Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM'de Engelli Gençler İçin Kariyer Günü

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, Engelliler Haftası’nın ilk gününde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi ve Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) işbirliğinde OSTİM’de Kariyer Günü düzenlendi.
Ostim Editör
12 Mayıs 2017 09:30

SERÇEV’in, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ‘Serebral Palsili Olmam Meslek Sahibi Olmama Engel Değil’ projesi kapsamında gerçekleşen organizasyonda; 50’ye yakın engelli genç, OSTİM’li iş adamları ve yöneticilerle birebir iş görüşmesi fırsatı yakaladı. Gençler, eğitimleri ve yetenekleriyle iş adamlarını kendilerine hayran bıraktı.

Programda ilk olarak engelli çalıştırmaya yönelik teşvik ve desteklerin incelendiği bir panel düzenlendi. Gençler daha sonra firma masalarını gezerek sanayicilere özgeçmişlerini vererek kendilerini tanıttı, stajyerlik ve iş görüşmeleri yaptı.

SERÇEV Projeler Koordinatörü İbrahim Arslan, projeyle; ülkemizde ilk defa, çoklu engelli sahibi serebral palsili çocukların meslek sahibi olmalarına yönelik, teknoloji destekli mesleki eğitimin altyapısının hazırlandığını kaydetti.

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, etkinliğin önemine ve engelli gençlerin istihdamına işaret ederek, “Yanınızdayım, her türlü desteği vereceğim. Gün; sorumluluk alma günüdür.” görüşünü paylaştı.

“Çocuklara inandığınızda her şeyi yapabilirler”

Serçev Başkan Yardımcısı Gülnihal Emiroğlu, çocuklara insanca, onurlu, kendine yetebilen özgür bireyler olarak hayata kazandırmak ve toplumla iç içe bütünleşik bir yaşam sürmelerini istediklerini söyledi. Bunun temel dayanağının iş edinme olduğunu anımsatan Emiroğlu, “Onlara iş imkanı sunarsak özgür bireyler olarak ekonomik bağımsızlığını da kazandırırsak bunu yapabileceğimize inanıyoruz. Çocukların yapabileceklerine inandığınızda, erişilebilir imkanlar sunduğunuzda her şeyi yapabileceklerine inanıyoruz. Bu inançla tüm projelerimiz hayat buluyor.” dedi.

“Üstümüze düşen ne varsa yapacağız”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Bu kardeşlerimize bölgemizde sanayicilerimizin yapabilecekleri ve farkındalığı artırma konusunda yardımcı olma konusunda söz verdik. Bunun da arkasındayız.” dedi. OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kuruluna, çalışmayı sahiplendikleri için teşekkür eden Başkan Aydın, sonucunda da güzel gelişmeler olacağına inandığını bildirdi. Aydın, sözlerini, “OSTİM’li diğer firmalarımızı bu işin içine katacağız ve bu kardeşlerimizi de iş hayatına kazandırma konusunda üstümüze düşen ne varsa yapacağız. SERÇEV’in yanında olacağız.” diyerek tamamladı.

“Devletimiz yanınızda”

AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selçuk Bayraktaroğlu, Avrupa Birliği’yle birlikte çok çeşitli organizasyonlarda yer aldıklarını belirtti. Bayraktaroğlu, “Ancak en heyecanlandığım toplantılardan birisi burası. Ben çocuklar konusunda çok duyarlıyım; devletimizin ve kendimin de yanınızda olduğumu ifade etmek için buradayım. Devletimiz her  platformda her alanda sizlere yardımlarını sürdürecek. AB destekleriyle birçok proje organize ediliyor. Bizlerde bu projelere elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Ama çok az sayıda proje yürürlüğe giriyor. Benim dernek yöneticilerinden ricam; daha fazla proje yapmamız lazım. Bu konuda size destek verelim. El birliğiyle daha güzel şeyler yapalım. Sadece size destek vermek için buradayım, her zaman yanınızda olduğumu bilmenizi isterim.” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.