Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Ekopark Yönetici Şirketi Kuruldu

Türkiye'nin enerji konusunda yaşandığı sıkıntıya çözüm üretmek ve enerji teknolojilerinin geliştirilmesine olanak sağlamak amacıyla, enerji alanında ulusal referans merkezi olması hedeflenen OSTİM Ekopark’ın Yönetici Şirketi OSTİM OSB’de düzenlenen imza töreniyle kuruldu.
Ostim Editör
22 Ağustos 2014 18:47

Türkiye'nin enerji konusunda yaşandığı sıkıntıya çözüm üretmek ve enerji teknolojilerinin geliştirilmesine olanak sağlamak amacıyla, enerji alanında ulusal referans merkezi olması hedeflenen OSTİM Ekopark’ın Yönetici Şirketi OSTİM OSB’de düzenlenen imza töreniyle kuruldu.

Yönetici Şirket Ana Sözleşmesi’ni; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Hacettepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ümmühan Şebnem Harput, Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tevfik Demir, OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan, OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kılıç, OSTİM Yenilenebilir Enerji Kümesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik ile OSTİM Yenilenebilir Enerji Kümesi Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Topçu imzaladılar. Törende Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt temsil etti.

“Özel sektör dinamizmi katacağız”
OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın törende yaptığı konuşmada, atılan bu imzanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek “bir teknoloji bölgesi kuralım, bizim de bir teknoloji bölgemiz olsun.” anlayışı ile yola çıkmadıklarını kaydetti. Enerjinin Türkiye için çok önemli, stratejik bir alan olduğunu vurgulayan Aydın, “Ülkemizin enerji ihtiyacını yurt dışına bağlı olarak çözüyoruz. Güneşin önüne panel koyup kendi enerjimizi üretemiyoruz. Kendi kömürümüzü çıkarıp, bir termik santral yapıp ondan enerji üretemiyoruz. Bu alanların hepsi stratejik alan ve bu alanlarda çok değişik çalışmalar var. Bunlar hiçbir zaman ürüne, üretime dönüşemiyor. Bu alanda daha aktif olabiliriz. Biz üniversitelerimizin bu alandaki yetenekleriyle yana yana gelip farklı bir sinerji oluşturabileceğimize çok inandık." dedi.

Bölgedeki en kıymetli araziyi proje için tahsis ettiklerini hatırlatan Orhan Aydın, Türkiye'de tekrarı olmayan bir teknoloji geliştirme bölgesi oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi. Proje çıktılarının hepsini bütün dünyaya satmayı hedeflediklerini aktaran Aydın, “Ekopark’a özel sektör dinamizmini katarak farklı bir uygulamayı hep beraber yapacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

“OSB’lerde teknopark kurulumuna öncelik veriyoruz”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Bakanlık olarak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin (TGB) OSB’ler içinde kurulumuna öncelik verdiklerini ifade etti. OSTİM Ekopark’taki heyecanı daha işin başından bu yana hissettiklerini dile getiren Uzkurt, bugüne kadar 59 TGB kurduklarını, bunlardan 5’inin OSB içinde yer aldığını aktardı.

Sanayicinin TGB’lere aktif katılımında sıkıntı yaşandığının altını çizen Cevahir Uzkurt, “Ekopark’ın kurulmasını önemsiyoruz. Daha çok teknopark müracaatları üniversiteden geliyor. TGB’ler, üniversite ve sanayi işbirliğinin yapılacağı en önemli kurumsal yapılardan biri. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de böyle. Ancak bugüne kadar Türkiye’deki TGB’ler üniversite kampüsleri ve kampüslerin yakın çevrelerinde kurulmuş. Maalesef üniversite merkezli TGB’lere sanayicilerimizin aktif katılım sağlaması biraz sıkıntı oluyor. Bakanlık olarak bundan sonraki dönemde OSB’ler içinde teknopark kurulumuna öncelik veriyoruz, bunu da destekliyoruz.” diye konuştu.

HABERE AİT GÖRSELLER İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.