Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’de Kan Bağışı Kampanyası

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü-Türk Kızılayı işbirliği ile Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.
Ostim Editör
26 Şubat 2016 10:22

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü-Türk Kızılayı işbirliği ile Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü ve Orta Anadolu Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle 25 Şubat 2016 tarihinde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi. OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen kampanya, OSTİM OSB personeli, OSTİM’li iş adamları ve çalışanların yanı sıra diğer sanayi bölgelerinden yakın ilgi gördü. Kampanyada 52 ünite kan bağışı yapıldı. 4 kişi de kök hücre bağışında bulundu.

“Kan ihtiyacı düzenli bağışlarla karşılanır”
Türk Kızılayı Orta Anadolu Kan Bağış Merkezi Müdürlüğü Organizasyon biriminden Dr. Ömer Volkan Gök, kan bağışında halkın bilinçlendiğini, bağışçıların 300 binlerden 2 milyona ulaştığını vurguladı. Dr. Gök, kan ihtiyacının düzenli bağışlarla karşılanabildiğini belirterek 18 yaşını tamamlamış, 65 yaşından gün almamış sağlıklı olan herkesin kan verebileceğini söyledi.

Kan alma işleminin tek kullanımlık ürünlerle yapıldığını vurgulayan Volkan Gök, herhangi bir hastalık bulaşma riski olmadığını ve korkulmaması gerektiğini ifade etti. Bağışçıdan kan alındıktan sonra gerekli testlerin yapıldığını anlatan Gök, verilen kanın ortalama yarım günde kullanıma hazır olduğu bilgisini paylaştı.

Artan nüfus karşısında kan bağışlarının yetersiz kaldığına dikkati çeken Ömer Volkan Gök, şöyle devam etti: 1 hastaya 1 ünite kan yetmiyor. Yerine göre 4-5 ünite gönderiyoruz. Aslında 4-5 bağış 1 kişinin hayatını kurtarıyor. Bu yüzden stok her zaman yüksek olmak zorunda.”

“Vücudunuzu dinç tutar”
Kan bağışının vücuda olan faydalarını da anlatan Dr. Gök, “Kan hücreleri vücutta 56 gün içinde yenileniyor. Zaten vücudunuzdan atılacak olan kanla siz hayat kurtarıyorsunuz. Kan bağışı ayrıca kemik iliklerinin her zaman ekstra çalışmasını sağlar ve vücudunuzu dinç tutar.” ifadelerini kullandı.

OSTİM’in kan bağışı kampanyalarına her zaman destek verdiğini hatırlatan Gök, “3 ay sonra yeniden buraya gelmek isteriz. Böyle organizasyonlara sahip çıktığı için Türk Kızılay’ı adına OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür ederim.” dedi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.