Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’de KBRN Farkındalık Paneli

OSTİM Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi koordinasyonunda, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Savunma Farkındalık paneli düzenlendi. KBRN uzmanlarının katılımcılara detaylı bilgiler aktardığı panelde, KBRN hakkında öğrenci ve firmaların, akademik çalışmalarda bu alandaki yönelime katkı sağlaması hedeflendi.
Ostim Editör
08 Aralık 2021 10:46

KBRN alanında bilimsel çalışmaların geliştirilmesi, öğrenci ve firmaların bu alanda bilgi sahibi olması için OSTİM Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi koordinasyonunda KBRN Farkındalık Paneli düzenlendi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünsal Sığrı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panelin ilk oturumunda Milli Savunma Bakanlığı KBRN Daire Başkanı Dr. Burçak Çabuk, Prof. Dr. Ahmet Koluman, Dr. Atakan Konukbay ve Havelsan Sistem Tasarımcısı Aytaç Kabaklarlı tarafından KBRN kavramı, Türkiye ve dünyada yaşanan vakalar, KBRN olay öncesi ve sonrası tedbirler ile ilgili önemli bilgiler verildi.

Ikinci oturumda da OSTİM Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demiral Akbar’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Ali Çoban tarafından nükleer enerji, kavramsal konular ve tedbirler hakkında bilgiler verilirken, Dr. Okan Ekiz olası bir KBRN olayı halinde alternatif iletişim süreçlerine ilişkin bilgiler verdi.  OSTİM Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Biyomedikal Bölüm Başkanı Dr. Çiğdem Serdengeçti ise KBRN olaylarında ilgili kuruluşların tedbirler sırasında yapması gereken tıbbi ve medikal cihazlara ilişkin bilgiler aktardı. 

KBRN çalışmalarına akademik katkı

OSTİM Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Öğr. Gör. Gökhan Topal, “Üniversitemizde KBRN konusunda bir farkındalık oluşturmak, akademik çalışmalarda bu alandaki yönelime katkı sağlamak adına bu paneli gerçekleştirdik.” dedi.

KBRN Savunma Farkındalık Paneli’ne, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, Ostim Teknopark firmaları, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM ENERJİK), Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), üniversitenin akademik personeli ve öğrenciler katıldı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.