Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSTİM Marka Bölge Haline Geldi”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Nal çivisini bile dışarıdan ithal eden bir ülkeden OSTİM gibi sadece Ankara sadece Türkiye için değil bölge anlamında da hatta birçok bakımdan da marka bir bölge meydana geldi.” dedi.
Ostim Editör
27 Mayıs 2015 15:20

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, “Nal çivisini bile dışarıdan ithal eden bir ülkeden OSTİM gibi sadece Ankara sadece Türkiye için değil bölge anlamında da hatta birçok bakımdan da marka bir bölge meydana geldi.” dedi.

TBBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Emrullah İşler ve Ayhan Yılmaz ile birlikte OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği’nin (ORSİAD) düzenlediği kahvaltılı toplantıda sanayicilerle bir araya geldi. Toplantıya Ankara Sanayi Odası Başkanı Nuretin Özdebir ile STK temsilcileri de katıldı.

“Sanayiciye engel konulmamalı”
ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener, açılış konuşmasında Ankara sanayisinin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkent’te 11 tane OSB’de yaklaşık 300 bin kişiye istihdam sağlandığını hatırlatan Ülgener, “Ankara, sanayinin de başkenti oluyor. Ankara’ya değer vermek lazım. Bizim önümüze hiç kimsenin engel koymaması ve bize destek olunması lazım. Bugün KOSGEB destekleri var, Kalkınma Ajansı destekleri var. En önemlisi fuar organizasyonu. Ankara’ya fuar istiyoruz. Bu fuar, 3-4 yıldır gündemde fakat bir türlü başlamadı.” talebini iletti. Uluslararası nitelikteki IDEF Fuarı’nın İstanbul’da yapıldığını belirten Ülgener, “Çünkü Ankara’ya direkt uçuşlar yok. Sorunlar bir bir çözülmeli.” dedi.

“Nal çivisini bile ithal eden ülkeydik”
TBBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Ankara’nın gelişimi, devletimizin kat ettiği mesafeyi eksiğiyle fazlasıyla, doğrusuyla yanlışıyla göstermesi bakımından da önemlidir.” ifadeleriyle sözlerine başladı.
Anadolu insanının girişimciliği, bugün hem ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayan hem de Ankara’nın çehresini değiştiren organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri ve başka yol ve yöntemlerle Ankara’nın bugünkü noktaya geldiğini dile getiren Çiçek, “Ben baktım rakamlara; hep karamsar tablo çizmeye gerek yok. Kötüyüz diyerek bir ülke sorunlarına çare bulamaz. Nal çivisini bile dışarıdan ithal eden bir ülkeden, OSTİM gibi sadece Ankara sadece Türkiye için değil bölge anlamında da hatta birçok bakımdan da marka bir bölge meydana geldi. Burada insanlar üretiyor, hayatını bu işlere vakfediyor ve ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor.” tespitini paylaştı.

“Hepinizin temennisi benim de temennim; ülkemiz iyiye gitsin, güçlü olsun, huzurlu, kalkınmış bir ülke olalım. 17. ekonomiyiz, 10. ekonomi olalım, 5. ekonomi olalım. 2. lige düşmek için can çekişen bir ülke değil mümkünse daha yukarılara daha rahat hareket edebilen güçlü bir ülke olabilmektir. Bunun için ortak bir çaba sarf etmemiz gerekiyor.” diyen Çiçek, seçim önemli olduğunu, seçimin sonucunu kabul etmenin çok daha önemli olduğunu vurguladı.

“Ekonomik istikrar önemli”
Cemil Çiçek şunları kaydetti: “Bizim petrolümüz, doğalgazımız yok, sizler gibi değerli insanların alın teri, göz nuru, gece gündüz çalışarak bir şey üretecek, onu satacak, onunla biz Türkiye’nin çarkını döndüreceğiz. Çok şükür Türkiye bir mesafe aldı. 1980’deki Türkiye’nin toplam ihracatını şimdi OSTİM olarak siz yapıyorsunuz. Bu sevindirici bir husus ama hedef 500 milyar dolar. O nedenle ekonomik istikrar da en azından siyasi istikrara kadar önemli. Bu biri diğerine bağlı olan husustur. Biri olmadığı zaman diğerinin olması da çok kolay gözükmüyor. Halen devletten, devletin politikalarına göre beklentiler var. Türkiye’nin geleceğinin iyi olacağına inanıyorum.“

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.