Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim Teknopark Üniversitelerle İş Birliklerini Artırıyor

Ostim Teknopark, 7 üniversite ortağından biri olan Atılım Üniversitesinin ARGEDA Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile üniversite-sanayi iş birliği, teknogirişim kültürünün geliştirilmesi ve teknoloji transferi faaliyetleri konusunda karşılıklı faydanın çoğaltılması konularını kapsayan iş birliği protokolü imzaladı.
Ostim Editör
25 Şubat 2020 16:10

Protokol, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ ve Ostim Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından imza altına alındı.

İş birliği protokolü doğrultusunda, ARGEDA TTO ve Ostim Teknopark, üniversite sanayi iş birliğine dayalı proje faaliyetleri, destek programlarından yararlanmaya yönelik hizmetler, eşleştirme, fikri sınai mülkiyet hakların yönetimi ve lisanslama hizmetleri, girişimcilik ve şirketleşme konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunacak.

“Elimizden gelen gayreti göstereceğiz”

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, üniversite sanayi iş birliğinin ülkenin kalkınmasındaki rolüne dikkat çekti. Sanayinin kalkınmadaki önemine vurgu yapan Üçtuğ, “Ülke kalkınacaksa sanayi ile kalkınacak. İyi seçilmiş sanayi yatırımı ile bir yere varılabilir. Burada da OSTİM gibi bölgelere, bizim gibi üniversitelere ihtiyaç var.” dedi.

İş birliği protokolü ile ilgili görüşlerini de paylaşan Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, “Var olan iş birliğimiz bu protokolden sonra da artarak devam eder, inşallah üniversitemizin OSTİM’e daha çok katkısı olur. Bunun için hep birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz hayırlı olsun.” değerlendirmesini yaptı. 

“Atılım, OSTİM’e ilk gelen üniversitelerden”

Ostim Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM olarak üniversite sanayi iş birliği için çok uzun süredir çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Üniversitelerle iş birliği konusunda en iştahlı kurum olduklarını dile getiren Aydın, “Üniversite ve kamu kurumlarının sanayi ile buluşmasında ara yüz olan bir kurumuz.” dedi.

Ostim Teknopark’ın üniversite ortaklarına parsel verebileceklerini belirten Orhan Aydın, “Atılım Üniversitesi ile uzun süredir OSTİM’in iş birliği var. Atılım, OSTİM’e ilk gelen üniversitelerden. Zaten Ostim Teknopark’ın da ortağı, karşılıklı olarak birçok projede iş birliği yaptık. İnşallah bunları daha da geliştirmek, çeşitlendirmek üzere iş birliği protokolünü imzaladık. İnşallah protokol, kurumlarımız için de bu projelerin artmasına vesile olur.” temennisini paylaştı.

Protokol kapsamında yürütülecek faaliyetler

Ostim Teknopark ve ARGEDA TTO protokol kapsamında şu faaliyetleri yürütecek:

Taraflarca ihtiyaç duyulması halinde iş dünyası veri tabanı, akademisyen, uzman veri tabanlarında karşılıklı kontrollü erişim imkânları sunabilecek. Kurumlar ortak proje başvurusunda bulunabilecek. Taraflar üniversite sanayi iş birliğine dayalı, proje faaliyetleri, eşleştirme, fikri sınai mülkiyet hakları, teknogirişimcilik ve şirket kurma (startup/spinoff) konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunabilecek. Ayrıca, üniversite sanayi iş birliği ve protokoller kapsamında proje pazarı, eşleştirme etkinliği, sergi, fuar vb. çeşitli etkinlik faaliyetlerini ortak olarak düzenleyebilecekler. Teknogirişimciliğin geliştirilmesine yönelik karşılıklı olarak kaynaklardan (mentor, eğitmen, akademik eşleştirme vb.), iş bağlantılarından ve teknopark hizmetlerinden yararlandırma hizmetini verebilecekler.

İş birliği protokolünün imzalanmasının ardından Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ Ostim Teknopark’ta faaliyet gösteren teknoloji şirketlerini ziyaret etti, üretimleri hakkında bilgi aldı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.