Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Kazakistan’da İrtibat Ofisi Açtı

Kazakistan'ın Çimkent kentinde düzenlenen Türk-Kazak İş Forumu kapsamında Kazakistan’a giden OSTİM heyeti, Ontustik Serbest Sanayi Bölgesi’nde İrtibat Ofisi’ni faaliyete geçirdi.
Ostim Editör
02 Şubat 2017 12:04

Kazakistan'ın Çimkent kentinde düzenlenen Türk-Kazak İş Forumu kapsamında Kazakistan’a giden OSTİM heyeti, Ontustik Serbest Sanayi Bölgesi’nde İrtibat Ofisi’ni faaliyete geçirdi. Kazakistan’daki programa OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca ve OSTİM Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Abdullah Çörtü katıldı.

1 Şubat’ta başlayan organizasyonun açılış oturumunda OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın bir konuşma yaptı.  Ankara’nın, başkent olması nedeniyle başlangıçta bürokratik bir şehir kimliği taşıdığını, OSTİM’in, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, girişimcilerin oluşturduğu bir bölge olarak Ankara’nın sanayileşmesine katkısı olduğunu ifade etti.

“Gözümüz, kulağımız hep buralarda”
Orhan Aydın, bölgenin girişimci yetiştirme yapısını da işaret ederek, “OSTİM’de büyüyen KOBİ’ler Ankara’daki sekiz Organize Sanayi Bölgesine geçiş yaptılar.” dedi.

OSTİM’in Kazakistan’la geçmişten günümüze temaslarına değinen Başkan Aydın, şunları kaydetti: “Gözümüz, kulağımız hep buralarda. Defalarca buralara gelip gittik; yine de gelip gideceğiz. Ama bu defa işi somutlaştıralım istedik. Sayın Valimiz Canseyit Tuymebayev’in de burada etkin görev alması nedeniyle biz kısmet olursa, organize sanayi bölgeleri yönetimi ile birlikte OSTİM olarak bir ofis açmayı planladık. Tabelamızı da yazdık ve yanımızda getirdik. Hedefimiz ve amacımız şu; burada bize bir ofis tahsis edilecek. Biz bu ofisin üzerine ‘Hoca Ahmet Yesevi OSTİM Ofisi’ yazacağız. Şöyle planladık tabelamızı; dikine okuduğunuz zaman ‘HAY’ yazıyor; ‘HAY OSTİM’. Bunu tek taraflı değil bir ucunu aynı bölgeye muadil olarak kendi Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü binamızda da açacağız. Orada da burada da birisi olacak.”

İki ofis arasında işbirliklerini geliştirmek için gerekli çabayı göstereceklerini bildiren Orhan Aydın, “Buranın bizim için ekonomik ilişkiden öte bir anlamı var. Biz, buradaki büyük insanların manevi esintileriyle yaşıyoruz. Benim bulunduğum şehirde bu coğrafyaya ait onlarca yüzlerce köy ismi var.” ifadelerini kullandı.

Aydın’a madalya takdim edildi
Türk-Kazak İş Forumu’nda ayrıca OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın'a; iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesindeki katkılarından dolayı Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tuymebayev tarafından madalya takdim edildi.

Forumun ardından ikinci gün Hoca Ahmet Yesevi HAY OSTİM Ofisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Türk iş adamlarının Kazakistan’da yeni bir adresi olan ofis, Kazakistan’ın Çimkent şehrindeki Ontustik Serbest Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Açılış, Bölge ve OSTİM Yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.