Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim kendi elektriğine kavuştu

Ostim yaklaşık 4 aydın kendi enerjisini üretiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanların da katıldığı törenle hizmete giren santral yaklaşık 30 milyon dolara mal oldu.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 10:59

Ostim yaklaşık 4 aydın kendi enerjisini üretiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanların da katıldığı törenle hizmete giren santral yaklaşık 30 milyon dolara mal oldu.

Resmen açılışı yapılan Ostim sanrali bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin elektrik enerjisi maliyetlerini düşürüyor.

ERDOĞAN: HAYIRLI OLSUN…

“Ostim, iş, aş, ekmek kapısı” yazılı dev kapıdan Ostim’e giren Erdoğan coşkulu bir kalabalık eşliğinde tören alanına geldi. Yüzlerce kişinin hazır bulunduğu alanda yapılan konuşmalar sonrası kurdeleyi kesen Erdoğan, enerji piyasasına özel sektörün de yatırım yapması ile ulusal üretimin güçleneceğini belirterek, “Santralin Ostimli sanayicilere yeni bir atılım ve üretim enerjisi vereceğini umuyorum” dedi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Ostim’de anlamlı bir yatırımın açılışını yapıyoruz. Ayen Ostim Enerji üretim tesislerini açıyoruz. Tüm Ostim enerjisini buradan karşılayacak. Ve böylece enerji noktasında geleceğe yönelik sıkıntıların giderilmesine özel sektör katkısı oluşmuştur. Enerji konusunda hükümetimizin attığı ciddi adımlar var. İstiyoruz ki şu anda pahalı olarak kullanılan enerjimizi daha ucuza mal edelim ve böylece sanayicimiz daha ucuz enerji almak suretiyle rekabet noktasındaki gücünü artırsın. Bu konuda kararlıyız. Atılması gereken adımları atmanın gayreti içindeyiz. Bu çalışmalar devam ediyor. Bir yandan da açılışlar yapıyoruz.

Ülke genelinde maalesef hala havadan giden hatlar nedeniyle kayıplar veriyoruz. Bunu süratle gidermemiz gerekiyor. Bu hatları bir an önce yer altına alıp kayıpları azaltacağız. Kayıbı azaltarak ucuz enerji verebiliriz. Zira bizde enerjinin pahalı olmasının önemli nedenlerinden biri de kaçak kullanımdır. Bu konutlarda olduğu gibi maalesef sanayide de ciddi oranda kaçak elektrik kullanılıyor. Ve bu haksız rekabete neden oluyor.

Bu tedbirleri artıracağız. Ostim’de 50 bine yakın kişiye iş sağlayan yöneticileri tebrik ediyorum. Santralın hayırlı olmasını, bu projenin bölgeye farklı bir hareket ve enerji vermesini diliyorum.”

GÜLER: PİYASA İÇİN YASAL DÜZENLEME YAPTIK

Santral açılışı törenine katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de ülkemizde kişi başına tüketilen elektrik enerjisi miktarının yeterli olmadığını bu nedenle enerji yatırımlarına devam edildiğini anlattı.

Serbest piyasaya ilişkin düzenlemelerin yapıldığını belirten Güler şunları söyledi:

“Ülkemizde kişi başına 2 bin 150 kilovat saat elektrik tüketiyor. Bu Avrupa ülkelerinde 3-4 kat daha fazla. Bu demektir ki enerji yatırımlarımıza devam edeceğiz. Biz serbest piyasa ekonomisine girdiğimiz için bu yatırımların yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmesini arzu ediyoruz. Bunun için yasal düzenlemeler yaptık. Piyasayı düzenledik. Yasal altyapılar toparlandı. Serbest piyasaya hızla geçeceğiz. Önce dağıtım özelleşecek. Biz kamu olarak yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Enerji nakil kablolarının yer altına indirilmesi çalışması yapıyoruz. Enerjinin kullanım kalitesini yükselteceğiz.

