Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM, Türkiye’nin Nabzı

62. 63., ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu "OSTİM gibi köklü Organize Sanayi Bölgelerinde eğer topluca işler iyi gidiyorsa, bu güvenli bir veridir. Türkiye’nin nabzıdır burası. "
Ostim Editör
22 Mart 2018 10:12

62., 63., ve 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri Başbakanı ve AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu OSTİM’de sanayicilerle bir araya geldi. Davutoğlu, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından bölge hakkında bilgilendirildi.

"OSTİM'deki hava Türkiye'nin genelini yansıtıyor"
Organize Sanayi Bölgeleriyle birlikte Anadolu insanının Türk ekonomisine özgün katkılar sunduğunu ifade eden Davutoğlu, “Ahi geleneğinin bugünkü yansımaları, Organize Sanayi Bölgeleridir. Bir anlamda modernleşmiş Ahi geleneği. Organize Sanayi Bölgeleriyle birlikte Anadolu insanı Türk ekonomisine, taklit olarak değil, katkısını özgün bir şekilde sundu.” dedi.

Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde OSTİM’i yakından takip ettiğini dile getirdi. OSTİM’deki durumun Türkiye genelini yansıttığını kaydeden Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: “OSTİM’deki ve Organize Sanayi Bölgelerindeki hava, Türkiye’nin genelini yansıtıyor. Burada insanların yüzü gülüyorsa. Ekonomi iyi gidiyor demektir.

OSTİM gibi köklü Organize Sanayi Bölgelerinde eğer topluca işler iyi gidiyorsa, bu güvenli bir veridir. Türkiye’nin nabzıdır burası. Ama bir dalgalanma varsa bu da alarm verici bir uyarıdır. O uyarıyı öncesinde alamazsak tedbirde alamayız.”

“Üretim olmadan istikrar ve istihdam mümkün değil”
Üretimin her anlamda önem taşıdığını vurgulayan Davutoğlu, “Hiçbir şey gerçek üretimin yerini tutmaz. Krizleri atlatmamızın sebeplerinden birisi, üretim alt yapımızın sağlam olması. Bugün en önemli kapasitemiz bu. İnşaat sektörü önemli bir sektör. Ama inşaat sektörü eğer sanayiciye emlak üzerinden başka faaliyetler dolayısıyla daha fazla getiri sağlayıp, sanayiden koparıyorsa tehlikeli!

Sanayicilerin teşvik edilip üretimde kalması sağlanmalı. Sanayicilerin esas aktivitesi mutlaka üretimde kalması lazım. Başka türlü istikrarı kazanmamız, istihdamı korumamız mümkün değil.” mesajını verdi.

Üretimin önemi
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ahmet Davutoğlu’na OSTİM’in tarihi ve yürüttüğü projeleri hakkında bilgi verdi. Aydın, OSTİM’in temellerinin 1967 yılında Ahi geleneğinde yetişen Kırşehirli Merhum Cevat Dündar’ın girişimleriyle atıldığını anlattı.

Bölgede hayata geçirdikleri sektörel kümelenmelerle firmaların uluslararası rekabet edebilirliğini artırmaya çalıştıklarına değinen Aydın, OSTİM’in bugün dünyayla entegre bir şekilde çalışıp ürettiğini anlatarak, yurt dışı faaliyetlerini kümelenmeler üzerine oturttuklarını vurguladı. Üretimin önemine de vurgu yapan Başkan Aydın, “Üretim yapan insanın ve üretenin kıymetini bilmediğiniz anda, satın alan, devamlı yurt dışına bağımlı olan bir tabloyla karşılaşıyorsunuz.” dedi.

Sadece OSTİM’le sınırlı kalmadıklarını belirten, dünyadaki bütün bölgelerle, firmalarla ilişkiler geliştirdiklerini kaydeden Aydın, “OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmemiz (İŞİM) bu hafta Afrika’dan döndü. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmemiz (OSSA), Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İş Birliği Günleri (ICDDA) ile savunma ve havacılık küresel aktörlerini 2 yılda bir Ankara’ya getiriyor. Bu firmalar üreticilerimizle Ankara’da iş yapmaya çalışıyorlar. Burada hakikaten inanılmaz yetenek var. Küresel firmaların da o yeteneğe ihtiyacı var.” değerlendirmesini yaptı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.