Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim D-8 platformunu izledi

D-8 Ülkelerinin Türkiye toplantısı İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Kongreyi Ostim Yönetim Kurulu da izledi. Toplantıya Ostim Yönetim Kurulu Başkanı ile Ostim OSB Küme yöneticileri katıldı.
Ostim Editör
30 Aralık 2011 00:00

D-8 Ülkelerinin Türkiye toplantısı İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Kongreyi Ostim Yönetim Kurulu da izledi. Toplantıya Ostim Yönetim Kurulu Başkanı ile Ostim OSB Küme yöneticileri katıldı.

Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının organizasyon desteği ile bir araya gelen İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşan ülke heyetleri otomotiv sektörüne yönelik ortak çalışma kararı aldılar.

Kongrede konuşan Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Bakan Nihat Ergün, D-8'in dünya barışı, adalet ve ekonomik kalkınma için önemli bir adım olduğunu ifade etti Ergün, D-8 ülkelerinin ticaret hacminin 2010 yılında 100 milyar dolar seviyesine çıktığını, bu rakamların sevindirici ancak yeterli olmadığını söyledi. Ergün, "Gelinen aşamada 8 ülkeye daha büyük rakamlar yakışır. Ben gelecek 5 sene için 200 milyar dolar ticaret hacmini yakalayacağımızı ümit ediyorum" dedi.

Zirveye, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün'ün yanı sıra, D-8 ülkelerinin sanayi bakanları, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve TOBB Başkan Vekili Murat Yalçıntaş ile çok sayıda kişi katıldı. Ev sahipliği yaptığı zirvenin açılışında konuşan Bakan Nihat Ergün, D-8'in dünya barışı, adalet ve ekonomik kalkınma için önemli bir adım olduğunu ifade etti. Kaynakların adil bölüşüldüğü, adalet ve barışın egemen olduğu bir dünyanın kurulacağına inandıklarını vurgulayan Bakan Ergün, "Tarih son senelerde maalesef olumsuz sahnelere tanık oldu. Pek çok ülkenin kaynağı Batı'nın refahı adına sömürüldü. Batı ülkeleri kendileri adına hümanizmayı diğer ülkelere de atom bombasını, diktatörlüğü reva gördü" diye konuştu.

“D-8 ülkeleriyle işbirliğini yukarılara taşımak istiyoruz”
Türkiye olarak, bir yandan insanların hayat standartlarını geliştirirken, diğer yandan dünya ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya büyük önem verdiklerini vurgulayan Ergün, “1 milyara yakın nüfusuyla geniş bir coğrafyayı temsil eden, büyük bir ekonomik potansiyele ve çeşitli kaynaklara sahip olan D-8 ülkeleriyle ilişkilerimizi de bu açıdan değerlendiriyoruz. D-8 ülkeleri arasındaki ticari, sanayi ve teknik alandaki işbirliğini çok daha yukarılara taşımayı arzu ediyoruz” dedi.

“Ticaret hacmimiz 5 yılda 200 milyar dolar seviyesine ulaşır”
Türkiye’nin D-8 ülkeleriyle yaptığı ticaret hacminin 2,9 milyar dolardan, 20 milyar dolar seviyesine çıktığına işaret eden Bakan Ergün, “D-8 ülkelerinin kendi aralarındaki ticaret hacmi de 2009 yılında 66 milyar dolar olurken, 2010 yılında 100 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ben, önümüzdeki 5 yılda 200 milyar dolar ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum. Kriz sonrasında ülkelerimizin büyük bir toparlanma ve atılım içinde olması da, ticaret hacmini artırmak için önemli bir fırsat olacaktır” dedi.

“Ortak otomotiv üretimi, Ar-Ge merkezi kuralım”
İstanbul’da gerçekleştirilen D-8 toplantısında alınacak kararların uygulanması konusunda bütün ülkelere sorumlulukların düştüğünün altını çizen Bakan Ergün, geçen yıl İran’da gerçekleştirilen D-8 toplantılarında, üye ülkeler arasında bir otomotiv çalışma grubu kurulması yönünde karar alındığını hatırlatarak, D-8 ülkelerinin sanayi bakanlarına, şu çağrıda bulundu: “Ortak otomotiv üretimi, eğitim, Ar-Ge merkezi kurma gibi konularda çalışacak olan böyle bir organizasyonu bir an önce hayata geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye olarak, burada alınacak kararların hayata geçmeleri için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kere daha ifade etmek istiyorum. Ben ev sahibi ülkenin bir bakanı olarak burada alınan kararların bizzat takipçisi olacağım. Diğer Bakan arkadaşlarımın da aynı iradeyi göstereceklerine inanıyorum.”

Ergün, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde, sahip olduğu makro istikrarı, reel sektör için rekabet gücüne dönüştürmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.