Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM EKOPARK Projesi hayata geçiyor

Ankara Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında OSTİM VAKFI adına verilen “OSTİM EKOPARK” Hareketlilik Merkezi ve Tematik Teknopark Fizibilite Raporu isimli proje onaylandı.
Ostim Editör
14 Şubat 2012 00:00

Ankara Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında OSTİM VAKFI adına verilen “OSTİM EKOPARK” Hareketlilik Merkezi ve Tematik Teknopark Fizibilite Raporu isimli proje onaylandı.

Ostim Vakfı’nın kurmayı planladığı “OSTİM EKOPARK” Hareketlilik Merkezi ve Tematik Teknopark” projesinin ön fizibilitesinin çıkarılması amacıyla Ankara Kalkınma Ajansı’na (AKA) verilen destek projesi kabul edildi. 7 Şubat’da başlayan ve 3 ay sürecek olan projenin genel amaçları; enerji alanında faaliyet gösteren kamu, üniversite, sanayici, yatırımcı işbirliğinin güçlendirilmesi için alt yapı sağlanması, enerji sistemleri ve ilgili alt sistem teknolojilerinin ulusal koşullarda gelişmesine katkıda bulunacak politikalar geliştirilmesi, Ar-Ge faaliyetleri ile bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamak, üniversitelerdeki enerji alanındaki akademik bilgileri teknolojik ürünlere dönüştürerek ticarileştirmek ve teknoloji transferi için uygun ortam oluşturmak olarak belirtildi.

Proje ile enerji alanında Türkiye’de bir ilk olarak, Tematik Teknopark entegreli parkın kurulması için gerekli fizibilite raporunun çıkarılması hedefleniyor. Türkiye’de bir ilk örnek olarak hazırlanacak olan EKOPARK için yatırım modeli oluşturulacak ve yapılacak analizler sonucunda kurulacak olan EKOPARK yapılabilirliği araştırılacak. Fizibilite raporunun sonucunda gerçekleştirilecek olan proje ile enerji konusunda toplumsal farkındalığı arttırmak da hedefler arasında yer alıyor. Proje ile ayrıca yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, yeşil bina uygulamaları gibi katma değeri yüksek örnekleri EKOPARK’da hayata geçirip, yerli yatırımcıya yeni iş alanlarını göstermek, sürdürülebilirliğini sağlamak, uygulamaları yaygınlaştırarak örnek teşkil etmek de hedefleniyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.