Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Ekosistemi Akdemi İçin Zenginlik

OSTİM Teknik Üniversitesinin 2020-2021 akademik yıl açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin verdiği ilk dersle gerçekleştirildi. Büyükdede, “OSTİM Teknik Üniversitesi için OSTİM ekosisteminin varlığı büyük bir zenginliktir. OSTİM sloganı olan ‘OSTİM, Türkiye’nin sanayileşmesinde bir okuldur’ söyleminin, OSTİM Teknik Üniversitesiyle hayata geçmiş olduğu görülmektedir.” dedi.
Ostim Editör
14 Ekim 2020 12:16

Kamu kurum ve kuruluşları ile siyaset dünyasından temsilciler, akademisyenler ve öğrencilerin yer aldığı programda ilk olarak kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Murat Yülek, bir ülkenin kalkınmasının üniversitelerle olduğunu belirterek, üniversitelerin; ülkenin sanayileşmesinin, kişi başına gelirinin yükselmesinin, hatta gelir dağılımının düzelmesinin en önemli araçları olduğunu bildirdi.

“Dünyanın ilk sanayi üniversitesiyiz”

Üniversitelerin sadece akademik birimler, binalardan müteşekkil olmadığını ifade eden Yülek, “Üniversite dediğimiz kurumların içinde aynı zamanda şirketler de vardır, şirketler de, sanayi şirketleri ve diğer şirketler de birer üniversitedir. Eğer bu ikisi bir araya gelmezse o zaman üniversite eğitimi dediğimiz eğitim başarılı olmaz, ülke gerektiğince kalkınmaz.” görüşünü paylaştı.

OSTİM Teknik Üniversitesini üçüncü nesil üniversite olarak tanımladıklarını kaydeden Murat Yülek, bu tabirin;  üniversiteyle sanayinin, üniversitenin hayatın ve sanayinin tam merkezinde, göbeğinde yer alması isteğinden ibaret olduğuna işaret etti. Yülek şöyle devam etti: “Üçüncü nesil üniversite dediğimiz şey, üniversiteyi şu anda içinde olduğunuz üniversitede olduğu gibi hem fiziken hem kafasal olarak bizzat şirketlerin, üretimin tam merkezine sokabilmek, amaç.  Bizim üniversitemiz dünyanın ilk ve tek sanayi üniversitesidir, bu bir tanımdır sanayi üniversitesi tanımı. Buradaki bu tanımın ana unsurları şudur: Üniversite, bizzat sanayinin, şirketlerin içinde olacak.”

“Bize inşa eden teknolojiler lazım”

Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, sözlerine üniversitenin kuruluşunda emek veren Hidromek kurucusu Hasan Basri Bozkurt ve Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ı rahmetle anarak başladı.

OSTİM’in köklü bir tarihi ve Ahilik kültürüne dikkat çeken Aydın, “Eğitim faaliyeti benim kendi değerlendirmem, ama kabul görmüş bir değerlendirme; adeta bir ibadethane burası. Çünkü burada yapılan işler insana, kainata dokunan; yeryüzünün iyileştirilmesi, yaşanabilir hale gelmesi için hayırlı hizmetlere vesile olan bir kurum burası. Bizi uzaktan-yakından tercih edip gelen öğrencilerimize, velilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bize emanet edilen gençlerimizi, zamanı, mekanı en iyi şekilde değerlendirerek bunun üstesinden gelmeyi size söz veriyoruz, bunu yapabilecek bir ekibimiz, bir hoca kadromuz, bir yönetim kadromuz var. Onlarla birlikte inşallah öğrencilerimize, sanayicilerimize ve ülkemize, milletimize ve insanlığa güzel hizmetlerin yapılması için her türlü çabayı göstereceğimizi burada bir kere daha huzurlarınızda söylemek istiyorum. Bunu yapabiliriz, bunun heyecanını biz duyuyoruz.” dedi.

Orhan Aydın, sözlerini, “Sadece sanayileşme, sadece teknoloji tek başına insanlara hayır getirmiyor. Buna bir merhamet giydirilmezse, buna bir ahlak ve maneviyat giydirilmezse yakıyor, yıkıyor, yok ediyor. Bize yakan, yıkan, yok eden değil, yapan, imar eden, ıslah eden, inşa eden teknolojiler lazım.“ ifadeleriyle tamamladı.

“2023 hedeflerini destekler nitelikte”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, bir üniversiteyi kurmamın ne kadar zor bir görev olduğunu yaşayan biri olarak iyi bildiğini söyleyerek OSTİM Teknik Üniversitesi kurucuları ve yöneticilerine teşekkür etti. “OSTİM Teknik Üniversitesi için OSTİM ekosisteminin varlığı büyük bir zenginliktir.” diyerek konuşmasını sürdüren Büyükdede, şu hususlara temas etti: “OSTİM sloganı olan ‘OSTİM, Türkiye’nin sanayileşmesinde bir okuldur’ söylemi OSTİM Teknik Üniversitesiyle hayata geçmiş olduğu görülmektedir. Nitelikli öğrenimini sunma ve kaliteli araştırmalar hayata geçirme amacının yanı sıra, üniversitemiz bölgesel ve sektörel kalkınma odaklı olarak faaliyetini sürdürmektedir. ‘Sanayinin üniversitesi’ sloganıyla sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek uygulama projeleri yürütmek de üniversitesinin hedefleri arasında olmalıdır.

Ankara ilinde mevcut olan iki teknik üniversitenin biri olan üniversite kadrosunda çok yönlü bilimsel uygulama projeleri yürüten hocaları barındırmalı ve uygulama projeleri de icra etmelidir. Bu konuda Bakanlığımız kapsamında gözlemlediğimiz üniversite faaliyetleri umut vericidir. ‘Deneyimli hazır mezun’ sloganıyla yola çıkan OSTİM Teknik Üniversitesi, uygulamalı eğitim modeli kapsamında iş yeri deneyimi uygulamasını hami işletmeleri ile sürdürmektedir. Bu program ile uygulama ile akademi arasında iş birliği artmakta ve öğrencilerimizin iş bulma kolaylığı güçlenmektedir. Bu husus ülkemizin istihdam politikaları açısından da çok önemlidir. Bu husus 2023 hedeflerini de destekler niteliktedir.”

Yerlilik, millilik ve kendi kendine yetebilme kavramlarının 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin merkezinde yer aldığını vurgulayan, teşkil etiğini dile getiren Hasan Büyükdede, “Ülkemiz yerlileşme, millileşme, nitelikli ve katma değerli sınai üretim konusunda önemli adımlar atmıştır, atmaya da kararlılıkla devam edecektir. Yolumuz uzun, fakat aydınlık günlerde çok yakındır inşallah.” dedi.

Akıllı İktisadi Planlama ve Sanayi Politikaları (SEPIP) Konferansı’nın açılışının da yapıldığı programda OSTİM Teknik Üniversitesi uhdesinde profesör unvanı alan akademisyenlerine belgeleri takdim edildi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.