Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Kümeleri Milli Projelere Tedarik Sağlıyor

Küme üyesi firmalar milli projelerde ana yüklenici firmalar tarafından alt tedarikçi olarak tercih ediliyor.
Ostim Editör
08 Nisan 2015 10:10

Sektörel kümelenmenin öncüsü OSTİM, iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, medikal, yenilenebilir enerji, kauçuk ve raylı sistemler kümeleriyle yerli ve milli üretimin payını artırarak dış ticaret açığını azaltmaya yönelik projeler geliştiriyor. Aynı zamanda küme üyesi firmalar milli projelerde ana yüklenici firmalar tarafından alt tedarikçi olarak tercih ediliyor.

Kümeler, işbirliği güç birliği ekseninde gerçekleştirdikleri faaliyetlerle ana yüklenicilerin taleplerini üye firmalarıyla karşılıyor. OSTİM Kümeleri Milli Yüksek Hızlı Tren, Milli Rüzgar Santrali (MİLRES) ve savunma sanayinde yürütülen çeşitli milli projelerde aktif rol aldı.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi de (OSSA) gerçekleştirdiği toplantılarla ana yüklenicilerle küme üyelerini buluşturuyor. Kümenin ilk üyeleri arasında yer alan Tüzün Kardeşler Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de bu toplantılardan birinde ana yüklenicinin komple parça üretim talebini üstlenerek savunma sanayinde yürütülen milli projeye çözüm ortağı oldu.

1969 yılında kurulan Tüzün Kardeşler Makine, otomotiv ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Üretim tesislerinde lazer kesim, talaşlı imalat, dövme, sac bükme, montaj ve kaynak işlerini geçekleştiren firma Almanya, Polonya, İrlanda, Suudi Arabistan gibi ülkelere de ihracat yapıyor. Köklü firma aynı zamanda TAI, ASELSAN, FNSS gibi ana savunma sanayi firmalarının onaylı alt tedarikçisi.

“Yadsınamayacak bir avantaj”
Firmanın ikinci kuşak temsilcisi aynı zamanda Satış ve Pazarlama Müdürü Yücel Tüzün savunma sanayinde kritik komponentlerin yerlileştirilmesi için çalıştıklarını vurguladı. OSSA’nın gerçekleştirdiği faaliyetlerin kendilerine avantajlar sağladığını dile getiren Tüzün, “OSSA ana yüklenicilerle gerçekleştirdiği toplantılarla geleceğimizi belki çok farklı ölçebilecek şekilde bir avantaj sağladı. Bu yadsınamayacak bir avantaj. Projelerde seri üretime geçtikleri andan itibaren 5 yıllık 10 yıllık değil 25-30 yıllık garantisi var.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.