Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Ankara Kalkınma Ajansı'nın Yönetiminde

Ankara Kalkınma Ajansı 2013 Yılı İkinci Kalkınma Kurulu Toplandı.
Ostim Editör
24 Eylül 2013 19:42

Ankara Kalkınma Ajansı, 2013 yılı ikinci Kalkınma Kurulu Toplantısı Grand Rixos Otel'de yapıldı. Toplantıda Kalkınma Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu temsilcilerinin de seçimi gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2013 yılı ikinci Kalkınma Kurulu Toplantısı Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Valisi Alâaddin Yüksel başkanlığında toplandı. Toplantıya Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Kalkınma Kurulu Eski Başkanı Dr. Mustafa Lale ve Kalkınma Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Kalkınma Ajansları’nın bölgesel sürdürülebilir kalkınmayı hızlandırmak, aynı bölge içinde gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmak ve gelişme stratejilerini belirlemek amacıyla kurulduğunu söyledi. Yüksel, tüm dünyada benimsenen bu modelin ülkemize geç geldiğinin de altını çizdi.

Ankara’nın önümüzdeki dönem stratejik planlarında bilişim, tarım ve turizm alanlarının yer aldığının altını çizen Yüksel, Kalkınma Ajansı’nın da bu alanlara yönelik önemli destek mekanizmaları oluşturduğunu belirtti.

“Ajans Yönetimi ve Kalkınma Kurulu olarak bizlere düşen kentimizin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet pozisyonlarını iyi belirlemek, dünya yarışında nerede yer alacağımızı tespit etmek, stratejik başlıklarımızı belirlemektir” diyen Yüksel, Kalkınma Kurulu’nun en önemli işlevinin de bu anlamda bir ortak aklı ortaya koymak olduğunun altını çizdi.

Vali Yüksel’in ardından söz alan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık da Ajansın hizmetlerinden bahsederek, Ajans destekleriyle sağlanan küçük etkilerin büyük sonuçlar doğurması için çalıştıklarını kaydetti. Şayık, “Bölgesel Kalkınma Ajansları, yerelden ve katılımcı planlama anlayışına dönüşümün bir ürünü olarak çıkmıştır. Uzun süreli deneyimler göstermiştir ki yereldeki ekonomik ve sosyal potansiyeli en iyi orada yaşayan insanlar bilir ve kaynakların en uygun hangi alanlara yapılması gerektiğine onlar karar verir” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, Kalkınma Kurulu Başkanı’nın seçimi gerçekleştirildi. Buna göre Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu yeni dönem başkanlığına tekrar Dr. Mustafa Lale seçildi.

Başkan seçiminin ardından, Kalkınma Kurulu’nu temsilen Yönetim Kurulu’nda yer alacak olan 3 Kalkınma Kurulu Üyesi de yine üyelerin oylarıyla belirlendi. Buna göre OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Barca yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiler. Yönetim Kurulu’na seçilen üçüncü isim ise Başkent Kadın Platformu Derneği Başkanı Nesrin Semiz oldu.

Yapılan seçimlerin ardından Kurul üyeleri Başkan Dr. Mustafa Lale başkanlığında bir araya gelerek görüş, düşünce ve önerilerini paylaştılar.

Yönetim Kurulu Toplantısı

Kalkınma Kurulu toplantısının ardından Ankara Kalkınma Ajansı Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı da Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Valisi Alâaddin Yüksel Başkanlığında toplandı.

Toplantıda öncelikle Genel Sekreter tarafından dönem içi gelişmeler hakkında Yönetim Kurulu’na bilgi verildi. Ankara Kalkınma Ajansı 2013 Yılı İlk Altı Aylık Birim Faaliyet Raporlarının görüşülmesinin ardından, Mali Destek Programları kapsamında desteklenen projelerle ilgili görüşme gerçekleştirildi.

Toplantı bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısının tarihinin belirlenmesinin ardından son buldu.

Kaynak: www.ankaraka.org.tr

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.