Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM “Enerji Yönetim Birimi” faaliyette

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, bünyesindeki firmalara enerjiyi daha verimli kullanabilmeleri için neler yapmaları gerektiği konusunda ücretsiz danışmanlık yapacak “Enerji Yönetim Birimi”ni faaliyete geçirdi.
Ostim Editör
30 Temmuz 2012 00:00

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, bünyesindeki firmalara enerjiyi daha verimli kullanabilmeleri için neler yapmaları gerektiği konusunda ücretsiz danışmanlık yapacak “Enerji Yönetim Birimi”ni faaliyete geçirdi.

02.05.2007 tarih ve 26510 sayılı resmi gazetede yayımlanan "Enerji Verimliliği Kanunu"nun 7. Madde ve (1)a1 fıkrası, Organize Sanayi Bölgelerinde, bölgedeki 1000 TEP/yıl'dan daha az enerji tüketimi bulunan endüstriyel işletmelere hizmet vermek üzere enerji yönetim birimi kurulması zorunluluğu getiriyor.

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, bahsi geçen kanunla kurulma zorunluluğu getirilen enerji yönetim birimini faaliyete geçirdi. Makine Mühendisi Muhammed Ali Kılıçaslan yönetimindeki Enerji Yönetim Birimi makine, elektrik, çevre mühendisleri ve teknikerlerden oluşuyor.

Birim, OSTİM bünyesindeki firmalarda elektrik enerji tüketim analizi, baca gazı analizi, termal görüntüleme, noktasal sıcaklık ölçümleri, aydınlatma şiddeti ölçümü, debi ölçümleri gibi analizler gerçekleştirerek; sera gazı emisyonunu azaltmayı, enerji maliyetlerini düşürmeyi, buna bağlı olarak üretim maliyetlerinin düşmesini, firmaların rekabet gücünün arttırılmasını hedefliyor.

Birim tarafından, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 1000 TEP'ten [1000 TEP (Ton Eşdeğer Petrol)=11.630.000 kwh/yıl'dır] daha az enerji tüketimi bulunan endüstriyel işletmelere enerji verimliliği etüt ölçümleri ve sosyal bilinçlendirme eğitimleri de verebilecek.Enerji Yönetim Birimi uzmanları OSB bünyesindeki sanayicilerle görüşerek enerji verimliliği adına tesislerinde ne yapılabileceği konusunda yardımcı olacaklar.

Tamamen ücretsiz olarak verilecek bu danışmanlık hizmeti için OSTİM OSB firmalarının OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü Enerji Yönetim Birimi’ne başvurmaları yeterli olacaktır.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.