Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Sanayileşme Önerilerini TBMM’de Paylaştı

TBMM’de düzenlenen Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu toplantısında OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü, Akademisyenleri, uluslararası araştırmacıları ve OSTİM OSB Heyeti, sanayi politikalarına dair deneyimlerini ve önerilerini paylaştı.
Ostim Editör
08 Temmuz 2021 16:48

TBMM’de düzenlenen Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu toplantısında OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve beraberindeki heyet ve OSTİM Teknik Üniversitesinin konu ile ilgili akademisyenleri ve bağlı uluslararası araştırmacıları ile birlikte Sanayi Politikaları ve Kamu Satın Alımları Dünyada ve Türkiye’de Mevcut Durum ve Türkiye İçin Öneriler başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Büyüme iş birliğiyle güçlenecek

Toplantının açılışında konuşan Komisyon Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, kamu satın almalarının inovatif ve katma değerli alanlarda giderek çetinleşen rekabet ortamında ülkelerin rakiplerine göre bir adım öne geçmesini sağladığını, kamu satın alma politikalarının ülkelerin teknoloji, bilim ve katma değerli sanayi alanlarındaki potansiyelini geliştirmeye yönelik olarak büyük önem arz ettiğini söyledi.

Büyüme rakamlarına dikkati çeken Altunyaldız, “2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla %7 oranında gerçekleşen büyümemize 2,5 puan ile en büyük katkıyı sağlayan sanayi alanında güçlü büyümemizin parlamento-sanayi-akademi iş birliğiyle daha da güçleneceğine inanıyorum. Aynı zamanda, ekonomimizin lokomotifi olan ihracatımızda da Haziran ayı itibarıyla tarihimizin en yüksek değerlerine ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İmalat sanayii ürünlerinin toplamdaki payının yüzde 94,1 olduğu ihracatımızdaki bu önemli gelişmeler sanayi alanındaki gelişimlerimizin de önümüzdeki dönemde güçlenerek devam edeceğinin bir göstergesi.” değerlendirmesini yaptı.

Kamu alımları kalkınmayı yakından ilgilendiriyor

Sanayi politikası ve kamu satın alımları konusunda uluslararası kitapları ve makaleleri bulunan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, “Sanayi Politikaları ve uygulanan bu politikaların bir alt kolu kamu alımları ülkelerin ekonomik kalkınmasını, büyümesini, gelişimini yakından ilgilendirmektedir.” dedi.

Tasarlanacak olan doğru kamu satın alımı politikalarının ülkelerin sınai ve teknolojik gelişimini tetikleyebilecek ve hızlandırabilecek nitelikte olduğunu ifade eden Yülek, “Kamu İhale Kurumu’nun 2020 yılı Kamu Alımları İzleme Raporu’na göre Türkiye’de kamu alımları yaklaşık 172 milyar TL gibi yüksek bir meblağda gerçekleşmiştir. Belirtilen bütçenin Türkiye’nin uluslararası rekabetçiliğini geliştirecek şekilde kullanılması ülkemizin kalkınması için büyük bir önem arz etmektedir.”

Türkiye’nin sınai ve teknolojik gelişiminin hızlandırılabilmesi için kamu satın alımlarının nasıl tasarlanması gerektiği vurgulayan Yülek; Kamu satın alımlarının sanayi politikalarındaki yeri, Kamu tedarik sistemlerinin önemi, Kalkınma temelli kamu tedarik politikalarının tasarım özelliklerinden ve ekonomik kalkınmadaki rolü, Küçük firmalar, yenilikçilik, çevre ve sürdürülebilirlik için kamu satın alımlarımdan Kamu satın alımlarının dünyada ve Türkiye’de mevcut durumundan ve önerilerini sıraladı.

Kamu pazarından yerli firmalarda yararlanmalı

Yülek, mevcut kamu alımlarında yerlilik oranının önemini raylı sistem ürünlerinden örnek vererek anlattı. Raylı sistemde 100 dolarlık ithalat yapıldığında ekonomik kaybın 150 dolar olurken, yerli üretim olması durumunda ekonomiye 150 dolar katkı sağladığını dile getiren Yülek, raylı sistemlerle ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, raylı sistem ihalelerinde yerli sanayi firmalarının dışlanmayacağı sözü verdiğini hatırlattı. Rektör Yülek, ihracatı artırmak için tedbirler alırken, kamu satın alma pazarlarından yerli firmaların yararlanmasının da sağlanması çağrısında bulundu.

Sadece gelişmekte olan ülkeler de değil, gelişmiş ülkelerde de kamu satın alımlarının kalkınma ve ekonomik büyüme için nasıl tasarlandığı örnekleri ile açıklayan Yülek, etkin kamu alım politikasının ülkelerin sınai gelişimi, rekabetçiliği, yenilikçiliği ve sürdürülebilir büyümesi için gerekliliğini vurguladı. Yülek konuşmasının sonunda Türkiye için belirtilen kapsama yönelik politika önerilerini belirtti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.