Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM Vakfı’nın 21. Genel Kurulu Gerçekleştirildi

OSTİM Vakfı’nın 2016 yılı 21. Genel Kurulu, Mehmet Zeki Sayın’ın Divan Başkanlığında yapıldı.
Ostim Editör
07 Mart 2017 17:57

Kurulmuş ve kurulacak olan organizasyonların ve OSTİM’in maddi ve manevi emanetlerinin planlanan hedeflerinden sapmadan sürdürülebilirliğini temin etmek, izlemek, korumak, geliştirmek, yön vermek ve denetlemek öz göreviyle çalışan OSTİM Vakfı 21. Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

“Eğitim, başlıca konularımızdandır”
Genel Kurula 2016 yılı Yönetim Kurulu Raporu’nu sunan OSTİM Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu, OSTİM imkan ve manevi mirasıyla kurulan Vakfın, OSTİM başta olmak üzere Ankara ve ülkemiz işletmelerinin; yönetim, üretim, yenilikçilik, teknolojik kabiliyetlerinin arttırılması için eğitim, araştırma, geliştirme, yenilikçilik, girişimcilik ve işbirliği ekosistemini oluşturmak ve sürdürülebilirliğini temin etmek amacıyla çalıştığını söyledi.

OSTİM Teknik Üniversitesi ile ilgili güncel bilgileri de aktaran Karaosmanoğlu, “İleri İmalat Teknolojileri temalı OSTİM Teknik Üniversitemiz  Bakanlar Kurulu onayını da alarak ve Meclis aşamasına gelmiş bulunuyor. Bugüne kadar OSTİM’in tüm imkanlarını seferber ederek gerçekleştirdiği beşeri sermayenin geliştirilmesi çalışmaları üniversitemizle birlikte çok daha güçlü ve dinamik bir yapıya kavuşarak tüm Ankara’ya hizmet verecek. Bu çerçevede OSTİM Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Mesleki Teknik Eğitim Merkezleri, Proje Ofisi ve KOBİ Danışmanlık Hizmetleri için hazırlık ve işbirliği çalışmalarımız başlamış durumda.” dedi.

Vakfın kuruluşlarından Ostim Teknopark’ın paydaşlarıyla birlikte kuruluş çalışmalarına devam ettiği ve yeni yatırımcı arayışlarının da  devam ettiğini kaydeden Karaosmanoğlu, “OSTİM Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ve deneyim desteğini de yanımıza aldığımız OSTİM Teknopark’ın, bölge KOBİ’lerinin yeni iş yapma modelleri ve işbirliği araçlarına erişiminde önemli bir lider kuruluş olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Gelecek 50 Yılda OSTİM ve OSTİM Vakfı
OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, 2016 Faaliyet Raporu’nda yer alan ‘Gelecek 50 yıla sorular’ başlığını taşıyan yazısında, OSTİM’in 50. yılına atıfta bulunarak, önümüzdeki 50 yıl içerisinde gerçekleşmesi en yakın yeniliklere ilişkin tespitlerini paylaştı.

Göktaşlarıyla madencilik, nanoteknolojinin sağlayacağı imkanlar, re-hydro yakıtlar, otomatik şoförlü arabalar, stres seviyesini gösteren elbiseler, çevre dostu jetler gibi birçok yeniliği örnekleyen Orhan Aydın, “Gerçekleşmesi en yakın öngörüler! Demek ki şu anda dünyanın bir yerlerinde bu yeniliklere dair teknolojiler kullanılıyor. O halde Önümüzde iki soru var.” ifadelerine yer verdi.

Aydın, yazısını dikkat çekici soru ve cevaplarla birlikte şöyle tamamladı: “İlki; ‘Gelecek 50 yılın teknolojilerini tüketenlerden mi olacağız, üretenlerden mi? Tüketen olmak için başka soruya gerek yok ama cevap üretenlerden olmaksa diğer soru; ‘Nasıl?’. Cevabımız; bu yüzden üniversite, teknopark, mesleki eğitim, girişimcilik ve yaşatmak için OSTİM Vakfı.”

21. Genel Kurulda, 2016 yılı bilanço ve gelir gider hesapları ve denetim kurulu raporları müzakere edildi. Hesaplar ve raporlar ayrı ayrı oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. 2017 yılı çalışma programı ve tahmini bütçesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, güncel gelişmeler doğrultusunda geliştirilen vakıf senedindeki değişiklikler de istişare edilip onaylandı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.