Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSTİM’de ambulans yok” demecine cevap:

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ANKİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Akça’nın “OSTİM’de ambulans yok” demecini şaşkınlıkla karşıladıklarını bildirdi.
Ostim Editör
30 Aralık 2011 00:00

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ANKİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Akça’nın “OSTİM’de ambulans yok” demecini şaşkınlıkla karşıladıklarını bildirdi. Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, OSTİM’deki sağlık hizmetlerinin varlığından bu kadar haberdar olmadan, bu tarz demeçler verilmesini hayretle karşıladıklarını belirterek, bölgedeki sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Bölgede tam teşekküllü bir hasta kırmak için yola çıktıklarını, işin uzmanlarıyla yapılan çalışmalar sonucunda, bu bölgede tam teşekküllü bir hastanenin sürdürülemez olduğu sonucuna vardıklarını söyleyen Aydın, bu sebeple farklı bir çözüm arayışına girdiklerini belirtti. Aydın Şöyle devam etti: “Biz yaptığımız çalışmalar sonucu bu bölgede tam teşekküllü bir hastanenin sürdürülemez olduğunu gördük. Burada yaşanacak herhangi bir kaza sonrası ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar, her türlü tıp alanını ilgilendiriyor olabilir. Yani göz bölümü de lazım, yanık da lazım, dâhiliye de lazım vb. Bu uzmanlık dallarının tümünü bazen tek bir hastanede bile bulamayabiliyoruz. Allah korusun, bir insanın parmağı koptuğunda dikilmesi için bir hastaneye gittiğinde, ‘Burada müdahale edemeyiz, şu hastaneye gitmen gerekiyor’ gibi cevaplar alınabiliyor. Örneğin, Ankara’da sadece 1 tane yanık merkezi var. Dolayısıyla bizler, bu alanın uzmanlarıyla yaptığımız fikir alışverişlerinin, çalışmaların sonunda bölgemizde tüm bu tıp branşlarını barındıran, sürdürülebilir bir sağlık sisteminin kurulamayacağına kanaat getirdik. Bu noktada diğer çözüm ne olabilir diye düşündüğümüzde, buraya çok nitelikli bir 112 merkezi kurmak ve ilgili hastayı, ilgili noktaya en hızlı şekilde taşımak en doğru çözüm yolu olarak karşımıza çıktı ve biz de öyle yaptık. Bu araştırılmış, üzerine kafa yorulmuş bir çözümdür.”
Ankara’nın örnek 112 istasyonu OSTİM’de
Bu aşamada bölgede kurulan 112 merkezinin de Ankara’nın en nitelikli 112 merkezi olduğunu belirten Aydın şunları söyledi: “Bölgemizde hizmet vermekte olan 21 nolu 112 OSTİM istasyonu binasının müstakil olması, prefabrik olması ve ambulans çıkış kolaylığı ile tüm 112 istasyonları içinde örnek istasyondur. Şu anda Ankara’da 118 tane 112 merkezi var, fakat burası örnek istasyon durumundadır. Bina yapısı ve konumu olarak 112 yönetmeliğine en uygun istasyondur. Yurt dışından gelen bazı sağlık heyetlerine de örnek istasyon olarak bölgemizdeki bu istasyon gezdirilir. Biz bu alan kurulurken kendilerine OSTİM’in neresini istiyorsanız size tahsis edeceğiz dedik ve kendilerine ait, müstakil bir bina tahsis ettik. Doğalgazına kadar tüm ihtiyaçlarını da biz karşılıyoruz. Biz burayı çok önemsiyoruz.”
Etlik Yüksek İhtisas, Eğitim ve Araştırma Hastanesi OSTİM Semt Polikliniği’nin de bölgelerinde hizmet vermekte olduğunu sözlerine ekleyen Aydın, tüm bunlara rağmen sırf OSTİM adına bir leke vurmaya çalışmak için bu tarz demeçler vermenin kimseye bir şey kazandırmayacağını sözlerine ekledi. Ayrıca OSTİM’in itfaiye problemi de olmadığını belirten Aydın, insanların biraz araştırma yaparak demeçler vermesi gerektiğini söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.