.

OSSA ve üyelerinin yoğun çabalarıyla elde edilen nitelik kazanımları ile havacılık sektöründe de ithal ikamenin önüne geçilerek yerli ve milli projelere de büyük katkılar sağlandı.

Sektörel bazda nitelikli KOBİ sayısının artması ve istikrarın sürdürülmesi için faaliyetlerini sürdüren OSSA, ‘Birlikte daha güçlüyüz’ sloganı ile hareket ederek kaliteden ödün vermeden çalışıyor.

4. ve 5. URGE projesi devam eden OSSA’nın, daha önceki iki projesi dönemin Ekonomi Bakanlığı tarafından İyi Uygulama Örneği ile ödüllendirildi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.