Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM, Küresel Küme Ağında

Kümelenme faaliyetleriyle ülkemizde öncü kurumlardan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, rekabet gücü, inovasyon ve gelişimi amaçlayan kümeler arası iş birliği ağı TCI Network’un üyesi oldu.
Ostim Editör
16 Nisan 2018 13:37

Üyelik, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen TCI Bölgesel Kongresi’nde gerçekleşti.

2007 yılında bu yana başarılı küme organizasyonlarına ev sahipliği yapan OSTİM OSB, uluslararası platformlarda da ülkemizi başarıyla temsil ediyor. OSTİM OSB, küme birlikleri, kümeler, kalkınma ajansları, akademik kuruluşlar, ilgili kamu kuruluşları ve danışmalık firmalarını içine alanında en büyük küresel platform olarak kabul edilen TCI Network’un üyesi oldu.

1998 yılında kurulan110’dan fazla ülkeden üyeleri bulunan TCI, tüm kıtalardan üyelere açık, küresel bir kapsamı olan, kar amacı gütmeyen, bir sivil toplum kuruluşu olan TCI Bölgesel Kongresi, 20-22 Mart 2018 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da düzenlendi.

Toplantıya, kümeler, küme birlikleri, kamu kurumları (özellikle Bulgarlar), üniversiteler, kalkınma ajansları ve Birleşmiş Milletler’e bağlı çalışan uzmanlardan oluşan 26 ülkeden 130‘dan fazla isim katıldı.

Türkiye’den OSTİM OSB adına Pınar Yalman Akcengiz ve Kayhan Olanca, Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan Tibethan Memişoğlu ve VEGO Danışmanlık firması ortağı Vedat Kunt’un katıldığı etkinlik; Bulgaristan'daki Consulting Cluster Veritas ve İş Kümeleri Birliği’nin ortaklığında Sofya Belediyesi tarafından desteklerinde gerçekleşti.

Ülke uygulamaları aktarıldı
Etkinlikte, kümelenme konusunda dünyanın önemli otoritelerinin görüşlerini dinleme ve tartışma imkanı bulundu. Ayrıca, kümelenme konusundaki en önemli sorunlardan biri olan küme içerisinde güven ortamı oluşturulması konusunda çeşitli oturumlar yapıldı. İsveç, Sırbistan, Çekya ve Rusya’dan gelen küme birlikleri uzmanları, ülkelerindeki uygulamalar konusunda çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Ülkemizde kümeleri bir araya getirmeyi ve iyi örnekleri ön plana çıkarmaya çalışan AKİP (Anadolu Kümeler İş birliği Platformu) benzeri kuruluşlar diğer ülkelerde de bulunuyor. Bu kurum ve platformların içinde kamu kuruluşları, üniversiteler, küme temsilcileri de yer alıyor. Bu yapılar Türkiye’de olduğu gibi iyi örnekleri öne çıkarırken diğer taraftan destek alan kümelerin denetlemesini de gerçekleştiriyor.

Bulgaristan’dan yatırım daveti
Toplantının açılışında katılımcılar iki kısma ayrıldı; bir grup Sofya’daki kümelenme çalışmalarını izlerken OSTİM temsilcilerinin de yer aldığı uzmanlar, Filibe kentinde bulunan Trakya Ekonomi Bölgesi’ndei aralarında Türk markalarının iştiraklerinin de yer aldığı firmalar tanıtıldı. TEZ CEO’su Plamen Pancev, Tekirdağ Limanı’nın en fazla kullandıkları liman olduğunu belirterek  “Özellikle Türkiye’den yatırım bekliyoruz.” dedi.

SANAYİNİN GELİŞİMİ İÇİN İTİCİ GÜÇ
TCI Bölgesel Kongresi’nin ardından ortak görüş şöyle ifade edildi: Kümelenme önümüzdeki dönemde sanayinin gelişmesi, gelişmenin tabana yayılması için, özellikle gelişmekte olan ülkeler için itici güç olacak. Özellikle Birleşmiş Milletler, gelişimine katkı sunmak istediği ülkelerde kümelenmeleri destekliyor. Kümelenme için en önemli engellerden birisi olan güven probleminin, sınırları iyi çizilmiş yazılı kuralların her paydaş her paydaş tarafından kabul edilmesi ve adil olarak uygulanması ile çözülebilecek. Öte yandan kümelerin uluslararasılaşma hedefinden uzaklaşmalı, öncelikle komşu ülkeler, devamında diğer ülkelerle ilişkilerini geliştirmeli. Ülkelerin kalkınmasında dinamo görevi gören kümeleri ulusal ve uluslararası fonlardan daha fazla desteklenmeli.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.