Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim markasını paylaşıyor

35 yıllık KOBİ merkezi Ostim; Türkiye’de OSB’ler içinde resmen “markalaşmayı başaran ilk OSB” olma unvanını da kazındı. Ostim marka tanıtımı ve lisans dağıtım töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un da katılımları ile Türk Patent Enstitüsü’nde yapıldı.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:59

• 35 yıllık KOBİ merkezi Ostim; Türkiye’de OSB’ler içinde resmen “markalaşmayı başaran ilk OSB” olma unvanını da kazındı. Ostim marka tanıtımı ve lisans dağıtım töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un da katılımları ile Türk Patent Enstitüsü’nde yapıldı.

• Sanayi Bakanı Coşkun: Ostim’in sanayileşme sürecimiz içindeki başarısı açısından incelenmesi gereken, üniversitelerde doktora tezi olacak ölçüde ilginç bir yeri vardır.

Ostim marka değerini resmen tescil etti. Ostim’in marka tanıtımı ve lisans dağıtım töreni TPE’nde (Türk Patent Enstitüsü) yapıldı. Törene Sanayi Bakanı ile birlikte Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ve çok sayıda sanayici katıldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun törende yaptığı konuşmada, “dünya artık eski dünya değil. İdeolojik çekişmeler soncu kurulmuş dengeler yerini hızla teknolojinin öncülüğünde ekonomik dengelere terk ediyor. Ekonomik dengeleri elde ederken dünya ticaret örgütünün aldığı kararlar doğrultusunda ülkeler arasındaki ticari sınırlar kalkıyor, adeta dünya küresel bir tek Pazar haline geliyor” dedi.

Coşkun Gümrük Birliği’ne girildikten sonra birçok sanayicinin piyasadan çekilmek zorunda kaldığını, rekabette ayakta kalabilen sanayicilerin ise tutunmayı başardıklarını anlattı. Coşkun, “ İşte bütün bu gelişmelerin ışığında Ostim’in hakikaten incelenmesi gereken, üniversitelerde doktora tezi olacak ölçüde sanayileşmemizde önemli bir yeri vardır. Emeği geçenleri kutluyorum. Aramızda bulunmayanları rahmetle anıyorum. Türkiye’nin o günlerde bir sanayileşme stratejisi yoktu. Ostim, tamamen iyi niyetle, ihtiyaçtan doğan bir harekettir” dedi.

Dünyadaki rekabet ortamında ayak durmanın tek yolunun teknoloji yönünde gelişmek, yani araştırma geliştirme faaliyetlerine yer vermek olduğunu, onun için hükümet olarak Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini anlatan Coşkun, “Küçük işletmeler için teknoloji merkezleri oluşturduk. KOBİ’leri analiz ederek 22 konuda 38 teşvikle desteklenmeleri gerektiğini saptadık. 2006 yılında 100 bin, 2007’de 200 bin KOBİ’yi bilgisayar ortamda takip edebilir duruma gelmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Coşkun şunları söyledi: “Ostim idaresi ile uyumlu KOSGEB oyum için çalışıyor. KOSGEB destek veriyor. Ostim Türkiye’de bir marka idi. Şimdi uluslararası bir marka olmak için adım atıyor. Ostim idarisi kaliteli üretim yapan, ya da büyük sanayiye ara mal üreten yan sanayicilere kaliteli mal üretmeleri halinde lisans verme kararı almış. Hayırlı olmasını diliyoruz. Dünyada bir çok üründe gözetim şirketleri vardır. Binlerce kilometre uzaklıktaki tüketici adına üreticileri denetler. Makine teçhizat alırken bundan sonra, TSE’ye uygun mu, Ostim damgası taşıyor mu, diye bakılacak.”

Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da Ostim’in markalaşma öyküsünün 1970’li yıllara dayandığını belirterek, “Şimdi bir firmanın Ostim adını kullanmak için can atması bizlere gurur veriyor. Uzun yıllar bu markayı kullandırtmadık. Ancak öyle bir noktaya geldik ki bu ismi koyması halinde firmanın önünün açıldığına inanması, ve bunu talep etmesi üzerine adımızı paylaşmaya karar verdik” dedi. Aydın Ostim adını başarısı ve kalitesi ile uygun olan firmalara vereceklerini, seçici olacaklarını belirtirken, bu adı taşıyan firma üretimlerinin de yakından denetleneceğini belirtti. Aydın, “Ostim adını taşıyan ürünlerin muhatabı Ostim olacak. Bu markanın oluşturulmasında geçmiş yönetimlerin de katkısı bulunuyor. Onlara da müteşekkiriz. Bundan böyle Ostim’i daha çok tanıtmak, daha çok çalışmak zorundayız” dedi.

Alman Solingen modelinden yola çıkan OSTİM yönetimi ‘OSTİM’ markasını KOBİ’lere verirken, ‘QOSTİM’ için de çalışmalarını tamamlıyor. Marka çalışmalarının OSTİM’li firmaların rekabet gücünü artıracağını belirten Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, amaçlarının OSTİM firmalarını dünyayı açmak olduğunu belirtti. Daha sonra, Ostim markasının oluşmasına katkılarından dolayı Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Ostim Kurucu Başkanı Merhum Cevat Dündar, Turan Çiğdem, Dr.Cevdet Baykal, Prof. Dr. Tamer Müftüoğlu, Nilüfer Arıak, Sinan Aygün, Zafer Çağlayan, Rifat Hisarcıklıoğlu, Doç. Dr.Yusuf Balcı, Erkan Gürkan’a plaketleri verildi.

