Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Kümelerinin Üniversite Mesaisi

Türkiye’de kümelenme çalışmalarının öncülerinden olan OSTİM, başarıyla sürdürdüğü faaliyetlerini Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde anlattı.
Ostim Editör
19 Nisan 2013 17:30

Türkiye’de kümelenme çalışmalarının öncülerinden olan OSTİM, başarıyla sürdürdüğü faaliyetlerini Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde anlattı.

OSTİM bünyesinde yer alan İş ve İnşaat Makinaları, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Savunma ve Havacılık, Medikal ve Kauçuk kümelerinin temsilcileri Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde küme çalışmalarını tanıttı. Üniversitenin Hayati Yazıcı Fakülteler Binası’nda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Bülent Çil, Pınar Yalman, Ufuk Güvendiren, Cengiz Yapıcı, Ayhan Karabulut ve Cenk Çınarbaş katıldı. Mühendislik ve İşletme Fakültesi öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği konferansın dinleyicileri arasında İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yülek ile öğretim görevlileri de yer aldı.

Küme temsilcileri sunumlarında; kümelenme kavramı, dünyada ve ülkemizdeki modeller, değer zincirindeki firmalar ile işbirliği kuruluşları ve devam eden projeleri hakkında bilgiler verildi, firmaların belirli bir kümelenmenin parçaları olmalarının bilgiye, teknolojiye erişimi kolaylaştırdığı, diğer kurumlar ile ilişki kurmalarının mümkün olduğu ve kendi aralarında yatay ve dikey yönlü bağlantılar kurabildikleri belirtildi.

Sektörel analizlerin de paylaşıldığı programda küme çalışmalarının odak noktasında yerli üretim olduğu mesajı verildi. Kümelerin bölgelerin ekonomik kalkınma ve istihdam çabalarındaki rolünden de bahsedilen programın son kısmında kariyer seçiminde ve iş başvurularında dikkat edilmesi gereken konular sıralandı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.