Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM 'Bilge Proje'ye Paydaş Oldu

Avrupa Birliği’nin finansmanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülen, İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi Projesi’ne (Bilgeİş) OSTİM de paydaş oldu.
Ostim Editör
12 Ocak 2017 09:45

Projeye ilişkin protokol OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü’nde imzalandı. Protokol, OSTİM adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile Bölge Müdürü Adem Arıcı, ODTÜ adına da Kurum Kıdemli Temsilci Vekili Prof. Dr. Kürşat Çağıltay tarafından imzalandı.

Bilgi teknolojileri KOBİ’lere kaldıraç olacak
Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, projeyi, ODTÜ’nün toplum üniversitesi olma yönündeki çalışmalarından biri olarak niteledi. Bilgeİş’in hedef kitlesinin özellikle KOBİ’ler olduğunu ifade eden Çağıltay, internet üzerinde hazırladıkları eğitim portalıyla KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik dersler hazırladıklarını vurgulayarak, “Bu kapsamda başlangıç için 100 adet, herkese açık ücretsiz ulaşabilecek dersler hazırlıyoruz.” dedi.

Derslerin amacının sadece bilgi teknolojilerini öğretmek olmadığını vurgulayan Çağıltay, “Bilgi teknolojisini KOBİ’ler kaldıraç olarak nasıl kullanabilir? Üretimde harcamalarını nasıl düşürebilirler gibi konulara yönelik derslerimiz var. Ayrıca bugünün ihtiyaçlarına ve geleceğin işlerine yönelik derslerimiz de mevcut.” bilgisini paylaştı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Protokolün her iki kuruma da hayırlı olmasını dileyen Aydın, “Biz iyi bir çözüm ortağı olabiliriz.” dedi.

Çevrimiçi Eğitim Platformu
Proje önemli hedeflerinden biri; ICT ile bağlantılı yeti ve becerilerin geliştirilerek, çalışan, işveren ve kuruluşların uyumluluğunun artırılması. Bu amaç doğrultusunda, ‘Bilgeİş Eğitim Portalı’ adında bir çevrimiçi eğitim platformu, çalışan ve işveren ihtiyaçları temelinde geliştirilecek. Bu bağlamda, ücretsiz ve geniş çapta kitlelere açık, kolay erişilebilir ve yenilikçi çevrimiçi kurslar, çevrimiçi platform içeriği kapsamında geliştirilecek. Çalışanlar ve işverenlere, kendilerinin mesleki yetilerini geliştirmeleri amacı doğrultusunda çevrimiçi kurslar üzerinden eğitim sağlanacak.

Protokol konusu projenin uygulanması ile ticari doğrultuda ICT kullanımının önemine dair farkındalık, çalışan ve işverenin becerileri, nitelikleri ve uyum yeteneği, çevrimiçi eğitimler yoluyla artırılacak, aktif şekilde bilgilendirilen ticari bir ortam ve ağ oluşumu gerçekleştirilecek. Bununla birlikte kuruluşların araştırma ve geliştirme kapasitelerinin zenginleştirilmesi, üniversiteler ile iş dünyası arasındaki etkileşim ve işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla erişimi kolay ve yenilikçi çevrimiçi faaliyetler uygulanacak. Ayrıca, eğitime katılanların kariyer gelişiminin sürdürülebilirliğini destekleme üzerinden beşeri sermaye yatırımları teşvik edilecek.

Kısaca BİLGEİŞ Projesi
BİLGEİŞ Projesi, Avrupa Birliği-Türkiye mali işbirliği kapsamında yürütülen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın (İKG OP) ‘Hayat Boyu Öğrenme Önceliği’ çerçevesinde ODTÜ tarafından yürütülüyor. Projenin genel hedefleri şöyle: Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında e-öğrenme altyapısının geliştirilmesi, üniversite-iş dünyası ilişkilerinin pekiştirilmesi, başta KOBİ'ler’ olmak üzere işçi ve işverenlerin mesleki yetkinliklerinin geliştirilmesi, KOBİ’lerin güçlendirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sağlanması.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.