Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM-İtalya işbirliği

OSTİM - İtalya ilişkisi giderek hem gelişiyor, hem de çeşitleniyor. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB), KOBİ’lerin yurt dışına açılımını kolaylaştırmak için projeler geliştiriyor.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

OSTİM - İtalya ilişkisi giderek hem gelişiyor, hem de çeşitleniyor. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB), KOBİ’lerin yurt dışına açılımını kolaylaştırmak için projeler geliştiriyor.

Değişik formatlarda İtalya ile işbirliğini sürekli geliştiren OSTİM, fabrika içi proses optimizasyonu konusunda bir İtalyan firmayla işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği gereği Ostimli firmalar ve İtalyan partneri projeler takip edecek, İtalya’nın knowhow’ı ile OSTİM’in üretim gücünü buluşturacak ve ilerleyen süreçte yeni bir ortak şirket kurarak güçlerini bölge ülkelerine taşıyacaklar.
OSTİM ve İtalyan Partneri 2009’da kurulması beklenen yeni şirketle, büyük bir sinerji yaratmayı hedefliyor. Şimdiye kadar İtalya ile önemli işbirlikleri gerçekleştirdiklerini belirten OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, İtalya’nın ihracat yaptıkları ülkelerin başında geldiğini söyledi. İtalya ile inşaat makineleri konusunda çok sıkı ilişkileri olduğunu söyleyen Aydın, “Cat, Komatsu, Volvo gibi ağır iş makinelerinin after market yedek parçalarında çok güçlüyüz. Türkiye’nin bu konudaki en iddialı, en rekabetçi bölgesiyiz” dedi. Bu alanda İtalya’nın da çok güçlü olduğunu belirten AYDIN, İtalya’daki büyük firmalarla diyaloglarının çok iyi olduğunu ifade etti. Aydın, “Amerika, Afrika, Avrupa piyasalarında belli bir pazar payına sahip olan İtalya’nın, pazardaki bu etkinliğinden de yararlanarak, diyaloglarımızı geliştiriyoruz” dedi. Aydın, “Biz nasıl İtalya’nın güçlü olduğu pazarlarına İtalyanlarla birlikte girebiliyorsak, İtalyanlar da bizim güçlü olduğumuz pazarlara bizimle birlikte girmek istiyor”. İtalyanların otomotiv, kamyon, beyaz eşya fabrikalarının yerleşim planı, konveyor ve taşıma sistemleri gibi çok kompleks yapıların kurulumunda işbirliği yapılacağını ifade eden Aydın, “Bu konuda İtalya’daki firmalar biz malzememizi size ürettirelim, aynı zamanda sizinle ortak olalım, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine birlikte girelim diyorlar. Bu konuda da çok sıcak görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.
Aydın, İtalya ile üretim güçlerini birleştirerek yapacakları her projenin başarılı olacağını söyledi. Aydın, OSTİM Bölgesi’nin sunduğu hizmetlerin yeni yatırımlar için çok avantaj sağladığını belirtti. Yabancı yatırımcıların OSTİM Bölgesi’ni avantajlarından dolayı tercih ettiğini söyleyen Aydın, “Uygun ve ucuz altyapı imkânlarımız, bizi bir adım öne çıkarıyor. Ucuz enerji, haberleşme ve sıfır bürokrasi imkânlarımız, imalat altyapımız, yan sanayi gücümüz ile bölgede çok önemli bir konumdayız” dedi.
OSTİM’in çok sayıdaki önemli imkânları olan bir üretim üssü olduğunu vurgulayan Aydın, katma değeri olan kuruluşlara sahip olduklarını söyledi. Aydın, sahip oldukları medya, bilişim, teknopark imkânlarının gelişmişliğine işaret etti. Aydın, enerji alanında OSTİM’in kendi elektriğini üretip dağıtımını yapabilen bir konumda olduğunu söyledi. Projeleri OSTİM’e getirme konusunda bir OSTİM Yatırım şirketleri olduğuna dikkat çeken Aydın, “Bu şirketin projeleri OSTİM’e getirmek ve OSTİM’li firmalarla işbirliği yaparak onların ürettiği katma değeri artırmak olduğunu söyledi. OSTİM Yatırım’ın bölgenin rekabet gücünü artıracak yatırımlar da yaptığını belirten Aydın, ayrıca bölgenin ihracat potansiyelini de değerlendirdiklerini ifade etti. İhracat için kurulan sistemle, OSTİM’li firmalardan tedarik edilen ürünler çok sayıda ülkeye ihraç edildiğini kaydetti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.