Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim Irak’ta ses getirdi

Ostim Organize Sanayi Bölgesinde yürütülen çalışmalar ve projeler ülkemiz sınırlarının dışına taşmaya başladı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim Organize Sanayi Bölgesinde yürütülen çalışmalar ve projeler ülkemiz sınırlarının dışına taşmaya başladı.

Yurtdışı açılımlarında öncelikler çerçevesinde Irak ekonomi çevreleri ile ilişkilere önem veren OSTİM OSB yöneticileri, bir işadamı grubu oluşturarak Irak’ın DHI – QAR bölgesinin Nasıriye (An Nasiriyah) şehrini ziyaret etti. Ostim’in Ortadoğu ülkelerinde koordinasyonunu yürüten Müeyyed Sarıkahya organizasyonunda Nasıriye Yatırım Komisyonu (Investment Commission) yetkililerinin Ostim ziyaretinde yapılan olumlu ve somut görüşmeler sonucu çok kısa sürede iadeiziyaret gerçekleştirildi. Türkiye’de söz konusu ekiple yapılan görüşmelerde ele alınan projeler yerinde incelenerek çalışmalara devam edildi.

Irak denilince ilk akla gelen güvenlik konusu olduğu ancak OSTİM heyetinin ziyareti sırasında normal bir güvenlik ortamı yaşandığı vurgulandı. Proje gezisi hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Bundan sonra Irak her geçen gün olumluya gidecek sosyal, siyasi ve ekonomik yapısıyla Türkiye’nin sürekli gündeminde kalacak ve işadamlarımız için cazip bir pazar olacaktır. Heyetimiz herhangi bir güvenlik sorunu ile karşılaşmadı. Nasıriye’nin de bulunduğu Güneyde normal güvenlik koşulları yaşanıyor. Uzun yıllardır mahrumiyet içinde bulunması nedeniyle her şeye ihtiyaç var” dedi.
Heyette Irak’ı yakından tanıyan ve Ostim’le birlikte Irak projelerini takip eden Müeyyed Sarıkahya ve İsmail Aga ile Ostim Organize Sanayi Müdürü Bölge Müdürü Adem Arıcı, Genel Koordinatör Gülnaz Karaosmanoğlu da bulundu.

Ostim Yatırım A.Ş. Proje Koordinatörü Abdullah Çörtü ise Ostim modelinin kurulumu ile ilgili görüşmeleri yürütmek ve daha önce gündeme gelen Irak’ta komple anahtar teslimi tesis kurulumu konusunda görüşmeler yapmak üzere heyette yer aldı.

Seyahate katılan işadamları ve şirketler şunlar:
Meka - Mehmet Kaybal, Senkron – Şenol Kervanoğlu, Mücahit Tunç Yıldız Şirketler Grubu - Güngör Yıdız, Merkez Galvaniz - Zekeriya Öztürk, Evzen Mobilya - Sadi Yıldız, Uludoğan Otomotiv - Ali Uludoğan, Feza Grup - İlhan Akay.

Ticari görüşmelerin yanı sıra Nasıriye’de bir organize sanayi bölgesi kurulum Projesi için Ostim ve Yatırım Komisyonu prensiplerde anlaşmaya varıldı. Ostim’in bilgi, deneyim, yatırım, imalat ve işletme gücünü aktaracağı proje, iki ülkenin sadece ticari değil, sosyal ve kültürel ilişkilerini de geliştirecek bir altyapı sağlayacak. Nitekim daha ön görüşmeler sırasında bile, Ostim Heyetinin ziyareti Irak televizyonlarının ana haber bültenlerinde yer alırken, yapılan röportajlar Türk tarafının iyi niyet ve olumlu sözlerini doğrudan Irak’lı yetkililere ve Irak halkına ulaştırdı.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.