Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Modeli Kırgızistan Parlamentosuna Sunulacak

Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanı Almambet Shykmamatov, OSTİM modelini Kırgızistan’ın ekonomisini güçlendirecek ve geliştirecek bir model olarak kabul ettiklerini söyledi. Kırgız Bakan, “OSTİM modelinin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları hazırlayıp parlamentoya sunacağım.” dedi.
Ostim Editör
08 Haziran 2021 14:13

Kardeş ülke Kırgızistan’da Kırgız-Türk ortak sanayi bölgesi kurulma çalışmaları, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un destekleriyle hızlandı. Ülke, sanayi bölgesini OSTİM modeli ile hayata geçirmek istiyor. Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanı Almambet Shykmamatov, OSTİM modelinin uygulanması için gerekli çalışmaları hazırlayıp parlamentoya sunacağını ve yasal süreci geçtikten sonra çalışmaların önünün açılacağını bildirdi.

Resmi ziyaretler kapsamında Ankara’ya gelen Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanı Almambet Shykmamatov, Kırgızistan Başbakanı Ulukbek Maripov’un Danışmanı Elvira Borombaeva, Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Eş Başkanı Temirlan Sarlykbek Uulu ve beraberindeki heyet OSTİM’de incelemelerde bulundu.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı; Kırgız Bakan ve beraberindeki heyete bölgeyi tanıttı, daha önce Kırgızistan’ın çeşitli kurum ve kuruluşlarıyla imzalanan OSTİM modeli transferi konusundaki protokoller hakkında bilgi verdi.

Bölge Müdürü Adem Arıcı, Kırgızistan heyetine OSTİM’in idari yapısı ve yönetim süreçlerini anlattı.

“50 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimizi aktarabiliriz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM modelinin transferi konusunda Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya’da pek çok ülke ile çalışmalar yaptıklarını anımsattı. Aydın, çalışmalar kapsamında OSTİM modelini talep eden ülkelere proje hazırladıklarını ve tecrübelerini aktardıklarını vurguladı.

Sudan’ın Hartum kentinde OSTİM’in bilgileriyle sanayi bölgesi kurulduğunu bildiren Aydın, “Hartum Üniversitesiyle birlikte bir proje hazırladık. Burada bir sanayi bölgesi kuruldu. O bölgenin kurulmasında da bizim emeklerimiz var. Tunus’un başkentinde OSTİM Sanayi Bölgesi diye ismi konulmuş bir bölgenin yapımıyla ilgili olarak proje ve bilgi aktarımımızı yaptık.” dedi.

Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Buhara, Semerkant başta olmak üzere bölgeye yeniden ilgilerinin arttığını kaydeden Orhan Aydın, “Azerbaycan’da OSTİM Teknik Üniversitesi protokol imzaladı. Üniversitemiz, Manas Üniversitesi ile de bilimsel alanda iş birlikleri yapmaya hazır.  Eğer bir organize sanayi bölgesi kurma yolunda ilerliyorsanız 50 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimizi size aktarabiliriz. OSTİM modelini orada uygularsak Kırgızistan bölgede bir numara olur.” mesajını verdi.

OSTİM modeli parlamento yolunda

Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanı Almambet Shykmamatov, Kırgız-Türk ortak sanayi bölgesi kurmak için gerekli tüm imkanlara sahip olduklarını söyledi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Sadır Caparov’un sık sık konuyu gündeme getirdiğine dikkat çeken Shykmamatov, “Cumhurbaşkanımız, ilk açıklamalarından itibaren Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendireceğiz mesajını veriyor.” dedi.

Ülkesinin ekonomi ve üretim süreçlerinde Türkiye Odalara ve Borsalar Birliği ve OSTİM modelini uygulamak istediklerini dile getiren Kırgız Bakan şunları söyledi: “OSTİM modelinin uygulanması için gerekli çalışmaları hazırlayıp parlamentoya sunacağım. Yasal süreci geçtikten sonra çalışmaların önü açılacak. OSTİM modeli çok güçlü ve güzel bir model; sanayicilerin gelişmesi için güzel bir fırsat. Biz de Kırgızistan ekonomisini güçlendirecek geliştirecek bir model olarak kabul ediyoruz. Bişkek’in yakınında Karabalta şehrinde, uluslararası karayollarına ve demiryollarına yakın bir bölgede OSTİM modelini geliştirmeye hazırız. Bu bölge Kazakistan’a 50 km uzaklıkta yer alıyor.”

“Şartları sağlamaya hazırız”

Türk sanayici ve yatırımcılara yönelik çağrıda bulunan Almanbet Shykmamatov, “Türkiye’deki sanayicilerin, OSTİM’li sanayicilerin Kırgızistan’a gelmesi bizi çok memnun edecek. Kırgızistan devleti olarak kanuni altyapı, anayasa ve bütün kanunlarımız gereğince hem yasal hem de iş şartlarını sağlamaya hazırız. Türkiye’deki sanayici kardeşlerimizi Kırgızistan piyasasında görmekten çok memnun olacağız.” açıklamasında bulundu.

Bakan Almanbet Shykmamatov, OSTİM programı çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde üretime başlayan OSTİM Kalıp A.Ş. ve Günhan Alüminyum firmalarında üretim ve ihracat ağı hakkında bilgi aldı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.