Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’de Büyüyen EMGE Tecrübesini HAB’a Taşıyor

OSTİM’in köklü firmalarından OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi, EMGE A.Ş.’nin, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki (HAB) yatırımında temeller atıldı. Bölgenin yükselmeye başlanan 24. fabrikası olan tesis, EMGE’nin şirket tarihindeki üçüncü büyük yatırımı.
Ostim Editör
25 Haziran 2020 09:38

OSTİM’de savunma, havacılık ve elektronik sektörleri başta olmak üzere, ana sanayi şirketlerinin onaylı tedarikçisi olarak faaliyet gösteren EMGE A.Ş., katma değerli yerli ve milli üretim kapasitesini geliştirecek yatırımlarına devam ediyor.   

Firma, HAB’da 21 bin 155 metrekarelik alanda tesis yatırımına başladı. 17 bin 500 metrekare kapalı alanı olacak tesiste, savunma ve havacılık sanayine yüksek katma değerli üretim yapılacak. Tesisin, 2021 yılı bahar aylarında faaliyete alınması hedefleniyor. EMGE, enerji sektöründeki üretim faaliyetlerini OSTİM’de sürdürecek.

Üretim ve istihdamı artıracak tesisin inşası temel atma töreniyle başladı. Törene, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekci, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanvekili Sıtkı Öztuna, yönetim kurulu üyeleri; Yaşar Özelge, Süleyman Eser, Mehmet Alkan, Bölge Müdürü Adem Arıcı, Dış İlişikler Koordinatörü Hamza Akca ve çok sayıda davetli katıldı.

EMGE A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, firmalarının yarım asra yaklaşan bir geçmişine vurgu yaptı. Ertuğ, “45 yılı aşkın süredir yürüdüğümüz bu yolda şirketimizin üçüncü büyük yatırımının bugün temelini atıyoruz. Allah hayırlısıyla inşaatımızı tamamlamayı, sizleri açılış törenimizde de ağırlamayı nasip etsin.” dedi.

OSTİM’de büyüdü

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, temel atma töreninin Ertuğ ailesine, vatana, millete, Ankara’ya hayırlı hizmetlere vesile olması temennisinde bulundu.

EMGE’nin sanayi ile bütünleşmiş bir aile şirketi olduğuna dikkati çeken Aydın, “Ertuğ ailesi sanayi ile bütünleşmiş, Mithat Bey’in torunu bile firmada çalışıyor. Çok başarılı bir şirket. OSTİM’de temellerini atmış, OSTİM’de büyümüş. Bölgeye bir gelin uğurlar gibi uğurluyoruz ama esas gövdesini de OSTİM’den hiçbir yere bırakamayız. OSTİM’de de faaliyetlerini devam ettirmesi bizim için çok önemli. Aynı zamanda Mithat Bey’in savunma sanayii sektörüne çok ciddi katkıları oldu. Hatta bu bölgenin ilk tasarlanması esnasında katkıları oldu.”

Ankara’nın çılgın projesi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, sanayiciliğin ruhla yapılan bir iş olduğuna işaret etti. Özdebir, “Ülkenin savunmasına katkıda bulunabilmek son derece büyük bir nimet. Sanayicilik meşakkatli bir yol. Ama inanıyorum ki insanlara ve ülkeye hizmet edebilmek son derece önemli.” dedi.

HAB’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için önerdiği çılgın projelerden biri olduğunu hatırlatan Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burayı en kısa zamanda örnek bir OSB olarak faaliyete geçireceğiz. Ankara, teknoloji seviyesi diğer illerle kıyaslanmayacak kadar farklı. Bugün ülkemizde üretilen yüksek teknolojili ürünlerin yüzde 17’sini, yüksek teknolojili ürün ihracatının yüzde 20’sini Ankara yapıyor. Bu anlamda Ankara’nın teknoloji seviyesi son derece önemli. Üretmekle görevli olan sizlere sonsuz saygılar duyuyorum, hepinizi tebrik ediyorum. EMGE ailesinin yolu açık, rızkı bol olsun.”

“Güç birliği yapın”

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekci, iş birliği ve güç birliği yapmanın önemine dikkat çekti. İş birliği için ortamlar gerektiğini HAB OSB’nin de savunma sanayiinin lokomotif gücünü diğer sektörlere sirayet ettirecek ortam olduğunu dile getiren Tüfekci, “Ben HAB OSB’yi öyle görüyorum. Burada, kritik bir kitleye bürünmüş, ürettiği teknolojilerle adından söz ettiren katma değeri yüksek ürünler üreten firmalar olmasını istiyoruz. HAB OSB’nin ana amacı o dur.” dedi.

HAB’ın temel atan 24. firması olarak EMGE’yi tebrik eden Tüfekci, “Burada birçok firmamız olacak. Güç birliği yapın, büyük düşünün. Bir tane küçük projeyi almayı değil de Türkiye’nin büyük bir üretim merkezine döndüğünü ve burada herkese esasında bir pay olduğunu düşünün.” mesajını verdi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.