Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’de Gelenek ‘Ahilik’le Sürdü

Geleneksel OSTİM İftar sofrasının 2015 teması ‘Ahilik’ oldu.
Ostim Editör
03 Temmuz 2015 11:37

Geleneksel OSTİM İftarı bu yıl da geniş bir katılımla gerçekleşti. Siyaset, bürokrasi, iş dünyası ile akademisyenleri bir araya getiren iftar sofrasının 2015 teması ‘Ahilik’ oldu. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Bugün iş dünyasında yaşadığımız sıkıntıların sebebini incelediğimiz, işçi- işveren ilişkilerine baktığımız zaman; geçmişte bunları bu ülke nasıl çözmüş, bin yıl huzur ve barış içerisinde her cinsten, renkten, türden insan bir arada mutluluk içerisinde nasıl yaşamış, bunun sırrı, tarihte, medeniyetimizde Ahilik olarak gözüküyor. “ dedi.

OSTİM’in her yıl bir tema eşliğinde düzenlediği iftar programının bu seneki başlığı ‘Ahilik’ oldu. OSTİM iftar sofrasında siyaset, bürokrasi, iş dünyası, akademisyenler ve çalışanlar yer aldı.

“AHİLİK HEPİMİZ İÇİN ÖNEM TAŞIYOR”
İftar davetlilerine hitaben bir konuşma yapan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, her yıl geleneksel olarak iftar sofralarında dostluk ve sohbetin ayrı bir önem taşıdığını kaydetti. Bu yıl için belirlenen ‘Ahilik’ teması üzerine düşüncelerini paylaşan Aydın, “Ahiliği çok önemsiyoruz. Ahilik, nostalji olarak söyleniyor. Her yıl törenler yapıyoruz ama şunu çok iyi bilmemiz lazım; özellikle iş dünyası, sanayi, üretim, esnaf, sanatkar, işadamı dediğimiz zaman Ahilik kültürü ve değerleri, ülkemiz, çalışanlar, hepimiz için son derece önem taşıyor.” dedi.

Ahilik geleneğinin köklü geçmişi ve geleneklerine işaret eden Orhan Aydın şunları söyledi: “Kalite kontrol, işbirliği, güç birliği, ihracat, rekabet, yanında yetiştirdiği insanı kendisine rakip olarak çıkarabilen bir toplum… Bugün iş dünyasında yaşadığımız sıkıntıların sebebini incelediğimiz, işçi-işveren ilişkilerine baktığımız zaman; geçmişte bunları bu ülke nasıl çözmüş, bin yıl huzur ve barış içerisinde her cinsten, renkten, türden insan bir arada mutluluk içerisinde nasıl yaşamış, bunun sırrı, tarihte, medeniyetimizde Ahilik olarak gözüküyor.“

“OSTİM’E ÖNEMLİ İŞLER DÜŞÜYOR”
OSTİM iftarının konukları arasında yer alan Savunma Sanayii (SSM) Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayiini geliştirme, destekleme görevi denildiğinde sadece savunma ve havacılık kümeleri değil, bütün alanlarda korunan bir ekosistemin konuşulması gerektiğini belirtti. Üretimin teknolojiye dayanması gerektiğinin altını çizen Demir, Türkiye’de milli bir sanayi hareketinden bahsedildiğinde, irili ufaklı bir dizi sanayinin, şirketlerin, araştırmacıların, üniversitelerin bir zincir halinde ve sistem içinde dirsek temasını kesmeden çalışmaları gerektiğini hatırlattı.

SSM Müsteşarı, “Tabi bu çalışmalar sırasında da bizim gibi kurumların, devletin çeşitli organlarının önlerini açacak teşvik edecek unsurları gündeme getirmesi gerekiyor. Özellikle savunma ve havacılık alanında Ankara’nın yeri giderek derinleşiyor. Son zamanlarda havacılık alanında attığımız adımları biraz daha hızlandırdık. Bu faaliyetler sırasında da ülkemizdeki her türlü katma değerin işin içine girmesini, katkıda bulunmasını, bütün kabiliyetlerin olabildiğince kullanılmasını hedefliyoruz. Burada da tabii ki Ankara bölgesi, özellikle OSTİM’e önemli işler düşüyor. İnşallah bu işleri alnımızın akıyla başaracağız.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEYİ HÜKÜMETSİZ BIRAKMAYACAĞIZ”
AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, sözlerinin başında Ramazan ayının manevi atmosferine işaret etti. İşler, gelenekselleşen OSTİM iftarlarını milletvekili olduğu günden bugüne kaçırmamaya gayret ettiğini söyledi. Konuşmasının devamında 7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloyu ve gelişmeleri değerlendiren Emrullah İşler, bütün siyasetçileri sorumlu bir şekilde hareket etmeye davet etti, ülkeyi hükümetsiz bırakmayacaklarını vurguladı.

AK parti olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını ve en kısa zamanda bir hükümet kurmak için gayret gösterdiklerini ve göstermeye de devam edeceklerini dile getiren deneyimli siyasetçi, “Ülkeyi hükümetsiz bırakmayacağız Allah’ın izniyle. Anayasamız açık; hükümet kurmak içim görevlendirilme yapıldıktan sonra, 45 günlük süre içerisinde bu işlemin tamamlanması lazım. Tamamlanmadığı takdirde zaten seçimlerin yenilenmesi, tekrar edilmesi söz konusu. İşadamlarımızla, sanayicilerimizle bir araya geldiğimiz zaman herkesin beklentisi, bir an önce bu hükümetin kurulması talebi oluyor.” tespitine yer verdi.

3 Kasım 2002’den bu yana Türkiye’nin siyasi istikrara kavuştuğunu anımsatan İşler, şöyle devam etti: “İstikrarlı bir şekilde güçlü bir ekonomiyi hep birlikte yaptık. İnşallah bu 13 yılın kazanımlarını kaybetme niyetinde değiliz. Gerek bizler siyasetçiler olarak gerek sizler işadamları olarak inşallah bu bilinçle hareket ederek ülkemizi hükümetsiz bırakmayacağız. Yegane istikrar adası olan Türkiye’nin vakit kaybetmemesi, enerjisini boşa harcamaması lazım. Bundan dolayı da bütün siyasetçilerimizin sorumlu bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Bizler bu sorumlulukla ve bu bilinçle harekete edeceğiz ve inşallah ülkemizi en kısa zamanda yeni hükümetimize kavuşturacağız. Rabbim, Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunlara fırsat vermesin. Bunun için de bir olmamız, iri olmamız, diri olmamız, ekonomimizi büyütmemiz lazım.” dedi.

OSTİM’e geldiği zaman mutlu olduğunu belirten İşler, sözlerini, “Ben Ankara milletvekili olarak siz değerli sanayici kardeşlerimle gurur duyuyorum, mutlu oluyorum, iftihar ediyorum. Dolayısıyla bu ülkenin büyümesi, gelişmesi, kalkınması için çok büyük emekler sarf ediyorsunuz. Yüzbinlere aş, iş veriyorsunuz. Bundan dolayı her türlü teşekküre, takdire layıksınız. Allah sizlerin ve bizlerin yardımcısı olsun.” diyerek tamamladı.

Programda ayrıca Ahilik kültürünü tanıtan film gösterimi yapıldı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.