Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Haritasına Kırgızistan da Ekleniyor

OSB kurulumu için destek verilecek. OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile Kırgızistan JIA İş Adamları Derneği arasında İşbirliği ve İyi Niyet Çerçeve Protokolü imzalandı.
Ostim Editör
28 Temmuz 2015 11:59

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile Kırgızistan JIA İş Adamları Derneği arasında, Kırgızistan’da Kurulması Planlanan Organize Sanayi Bölgelerinin Geliştirilmesi ve İşletilmesine İlişkin İşbirliği ve İyi Niyet Çerçeve Protokolü imzalandı.

Bilgi ve tecrübelerini dost ve kardeş ülkelere aktaran OSTİM OSB, Kırgızistan’da da çalışma yürütecek. Bu kapsamda, OSTİM OSB ile Kırgızistan JIA İş Adamları Derneği, Organize Sanayi Bölgeleri kurulumu, geliştirilmesi ve işletilmesi amacıyla mutabakata vardı.

Özellikle küçük, mikro ve orta ölçekli işletmelerden oluşan Organize Sanayi Bölgelerinin, planlanması, tecrübe paylaşımı, inşaatı ve işletimi ile kurulacak bölgenin gelişimi konusunda ortaklıklar yapma konusunu içeren protokol, OSTİM OSB Yönetim Binası’nda düzenlenen törenle imza altına alındı.

Protokole, OSTİM OSB adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kırgız tarafı adına JIA Yönetim Kurulu Üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu, gözlemci olarak da Kırgızistan’ın önceki dönem Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov imza attı. Törende Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri de hazır bulundu.

“Sanayi bölgelerine ihtiyaç duyuyoruz”
JIA Yönetim Kurulu Üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu törende yaptığı konuşmada, Kırgızistan’ın, Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya’nın kurduğu gümrük birliği ülkeleri arasına girdiğini hatırlattı. Her iki ülke için sanayileşme, üretim ve ticaretin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Uulu, “Ülkenin ekonomisini, geleceğini, yaşam standartlarını belirleyen en önemli unsur üretim ve ticarettir. Dolayısıyla Kırgızistan, sanayi bölgelerinin kurulmasına ihtiyaç duyuyor. Bu amaçla, JIA olarak Kırgızistan’da sanayi bölgelerinin organize edilmesi, yapılması, dünya standardına uygun bir üretim gerçekleştirilmesi amacıyla, OSTİM’den bilgi, danışmanlık ve eğitim hizmetlerini almayı düşünüyoruz.” dedi.

İleriye yönelik iş birliklerinin devam edeceği mesajını veren Temirlan Sarlykbek Uulu, iki ülke halkı için hayırlı işleri gerçekleştirebileceklerini, Kırgızistan ekonomisine katkı sağlayabileceklerini.” kaydetti.

“Kırgızistan önemli bir merkez”
OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kırgızistan’ın OSTİM, Türkiye ve iş dünyası için önemli bir merkez olduğuna işaret etti. OSTİM olarak farklı coğrafyalarda Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması ve bölgesel kalkınma ile ilgili olarak çaba serf ettiklerini ve emek verdiklerini dile getiren Başkan Aydın, “Kırgızistan’ı da haritamıza eklemeyi hedefliyoruz. Burası, küçük ve orta ölçekli sanayilerin kurulması ve bir bölgenin geliştirilmesi için tecrübe sahibi. 1967’den itibaren; Ankara’nın sanayileşmesine ve küçük sanayinin büyütülerek, büyük sanayinin oluşturulmasına girişimci yetiştiren, meslek eğitiminde uzman bir yer. Bu bilgilerimizi de sizlerle beraber hayata geçirmekten memnun olacağız.” görüşünü paylaştı.

Protokolde, Kırgız tarafının özel sektör ağırlıklı olmasının, başarı için önemli bir başlangıç olduğunu vurgulayan Orhan Aydın, “OSTİM OSB ve OSTİM kurumları olarak projeyi hayata geçirmek için elimizden gelen bütün katkıyı vereceğiz. Protokolün OSTİM’e, Kırgızistan’a, JIA İş Adamları Derneği’ne, ülkelerimize ve insanlığa hayırlı olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyorum.” diye konuştu.

“Benim için şereftir”
Gözlemci statüsüyle protokolü imzalayan Kırgızistan’ın önceki dönen Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov da şu görüşlere yer verdi: “Bu protokolü imzalamak benim için bir şereftir. Sayın Başkan Orhan Aydın’a Kırgızistan heyetini kabul edip, işbirliği için iyi niyet protokolü imzalamalarından dolayı teşekkür ederim. OSTİM, Türkiye’nin dünyaca tanınmış ve takdir edilmiş bir markası. Ayrıca OSTİM, Türkiye’nin hızlı ekonomik gelişmesine büyük katkı sağlamış bir kuruluş. Bugün bu protokolün imzalanmasıyla başlayacak Kırgızistan-OSTİM işbirliği, iki kardeş milletimiz için hayırlı ve uğurlu olacak.”

Protokol hakkında
Protokole göre, JIA tarafından talep edilmesi halinde; OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, yatırım, alt yapının kurulması, elektrik enerjisi, su şebekesi ve kanalizasyon, atık su geri dönüşüm istasyonları, kaldırım ve yolların yapımı, telefon hatlarının çekilmesi, lojistik hizmetleri konuları için, proje kapsamında bir finansal plan hazırlayacak. OSTİM, proje kapsamında, kendi teknik ve finansal yeterliliği için gerekli tüm veri, bilgi ve referansları sunacak.

Kırgızistan tarafı, Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması ile ilgili tüm kolaylığı sağlayacak, alan tahsisi de dahil olmak üzere; gerekli resmi görüşmeleri yapacak ve/veya yapılmasını sağlayacak. OSTİM, Kırgızistan’daki yatırımcılara teşvik, hibe ve fon sağlanması ile ilgili danışmanlık ve destek hizmeti de verecek.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.