Amacımız devlet piyasa ekonomisinde rekabetçi ortamda üretilmesidir. Hatalı anlaşmaları revize ettik. Fiyatlar aşağı çekildi. Yasalara uyumu sağladık. Elektrik fiyatlarında zam yapmadık. Tasarrufu ve verimliliği teşvik ediyoruz. Ostim’de yapılan bu enerji yatırımı önemli. Ankara ve Ostim bu yatırıma ihtiyaç duyuyordu. Elimizden geldiği kadar destek verdik. BOTAŞ önemli bir kârdan vazgeçti ve gazı EGO’ya verdi. Dolayısı ile Ostim daha ekonomik bir elektrik kullanmı elde etti.”

AYDINER: 30 MİLYON DOLARA MAL OLDU

Ayen Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydıner de konuşmasında yatırıma 20 milyon dolarlık Eximbank kredisi kullanıldığını söyledi. Enerji yatırımlarının ülke için önemine değiner Aydıner şunları söyledi:

“Enerji alanında 4628 sayılı elektrik piyasası kanununun öngördüğü serbest piyasa modeline geçişle birlikte Ostim Ayen Enerji Santral projesi gündeme gelmiştir. Bu santral modele olan güvenin bir kanıtıdır. Enerji, ekonomi ve sosyal hayatımızın ana unsurlarından biridir. Toplumların kullandığı enerji miktarı toplumların refahını gösterir. Gelişmiş ülkelerde kişi başına yıllık enerji tüketimi 22 bin kilovat saat iken bu rakam ülkemizde 2 bin kilovat saattir. Sanayi ve teknoloji için enerji ihtiyacı artmaktadır. Bu sürede sanayide kullanılacak enerjinin kesintisiz ve güvenilir olması önemlidir. Ayen Ostim Doğalgaz kombine çevrim santrali iki tribünden oluşan ve 41 Megavat gücü olan bir santraldir. Yıllık üretim kapasitesi 280 milyon kilovat saattir. Santralin ihtiyacı olan doğalgaz Botaş’dan 24 kilometrelik bir hatla gelmiştir. Yatırım maliyeti 30 milyon dolardır. Yatırımın 21 milyon doları Eximbank’tan gerisi öz kaynaklarımızdan karşılanmıştır. Amacımız Ostim sanayicisinin temel girdisi olan elektrik enerjisini kesintisiz, kaliteli ve güvenli olarak sağlamak ve kesinti yaşamalarına son vermektir.”

AYDIN: YATIRIM SÜRECİNDE DİRENÇLERLE KARŞILAŞTIK…

Ostim ve Ayen Ostim Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da projenin çeşitli kademelerde bürokratik dirençlerle karşılaştığını söyledi. Her zaman yanlarında yer alan kurum ve kişilere teşekkür eden Aydın, santralin Ostim’in üretim gücünü artıracak önemli bir motivasyon kaynağı olacağını belirtti.

Aydın şunları söyledi:

“Bu santral önemli bir eksiğimizi tamamlayan bir projedir, yatırımdır. 95’li yıllarda elektriklerimiz kesiliyordu ve artık hükümetin sanayicilere belki de elektrik veremeyeceği söyleniyordu. O yıllarda otoprodüktör projesine yöneldik. Bu süre içinde Türkiye’de yatırım yapmanın zorluklarını gördük. 1995 yılında başladığımız yolculuk gördüğünüz gibi 2004’te noktalandı. Bu arada Enerji Bakanlığı’ndaki süreçte günler aylar geçti. Yabancı bir firma ile anlaştık, Türkiye’deki yatırım ortamının olumsuzluğunu gören firma işi bıraktı. Sonra Ayen Enerji ile anlaştık. Bu eserin başta meydana gelmesinde yakın ilgi ve desteğini esirgemeyen bakanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yatırımın yapılmasında önemli dirençlerle karşılaştık. Her zaman yanımızda olan Enerji Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Ankara milletvekili Salih Kapusuz’u hep yanımızda bulduk. Bu yatırımı yapan Ayen Enerji ve yöneticilerine teşekkür ediyorum.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.