Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Mesleki Eğitimde de Örnek

AB ülkelerinden eğitmenler ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri mesleki eğitim konusundaki çalışmaları incelemek üzere OSTİM’e geldi.
Ostim Editör
29 Aralık 2011 00:00

AB ülkelerinden eğitmenler ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri mesleki eğitim konusundaki çalışmaları incelemek üzere OSTİM’e geldi.

OSTİM sadece yönetim modeliyle değil, mesleki eğitime verdiği önemle de dikkatleri üzerine çekiyor. Son olarak AB ülkelerinden eğitmenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu bir heyet OSTİM OSB yönetimini ziyaret ederek mesleki eğitim konusunda yapılan çalışmaları inceledi. Almanya, Hollanda, Romanya, Bulgaristan gibi birçok Avrupa ülkesinden temsilcinin yer aldığı heyet OSTİM Vakfı Genel Sekreteri Gülnaz Karaosmanoğlu tarafından ağırlandı.
Karaosmanoğlu, konuklara OSTİM’in genel bir tanıtımını yaptıktan sonra, mesleki eğitim alanında yapılan çalışmaları anlattı. Bir sanayi bölgesi yönetimi olarak sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyaçlarına kayıtsız kalmalarının söz konusu olamayacağını, bu sebeple bu alandaki ihtiyacı karşılamak için bazı kurumlar oluşturduklarını söyleyen Karaosmanoğlu, OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi ve İstihdam Ofisi’ni bu amaçla kurduklarını söyledi. Karaosmanoğlu, istihdam ofisi sayesinde piyasada daha çok hangi alanda eleman ihtiyacı olduğunu gördüklerini, eleman başvurularında da bu niteliklere uygun eleman olmadığında eğitim programları düzenlediklerini söyledi. Kamuda var olan eğitim sistemini reddetmeden ve oradan yetişen işgücünden de faydalanarak, bunların yetmediği ve eksik kaldığını düşündükleri alanlarda da kendi eğitim faaliyetlerini devreye sokarak, bölgelerinin kalifiye işgücü ihtiyacını karşıladıklarını söyleyen Karaosmanoğlu, şimdiye kadarki çalışmalarında olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.
Meslek edindirme eğitimlerinin yanı sıra işbaşı eğitimlere de önem verdiklerini belirten Karaosmanoğlu, “Bunu yapmadığınız zaman hâlihazırda çalışmakta olan işçilerin yeni teknolojiye yenilmesine engel olamazsınız. Sonuçta çalıştıkları makineler teknolojik aletler ve sürekli gelişmekteler. Makine sistemlerindeki gelişmeleri, yenilikleri elemanlarınıza öğretmediğiniz sürece o sistemlerden verim almayı bekleyemezsiniz. Bu sebeple işbaşı eğitimleri de meslek edindirme kadar önemsiyoruz” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.