Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim Kuluçka Merkezi start alıyor

Üniversite sanayi işbirliği yönünde önemli bir adım olan ODTÜ-Teknokent Ostim Kuluçka Merkezi tüm ön çalışmalarını bitirerek üye kabul aşamasına geldi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 13:24

Üniversite sanayi işbirliği yönünde önemli bir adım olan ODTÜ-Teknokent Ostim Kuluçka Merkezi tüm ön çalışmalarını bitirerek üye kabul aşamasına geldi.

Üniversite sanayi işbirliği yönünde önemli bir adım olan ODTÜ-Teknokent Ostim Kuluçka Merkezi tüm ön çalışmalarını bitirerek üye kabul aşamasına geldi. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve ODTÜ Teknokent Müdürü Uğur Yüksel tarafından yapılan açıklamada, ODTÜ Teknokent’in Ostim Kuluçka Merkezi’ne ait Ostim binasındaki 60 üyelik için ön kabullerin başladığı bildirildi. Rekabetin yeni dinamiğinin bilgi ve teknoloji olduğu belirtilen açıklamada, “Gelişmekte olan ülkeler daha ucuz iş gücü ve yatırım maliyetleriyle, gelişmiş ülkeler ise bilgiye dayalı teknolojileri ile küresel pazarlardan daha fazla pay alabilmek için kıyasıya bir yarış içindedirler” denilerek, bu yarışmada Türk sanayicisi ve üreticileri olarak yurtiçi ve yurtdışı pazar payını artırmanın yolunun yeni bilgi üretebilmek ve buna bağlı olarak teknoloji geliştirmekten geçtiği vurgulandı. Açıklamada özetle şu bilgiler yer alıyor: “Küresel pazarlarda “Daha Rekabetçi Bir Ostim” ilkesinden hareketle, Ostimdeki araştırma kültürünü zenginleştirmeyi, üniversite sanayi işbirliğini artırmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda stratejik ortağımız ODTÜ-Teknokent ile Ostim içinde ODTÜ-Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesini oluşturmuş bulunuyoruz. Ülkemiz araştırma potansiyelini güçlendirme ve sürekli kılmak hedefiyle kurulan teknoloji geliştirme bölgeleri buralarda yer alan işletmelere çeşitli muafiyetler ve özellikle vergisel anlamda teşvikler sağlamaktadır. ODTÜ-Teknokent Ostim Kuluçka Merkezi adıyla faaliyetlerini sürdürecek olan organizasyon, Ostim’de araştırma kültürünü farklı alanlarda zenginleştiren ve derinleştiren bir görev anlayışı ile yakında hizmete girecektir. Bir süredir finansman sağlamak için yapılan çalışmalar belirli bir noktaya getirilmiş olup kısa bir süre içinde başlayacak inşaat çalışmalarının 2005 yılı sonuna kadar tamamlanması ve Kuluçka Merkezinin faaliyete geçmesi hedeflenmektedir.” Kimler, Nasıl Katılabilir? “Araştırma, geliştirme faaliyetleri sürdüren ve sürdürmek isteyen işletmelerin tercih edileceği ODTÜ-Teknokent Ostim Kuluçka Merkezi’nde yer almayı talep eden firmaların ODTÜ-Teknokent kabul sürecinden geçmeleri gerekmektedir. Yaklaşık 60 gün süren kabul süreci ve ofis alanlarına olan yoğun ilgi nedeniyle bir ön talep toplama ihtiyacı doğmuştur. Ülkemizin önde gelen Teknoparklarından biri olan ODTÜ’nün merkez kampusünde şu anda kiralık yer olmayıp sırada çok sayıda firma bulunmaktadır. Ostim binasında ise yaklaşık 60 firma için büro bulunmakta olup bunların öncelikle Ostim’li firmalar tarafından kullanılmasını arzu etmekteyiz.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.