Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM, IDEF 2009’da ses getirdi

1993 yılından itibaren Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı sorumluluğunda düzenlenen, Türk savunma sanayisinin dünyaya tanıtıldığı IDEF’09 Uluslar arası Savunma Sanayi Fuarı 27–30 Nisan tarihlerinde İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

1993 yılından itibaren Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı sorumluluğunda düzenlenen, Türk savunma sanayisinin dünyaya tanıtıldığı IDEF’09 Uluslar arası Savunma Sanayi Fuarı 27–30 Nisan tarihlerinde İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Fuarın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ ve çok sayıda kuvvet komutanı katıldı.
Törende konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Gönül “Amacımız, savunma sanayi alanında dost ve müttefik ülke temsilcileriyle maliyet etkin projeler geliştirerek işbirliği çalışmalarımızı en üst noktalara getirmektir. Kaynakların etkin kullanılması halinde dünya toplumlarının refahına, gelişmesine ve uluslararası barışın korunmasına en büyük katkıyı sağlayacağımıza inanıyoruz'' dedi. Türk savunma sanayine ilişkin değerlendirmede bulunan Gönül, "2000'li yıllardan itibaren savunma sanayinde temel hedefimiz, öncelik verdiğimiz alanlarda kendi tasarımlarımızı yapmak ve savunma sanayini uluslararası alanda rekabet edebilecek şekilde yapılandırmak olmuştur. Kendi tasarımımızı yapma imkânımızın olmadığı alanlarda ise uluslararası ortaklık ve işbirliği projelerine yöneliyoruz. A400M ulaştırma uçağı projesi, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesi gibi konsorsiyum projelerine sanayi ortağı olarak katılıyoruz. Hâlihazırda devam eden özgün tasarım ve geliştirme projeleri arasında ise; Altay modern ana muharebe tankı, MilGem korvet savaş gemisi, orta ve uzun menzilli tanksavar füzeleri, operatif insansız hava araçları bulunmaktadır. Son yıllarda özgün geliştirmeye paralel olarak, yaygın bir ArGe programı da yürütülmektedir. Savunma Sanayi Destekleme Fonu ve Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden kaynak sağlanan ArGe projelerinin yanı sıra bu konudaki çalışmaların büyük çoğunluğunu, TÜBİTAK desteği ile 2005 yılından itibaren başlatılan ArGe projeleri oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.
Yerli ve yabancı 464 firmanın katıldığı fuarda, hazırlanan resmi delege programlarıyla dost ve müttefik ülkelerin Savunma Bakanları, Genel Kurmay Başkanları, üst düzey sivil ve askeri otoriteleri ile görüş alışverişlerinde bulunuldu. Aynı zamanda hazırlanan özel toplantı alanlarında savunma sanayi ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkisi olan tüm firmaların üst düzey askeri, sivil ihtiyaç ve tedarik makamları ile yerli ve yabancı heyetlerle görüşmesi sağlandı.
Ostim Savunma Yan Sanayi Kümesi de IDEF 2009’a 64 Küme Üyesi firmanın logolarının yer aldığı ortak bir stant ile katıldı. İlk gün yalnızca protokole açık olan fuara Ostim Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurul Başkan Vekili Sıtkı Öztuna, Küme Yürütme Kurulu üyeleri ve küme üyesi 50 firmanın temsilcileri de katıldı. Firma temsilcilerinin ana tedarikçilerle görüşme imkânı yakaladığı fuarda; Ostim Savunma Yan Sanayi Küme Yürütme Kurulu Üyeleri ve Küme Koordinatörü ile SSM Yetkilileri, Lojistik Komutanları, MSB Yetkilileri, Yabancı Heyetler ve SASAD arasında görüşmeler de gerçekleşti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.