Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Özel Ödülü Bor Teknolojisi Üreten Girişimcilerin Oldu

Yenilikçi iş fikirlerini farklı bakış açıları ile geliştiren Yeni Fikirler Yeni İşler’in (YFYİ) 15. yıl heyecanı, finalde boy gösteren 24 projeyle taçlandı. OSTİM’in ilk yılından bu yana desteklediği YFYİ’de bu yılki özel ödül, geliştirdikleri teknolojiyle bor karbürü üreten Powder Tech’e verildi. Ostim Teknopark da üç girişimci ekibi ödüllendirdi.
Ostim Editör
05 Kasım 2019 14:51

Teknoloji girişimcileri, yatırımcıları ve girişim ekosisteminin önemli oyuncuları; ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından 15. si düzenlenen etkinlikte Sapanca’da bir araya geldi.

Destekleyenleri arasında Elginkan Vakfı, TEB, Elder, EPDK, e-PttAVM, OSTİM, TechSquare ve TÜPRAŞ’ın yer aldığı YFYİ’nin 15. yılı özel etkinliği olan Inspiration Weekend’de, geçmiş ve 2019 yılı YFYİ girişimcilerinin, yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin önemli oyuncularıyla bir araya gelmesi sağlandı. Katılımcılar, programda, başarısızlık hikayeleri, ilham veren konuşmalar, yatırımcı sohbetleri ve YFYİ mezunlarından girişimcilik dünyasına bakış gibi, birbirinden özel içerikleri dinleme fırsatı buldular.

YFYİ Demo Günü’nde, hem fikir aşamasındaki girişimlere, hem de ticarileşme desteğine ihtiyaç duyan başlangıç aşaması startuplara destek olan YFYİ Hızlandırma Programı’nda yer alan 24 girişimci, sunumlarını gerçekleştirdi. YFYİ iş ortakları ve yatırımcılar ile bir arada olan girişimciler, YFYİ’nin geniş iletişim ağından faydalanarak ilk müşterilerine ulaşma ve yatırım görüşmeleri yapma şansı elde etti.

Köprü görevi

ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Yozgatlıgil, ODTÜ’nün, değer yaratan inovasyon ekosistemi stratejisi doğrultusunda, araştırma yeteneği ve potansiyelini girişimcilikten sanayiye birçok alana aktardığını söyledi. Yozgatlıgil, yürütülen çalışmalar ve programlar ile üniversitenin, akademisyenleri, öğrencileri ve araştırma merkezleri ile girişimcileri, teknoloji şirketlerini, kamu kurum ve kuruluşlarını birbirine bağlayan bir köprü görevi gördüğünü belirtti.

Öncü program

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Serdar Alemdar, ODTÜ Teknokent’in, yaklaşık 20 yıldır, Türkiye’de teknoloji girişimciliğinin gelişmesinde nasıl önemli bir görev üstlendiğini anlattı; teknoloji girişimciliği ekosisteminde rol model olduğuna ve YFYİ’nin de bu anlamda ilk ve öncü program olarak lokomotif görevi gördüğüne işaret etti. 

Kendi girişimcilik serüveninden yola çıkarak, kalabalık girişimci eğitimlerine inanmadığını vurgulayan Alemdar, YFYİ 2019 sürecini; girişimci gibi yalın ve sonuç odaklı bir yaklaşımla, girişimcilerin ihtiyaçlarına yönelik planlanmış odaklı eğitimler ve yoğun mentorluklarla tamamladıklarını ifade etti.

YFYİ Demo Günü’nde, final sunumlarının ardından, ödül alan girişimci ekipler belirlendi. YFYİ’ye ilk yılından bu yana destek veren OSTİM’in Özel Ödülü’nün yanı sıra, Ostim Teknopark da 3 girişimci ekibe ödül verdi.

OSTİM ödülü, bor karbür projesine

20 bin TL değerindeki OSTİM Özel Ödülü, Sapanca’daki final gecesinde; Powder Tech ekibine verildi. Ekip, geliştirdiği teknolojik yöntemle, 2500°C’de bor karbürü oda sıcaklığında üretiyor. Bu sayede enerjiden yüzde 95, zamandan yüzde 96 tasarruf sağlarken toz kalitesinde 11 oranında artış sağlıyor. Bor madeni 1 dolar iken, bor karbür 2000 dolar; Powder Tech’in üretimi için çalışmalar başlattığı kübik bor nitrür ise 6 bin dolar. Ürün ön prototip aşamasında, geliştirme ve test işlemleri devam ediyor.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Biz de bu programın ilk yılından itibaren bir parçasıyız. Bundan dolayı çok memnunuz. ODTÜ ve ODTÜ Teknokent’e ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum. Biz OSTİM OSB, Ostim Teknopark, OSTİM Teknik Üniversitesi, kümelenmeler olarak sizlerin arasındayız. Burada projesini yürüten, özellikle Ankara’da olanlarının bir şekilde yolunun OSTİM’e düşeceğini tahmin ediyorum. OSTİM herkese lazım. Hepinizi bekliyoruz.” dedi.

3 ekibe Ostim Teknopark desteği

Ankara'nın en merkezi teknoparkı olan Ostim Teknopark A.Ş., bu yıl ilk kez YFYİ’de ödül verdi. Şirket, Alp Imaging, EarFit ve Notrino Research ekiplerine; bir yıl süreyle ücretsiz alan tahsisi ve ücretsiz olarak bir yıl süreyle Teknoloji Üretim Atölyesi’ndeki makine, ekipman ve düzenlenen eğitimlere katılma hakkını içeren ödül verdi.

OSTİM OSB Bölge Müdürü ve Ostim Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Arıcı, organizasyonun başlangıcından itibaren YFYİ ailesinin parçası olmaktan mutlu olduklarını kaydetti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.