Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM “Hürkuş” olmayı anlattı

OSTİM OSB Bölge Yönetimi her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeği ile önemli konukları ağırladı. Her yıl iftar daveti için farklı bir tema seçen OSTİM’in bu yılki teması “Hürkuş olmak”tı.
Ostim Editör
24 Ağustos 2012 00:00

OSTİM OSB Bölge Yönetimi her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeği ile önemli konukları ağırladı. Her yıl iftar daveti için farklı bir tema seçen OSTİM’in bu yılki teması “Hürkuş olmak”tı.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar daveti bu yıl da Ankara iş, sanayi, politika ve sivil toplumunun önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. OSTİM Lale Restoran’da gerçekleştirilen iftara katılan isimler arasında Ankara Vali Yardımcısı Mahmut Yıldırım, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Salih Bezci, AKP Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, AKP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi Shahid Najam, SSM Müsteşar Yardımcısı Sedat Güldoğan, SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Konuk, Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürü Mahmut Çetin, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Tapu Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, THY Genel Müdür Yardımcısı Halil Tokel, Roketsan Genel Müdürü Nevzat Çağlayan, FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, TAI Sanayileşme Operasyonları Başkanı Naki Polat, Aselsan Strateji Yönetim Direktörü Baki Şensoy, Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener, OSİAD Başkanı Adnan Keskin, Çırak Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç ve AKP Ankara İl Başkanı Murat Alparslan yer aldı.

OSTİM OSB’de faaliyet gösteren sanayicilerin de katıldığı iftarın bu yılki teması Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş’tu. İftarın ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın bu yıl neden “Hürkuş olmak” temasıyla bir araya geldiklerini anlattı.
“OSTİM olarak her yıl bu güzel güne ilaveten bir tema belirliyoruz” diyen Aydın, genel olarak OSTİM’in temasının zaten yerli ve milli üretim olduğunu belirtti. Bu temayı hiç değiştirmediklerini söyleyen Aydın Vecihi Hürkuş hakkında da şunları söyledi:

“Biz yerli üretimin ve milli üretimin önemini fark ettirmeye çabalıyoruz. Bu her zaman çok fark edilmiyor, her zaman çok hissedilmiyor. Bu nedenle biz her ortamda, her platformda bunun vurgulanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Somali’yi gündemimize almıştık, bir önceki yıl da Türkiye’nin uçak sanayisine imza atmış bir gizli kahramanı, Nuri Demirağ’ı işlemiştik. Biliyorsunuz Türkiye’de bir eğitim uçağı tasarlandı, üretildi ve Başbakanımızın katılımıyla TUSAŞ tesislerinde hangardan çıkışı yapıldı. Bu Türkiye için çok önemliydi. Neden? Bugün temasını inceleyeceğimiz Vecihi Hürkuş bu uçağı hemen hemen 100 yıl önce uçurmuştu. Türkiye Cumhuriyeti 100 yıl önce semalarında kendi uçağını uçurmuş bir ülkedir. Bakın 100 yılın sonunda tekrar yeniden tasarladık, yeniden ürettik ve uçuşa hazır hale getirdik. Bu arada bir şeylerin kaybolduğunu anlamamız lazım. Yani geçen bu 100 yıl içinde çok şey kaybettik. Bu nedenle biz Vecihi Hürkuş’u hatırlamak ve hatırlatmak istedik.”

Gecenin temasına uygun olarak iftar alanına getirilen, TAI tarafından yapılan Vecihi Hürkuş’un ilk uçuşunu yaptığı uçağın birebir maketi katılımcılar tarafından ilgiyle incelendi.

İftar programında ayrıca Kore asıllı, İngiltere’de kalkınma iktisadı alanında önemli profesörlerden olan Ha-Joon CHANG’ın “Sanayileşmenin Gizli Tarihi” (Epos Yayınları) adlı kitabı dağıtıldı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.