Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSTİM Teknik Üniversitesi Toplumda Fazlasıyla Karşılık Buldu”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesinin tamamen, halka mal olmuş, alın teriyle, insanların ürettikleri ve ödedikleriyle oluşmuş bir yapı olduğunu belirterek, “Bizden sonraki nesillere daha iyi bir dünya, daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir OSTİM’i bırakmak üzere sizlerle beraber bu yolculuğa çıktık. OSTİM Teknik Üniversitesi bizim öngörümüzden de fazla toplumda karşılık bulmuş durumda, mesafe kat etmiş durumda.” dedi.
Ostim Editör
06 Eylül 2022 15:53

OSTİM Teknik Üniversitesi’nde göreve başlayan akademisyenlere yönelik olarak 2022-2023 Akademik Oryantasyon Programı düzenlendi. Programın açılış toplantısına OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ünsal Sığrı, Prof. Dr. Serdar Müldür ve OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu ve akademisyenler katıldı.

“Sizleri hedeflerimize ortak ettik”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, kooperatif olarak Türk sanayisine katılan OSTİM’in başlayan günümüze kadarki gelişimini aktardı. Aydın, “1967 yılında bir kooperatif olarak başlayan Türkiye’de benzeri olmayan bir organizasyonu gerçekleştirmiş vaziyette.” dedi.

Aydın şöyle devam etti: “Burası diğer üniversitelerden faklı bir üniversite. OSTİM olarak Ankara’daki 22 üniversitenin 22’si ile iş birliklerimiz, Ostim Teknopark’ta 6 tane üniversite ile ortaklığımız var. Üniversitelerimizi sanayiye taşıma, onlarla iş birliği yapma konusunda iştahlı bir organizasyonuz. OSTİM Teknik Üniversitesinin tasarımı da bu bölgeye ait bir tasarım olmakla beraber sadece Ankara ile sınırlı olmayan; kendimizi gönül coğrafyasından sorumlu hisseden bir yapıya da sahibiz. Üniversite bizim için çok değerli. Böylece Vakfımızda hedef olarak koyduğumuz amacımızı da böylece gerçekleştirmiş oluyoruz.

Buranın en önemli özelliği şudur; burası hiçbir şahsın, şirketin değil. Tamamen, halka mal olmuş, alın teriyle, insanların ürettikleri ve ödedikleriyle oluşmuş bir yapı. Bize emanet edilmiş. Bu emaneti sizlerle beraber taşımak üzere, sizleri hedeflerimize ortak ettik. Bu emaneti hep beraber taşıyacağız. Buraya gelen öğrencilerimizi, velilerimizi, firmaları, ülkeyi, dünyayı emanet olarak alıp bizden sonraki nesillere daha iyi bir dünya, daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir OSTİM’i bırakmak üzere sizlerle beraber bu yolculuğa çıktık. Bugüne kadar emek veren bütün akademisyenlerimize, çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. OSTİM Teknik Üniversitesi bizim öngörümüzden de fazla toplumda karşılık bulmuş durumda, mesafe kat etmiş durumda. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum. Aramıza katılan akademisyenlerimize hoş geldiniz diyorum.”

“En üst altyapıyı ve kaynakları sağlamaya çalışıyoruz”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, tüm öğretim akademisyenlere her alanda, elimizden gelen en üst altyapıyı ve kaynakları sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Dünya üniversitelerinin yüzde 99’unun an itibarıyla 2. nesil üniversite olarak tanımlanabileceğini belirten Yülek, şunları söyledi: “Dünyada, 3. nesil üniversite olma hedefini koyan, bu yolda çalışan bazı üniversiteler var. 3. nesil üniversiteyi burada sıfırdan kurmaya çalıştığımız için daha avantajlı olduğumuzu söyleyebiliriz.  Ailemize yeni katılan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak gençlerimizden beklenen özellikler ve nitelikler değişti. Artık dünya üreten, soru soran, sorulara yeni cevaplar arayan, yenilikçi, girişimci, farklı düşünen ama bu arada kendine güvenen ve mütevaziliği kendine güvenle harmanlayan farklı gençleri istiyoruz. Dünya farklı gençleri bekliyor. Bizler OSTİM Teknik Üniversitesi olarak sürekli değişen bu dünyanın farkındayız. OSTİM Teknik Üniversitesi, kuruluş itibarıyla Türkiye’nin en genç üniversitelerinden. Genç olmamızın getirdiği avantaj; kalıpları kabul etmememiz, kendi kalıplarımızı, kendi yollarımızı, kendi yönlerimizi oluşturmaya çalışmamız. Bu alandaki enerjimiz; kendimize güvenimizdir. Hepinize OSTİM Teknik Üniversitesi ailemize hoş geldiniz diyorum.”

“OSTİM; küçük sermayelerle başarılan büyük işlerin markasıdır”

OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, OSTİM markasına ilişkin bilgiler aktardı. Karaosmanoğlu, “Temsil ettiğimiz marka, bir büyük sermaye grubunun markası değil. Küçük sermayelerin bir araya gelerek büyük işler başardığı bir sistemin markası. OSTİM, Ankara sanayisinin çalışkan çocuğudur. 7 büyük sektör ve onların alt sektörlerine bir dokunuşta ulaşmış olursunuz. Geleceğe bakan tarafımız ve geleceği gören ve bize istikamet gösterecek olan en büyük aracımız üniversite.” dedi.

Törende fakültelerde görev yapan akademisyenler arasında 1.000 puan üzerinde akademik performans puanı bulunan, yayın, eğitim, idari işler, tanıtım ve proje gibi beş temel alanda üstün başarı gösteren personele ödülleri takdim edildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.