Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Maker’le Sen de Yap!

OSTİMSPOR tarafından yürütülen, GSB Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP) 2015-1 çerçevesinde desteklenen projede; 14-27 yaş aralığındaki çalışan veya okuyan gençlere, tasarımdan üretime ve girişimciliğe kadar sekiz başlıkta eğitimler sunuluyor.
Ostim Editör
02 Mayıs 2016 16:26

OSTİM bölgesinde, gençleri sanayi 4.0 anlayışına uygun olarak yetiştirme yönünde bir ilke imza atıldı. ‘OSTİM Maker’ adını taşıyan projeyle birlikte gençlere, yeni nesil eğitimler kapsamında sınırsız hata yapma ve sınırsız deneme-yanılma hakkı sunulan atölye çalışmaları ile ‘Sen de yap’ deniliyor.

‘Üretimin Kalbinde Yeni Nesil Eğitimler’ temalı OSTİM Maker Projesi’yle; eğitim gören veya çalışan 40 gence, tasarımdan üretime ve girişimciliğe kadar sekiz başlıkta, Perşembe ve Cuma günleri eğitimler veriliyor.

OSTİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen derslerde; üç boyutlu yazıcılar ile ucuz, efektif ve kolay üretim ve tasarımı öğretilirken, elektronik ve robotik kısımda elektronik kart kullanımı, dış dünya ile teknolojiyi birleştiren ara yüzlerin nasıl kullanıldığı, kodlama tarafında elektronik kart ve robot kitlere neler yaptırılabileceği anlatılıyor. Bu aşamaların ardından projenin en önemli başlıklarından Girişimcilik Atölyesi’nde, tasarlanan ürünün ticarileştirilme süreçleri aktarılacak.

8 projeye mentörlük desteği
Eğitimlerin sonunda, katılımcılar, kendi ihtiyaçlarını kendi hayal güçlerini kullanarak fikirlerini üretmiş olacak. Geleceğin girişimcileri projelerini, Maker Panayırı’nda sergileyecek. Maker Panayırı’nda başarılı olan projeler ödüllendirilecek. Seçilecek sekiz başarılı proje sahibine 2 ay boyunca mentörlük sağlanacak. Ayrıca, herkesin katılımına açık olarak “Ben de bu süreci yaşamak ve kendi projemi üretmek istiyorum.” diyen 72 Maker adayına seminer verilecek ve iki saatlik atölye çalışması sağlanacak.

Proje kapsamında bazı çalışmalar kendini göstermeye başladı. Gençler daha şimdiden, duvarın arkasını algılayan matkap, anahtarlık taşımak zorunda kalınmayacak blue tooth ile çalışan anahtar projesi gibi birçok fikre hayat vermeye başladı.

OSTİMSPOR’dan yapılan açıklamada projeyle ilgili şu görüşlere yer verildi: “Projemiz OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 14-27 yaş aralığındaki çalışan veya okuyan gençlerimiz için tasarlanmıştır. OSTİM’de yer alan KOBİ’lerimizde ve okullarımızda yaklaşık 12 bin civarında genç nüfus yer almaktadır. Üreten bir bölge olan OSTİM’de bu proje ile gençlerimize verdiğimiz yeni nesil eğitimler, atölye çalışmaları ve çeşitli organizasyonlar ile düşünen, tasarlayan ve severek üreten bir nesile temel oluşturmayı hedefledik.

Öğrenme tabanlı bir sistemle, ezberden uzak, atölye çalışmaları ile gençlerin deneyimleyerek öğrenmelerini sağlayan ‘Kendin yap’ kültürü oluşturulan çalışma ile OSTİM Makerlarını yetiştireceğiz. Projenin sürdürülebilirliğinde, Maker Lab Atölyesi kurulumunu da planlıyoruz. Böylece, sadece OSTİM Makerlarını değil Ankara Makerlarını da yetiştirmeye devam edeceğiz.”

Maker Hareketi Nedir?
Maker Hareketi, kişilerin teknolojik üretim yapmasını sağlayan bir akımdır. Bu akım sayesinde büyük firmaların yaptığı akıllı ev, cep telefonu, araç sensörleri vb. birçok ürünü, kişiler/çocuklar kendileri de yapabilmektedir. Bu ürünleri geliştirmek için elektronik devre altyapısı, kodlama/bilgisayar programlama ve üç boyutlu yazıcılarla üretim gibi araçlara ve bunların eğitimlerini almaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu eğitimleri aldıktan sonra kişiler, kendi ihtiyaçlarını hayal güçlerini kullanarak evlerinde bile üretebilecektir. Maker Hareketi, her evi minik bir fabrikaya dönüştürebilmektedir.

Kısaca OSTİMSPOR
OSTİMSPOR Kulübü, özellikle sanayide çalışan veya okuyan gençlerin beşeri sermaye ile ilgili kültürel, sosyal, sportif konularda desteklenmesi ve bu konularda bölgesel olarak ortak politikalar oluşturmak amacı ile 1986 yılında kuruldu. Bu doğrultuda sanayi ruhunun sporda temsil edilmesinin sağlanması, çalışan gençliğin ruh ve beden sağlığına katkıda bulunması doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Kulüp, OSTİM Türk Halk Müziği Korosu faaliyetleri, OSTİM firmaları arasında futbol bowling turnuvası, doğa yürüyüşleri düzenlerken; bölgede bulunan okullardaki çocuk ve gençler için oryantring etkinlikleri, oyun atölyeleri eğitimleri ve OSTİM futbol genç ligi gibi birçok etkinliği gerçekleştiriyor.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN...

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.