Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim, Sudan Cumhurbaşkanı’nı konuk etti

Ostim Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünde, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından karşılanan konuk cumhurbaşkanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının gösterisini izledi. Ziyarette Ostim modeli anlatılarak, Ostim’le yapılabilecek işbirliği üzerinde duruldu.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünde, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından karşılanan konuk cumhurbaşkanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının gösterisini izledi. Ziyarette Ostim modeli anlatılarak, Ostim’le yapılabilecek işbirliği üzerinde duruldu.

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan Ahmet El Beşir, Ankara temaslarının ikinci gününde Ostim Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Sudan heyetinin Ostim ziyaretine Tarım Bakanı Mehdi Eker de eşlik etti.
Karşılama esnasında El Beşir ile Sudan'ın geleneksel selamlaşması olan ellerin karşılıklı olarak omuza vurulmasını yapan Aydın, konuk cumhurbaşkanına bir baston hediye etti. El Beşir, daha sonra Mehteran Takımı'nın yanına giderek, Mehteran Başı ile fotoğraf çektirdi ve bilgi aldı.
 

Cumhurbaşkanı El Beşir, Yönetimi Kurulu Üyeleri ve sanayici ve işadamlarının bulunduğu toplantıda Başkan Orhan Aydın’dan “Ostim Modeli” üzerine brifing aldı. Aydın, yaptığı konuşmada Ostim’in Sudan’a yönelik ilgisi ve yapılan ikili çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Aydın, geleceğe yönelik olarak da dost ve kardeş Sudan’la sanayi, ticaret ve mesleki eğitim alanlarında işbirliğini artırmak istediklerini vurguladı.
Toplantıda ayrıca Sudan Sanayi Bakanı Dr. Celal Yusuf, Sudan Dışişleri Bakanı ve Hartum Valisi Dr. El Abdullah Halim Al Mutaf ile Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından “Mesleki eğitim ve Hartum Sanayi bölgesi arasında işbirliği yapılması”nı içeren bir protokole de imza atıldı.
Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından, kendisine armağan edilen baston ile tempo tutarak Mehteran takımına eşlik etti.
El Beşir daha sonra, İstanbul'a hareket etmek üzere Esenboğa Havalimanına giderken, Libya'ya ihracat yapan, OSTİM'e bağlı plastik boru fabrikasını gezdi.
Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir'e Ostim'de Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker eşlik etti.
Bu arada, Ostim girişinde üzerinde "Türkiye dostu Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir, Ostim'e şeref verdiniz" yazılı pankartlar dikkat çekti.
Edinilen bilgiye göre, ziyaret, Türkiye ve Sudan arasındaki ekonomik ve sanayi alanındaki işbirliğinin geliştirilmesini hedeflerken, Sudanlı gençlerin bu alanlarda Türkiye'de mesleki eğitim görmesi ve Türk yatırımcıları için Sudan'da kolaylıklar sağlanması da gündemdeki konular arasındaydı.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.