Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Bilgi Güvenliğini Uluslararası Standarda Taşıyor

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü, üyeleri ve paydaşlarının bilgi güvenliğini, gizliğini ve bütünlüğünü uluslararası standartlarla koruma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda; küresel olarak kabul gören tek standart ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmalarına başlandı. Sistem çalışmalarının ilk etabında; OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ostim Teknopark ve OSTİM Yatırım A.Ş. çalışanları bir günlük ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi eğitimi aldı. OSTİM, ISO 27001 çalışmalarını sonlandırarak belge başvuru aşamasına geldi
Ostim Editör
03 Şubat 2021 16:42

Bilgi güvenliği, günümüzde kurumlar, şirketler ve bireyler için en önemli konuların başında geliyor. OSTİM de üyelerinin ve paydaşlarının bilgilerini korumada üst düzey hassasiyet gösteriyor.

Bilgi güvenliğini sağlamak, teknolojik çözümlerle birlikte sağlam bir güvenlik yönetim sisteminin kurulması ile mümkün olabiliyor. Bilginin gizliliği, bütünlüğü ve ulaşılabilirliğine ilişkin güven ortamının yaratılması, stratejik bir önem taşıyor. Bu konuda küresel kabul gören tek standart, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi.  

Günümüzde iş ve işlemlerin büyük çoğunluğu dijital ortamlarda gerçekleştiriliyor. OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü kullandığı çeşitli donanım ve yazılımlar ile bölge firmalarına hizmet sunuyor. Sunulan hizmetlerin sürekliliğinin sağlanması ve oluşan bilgilerin korunması büyük önem taşıyor.

OSTİM de bilgi güvenliği konusunda çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü, OSTİM Teknik Üniversitesi, Ostim Teknopark ve OSTİM Yatırım A.Ş. çalışanları bir günlük ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi eğitimi aldı.

Başvuru aşamasında

OSTİM OSB Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürlüğü dijitalleşen çalışma sisteminin belli standartlarda, sürekli iyileştirme felsefesi ile güvenli bir ortamda gerçekleştirmek için ISO 27001 çalışmalarını sonlandırarak belge başvuru aşamasına geldi.

Çalışmalar çerçevesinde personel farkındalığı, bilgi sınıflandırılması ve bilgi güvenliği önlemleri gözden geçirilerek eksiklikler tamamlandı.

ISO 27001 güvenlik yönetim sistemi ile, yalnızca teknoloji ile değil aynı zamanda tüm çalışanların da uyguladığı iş süreçleriyle devamlılık sağlıklı bir şekilde sağlanabiliyor.

ISO 27001 standardını kullanmanın avantajları şöyle sıralanıyor: Piyasada farklılaşma, üst yönetim ve müşteri gereksinimlerinin karşılanması yasal şartlara uyum, bilgi güvenliği bilinci ile odaklanmış çalışanlar, yeni gelişen tehdit ve açıklıklara hazırlıklı olmak, zayıflıkların tespit edilip giderilmesi imkanı, üyelere ve paydaşlara güven sağlaması vb.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.