OSTİM Markası Tescilli Kullanımı

Amaç:

• Kontrolsüz Kullanımın Engellenmesi
• Kullananların Bilinmesi
• Kullananların Denetlenebilmesi • Markanın Emin Ellerde, Güvenilir Firmalarla, Yaygınlaşması
• Markanın Kullanımının Artması İle Kullanan Firmalar Açısından Bir Sinerji Oluşması,
• Markanın Tanıtımının, Reklamının Çoğalması, Bilinilirliğinin Yurtiçinde Ve Yurtdışında Artması
• “Ostim” Bilincinin Kamuoyunda Artması, Her Köşe Başında Ostim Markalı Bir Ürün Olması,
• Ostim Markasının Güvenilir, Kaliteli Ürünlerle Birlikte Kullanılır Olması.

** Türkiye’nin ilk özel kalite markası olacak olan QOstim için bir altyapı oluşturması

** QOstim Ostim’de yer alan binlerce firma içinde farklı olan, zirvede olan firmaları ve ürünleri diğerlerinden ayıracaktır.

** Firmalar ve ilgili ürünleri, teknik, mali, kalite sistemleri, hukuki altyapı, çevre, ar-ge, pazarlama vs gibi kriterlerle değerlendirilecek ve yeterli bulunanlara QOstim markasını ürünlerine vurma hakkı verilecektir.

Proje Hakkında Bilgi: • OSTİM Markası Türk Patent Enstitüsü’nün (TPE) belirlediği tüm sınıflarda (45 sınıf yaklaşık 500 altsınıf) Ostim Koop. adına tescillenmiştir.
• Türkiye’de ilk defa bir marka lisanslı olarak 45 sınıf, yaklaşık 500 altsınıfta lisanslı olarak kullandırılmaya başlanmıştır.
• Bir yatırım modeli ve 5000 işletmeye bünyesinde barındıran, onlarca ülkeye ihracat yapan Ostim, tescilli bir marka olmuş ve gerekli kriterleri sağlayan firmalarca kullanılmaya başlanmıştır.
• OSTİM markasını daha önce kullanan firmaların kullanmaları engellenmiştir bir kısmı ile hukuki süreç devam etmektedir.
• İlk etapta 2 ayrı ihale planlanmıştır. İlk ihaleye sadece Ostim’li firmalar girebilecek, ikinci ihaleye tüm isteyen katılımcılar girebilecektir.

OSTİM Markasının Gücü;

• 35 yıllık bir marka,
• Bugüne kadar üzerine emek harcanmış, uzun bir sürede, yavaş yavaş işlenerek oluşturulmuş bir değerdir,
• Tüm Türkiye’de tanınıyor, biliniyor
• Yakın komşu ülkelerde tanınıyor,
• Bugüne kadar onlarca fuarda tanındı, katılımcı oldu,
• Markanın arkasında 5000’den fazla işletme yer almakta,
• Marka bir güçtür, Ostim markası ise bir sinerjidir. Sadece bir işletmenin gücü değil, onlarca işletme bu gücü hem kendisi hem diğerleri için geliştirmektedir. Ostim markası yuvarlanan bir kartopudur.
• Markalaşma projesi olarak, tüm marka kullanıcıları Ostim’in gücünü kendileri için kullanacaklarının yanı sıra, kendileri de bu gücü geliştirecekler ve diğer kullanıcıların da geliştirdiği güçten faydalanacaklardır.
• Binlerce insan bu marka için çalışmaktadır. Bunun maddi değeri ölçülemez.

QOSTİM iddialı

“QOSTİM ise Türkiye’nin ilk özel kalite markası” diyor Eribol. QOSTİM’in amacının en iyi marka ve ürünü tespit etmek olduğunu ifade eden Levent Eribol, QOSTİM ile ilgili de şu bilgileri aktarıyor: “OSTİM’deki piramitin üstündeki firmalar ‘ben OSTİM’deyim ama daha kaliteli çalışırım’diyor. Ancak, hangi firmanın piramidin tepesinde olduğunu dışardan anlamak kolay olmayabilir. Bu durum OSTİM’de piramitin tepesinde kimlerin olduğunu belirleyecek bir sistemin ihtiyaç olduğunu ortaya koydu. Böylece QOSTİM doğdu.
QOSTİM için çok ağır şartlar var. QOSTİM aslında bir dolu teknik özelliği içeren uzun bir kitapçığın özeti olacak. Bu kitapta firmaların hangi standartlara uyduğu yer alacak. QOSTİM sadece ürünün standardını değil firmanın da standardını içerecek. Firma ar-ge yapıyor olacak, pazarlama yapıyor olacak, hukuki bir altyapısının olması gerekecek. Belli garanti koşullarına uyması gerekecek. Yani gıda üretiyorsa gıda güvenliğine ait belgesini almış olacak. İSO, CE gibi belgelere sahip olacak. Mali altyapısının belirli bir yapıya sahip olması gerekecek. Teknik altyapısının belli bir düzeyde olması gerekecek. Bunların hepsi ön koşul. QOSTİM ile ilgili patentimizi geçen ay Türk Patent Enstitüsü’nden aldık. Bu yıl içinde kesin uygulamaya geçeceğiz. QOSTİM markası ile aldığınız bir ürün, bilin ki kaliteli bir ürün ve de kaliteli bir firma tarafından üretiliyor demek olacak. Bu marka bir üründen dolayı sorun yaşadığınızda bununla ilgili bir mahkemeniz olacak. Uluslar arası bir tahkim gibi OSTİM de bir tahkim kurulu olacak.

Diyelim ki QOSTİM markası aldınız ve o kalitede bir mal üretmediniz. Başınız çok kötü ağrıyacak. Dolayısıyla firmalar bu koşulları bilerek ve kabul ederek markasını alacak. 10 yıl içinde 5 bin OSTİM firmasından ancak 500’ünün bu markayı alabileceğini düşünüyoruz. Bu belgenin maliyeti daha fazla olacak.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.