Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’de Ticaretin Ortak Dili Türkçe Konuşuldu

‘Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’nın ev sahiplerinden biri de OSTİM oldu.
Ostim Editör
06 Mart 2014 11:10

23 ülkeden 45 girişimci yatırım zemini aradı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, 2005 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle başarılı bir şekilde yürütülen ‘Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’nın ev sahiplerinden biri de OSTİM oldu. Etkinlik kapsamında 23 ülke ve 2 özerk bölgeden 45 katılımcı, OSTİM firmalarıyla ortaklık zemini aradılar, iş fırsatlarını masaya yatırdılar.

TOBB’un, komşu ülkelerde, Orta Asya'da, Balkanlarda yaşayan Türkçe konuşan girişimciler ile ülkemizin bağlarını güçlendirmek için düzenlediği “Türkçe Konuşan Girişimciler Programı”nın 17. si 1-13 Mart 2014 tarihleri arasında Ankara, Bursa, Mersin, Adana ve İstanbul illerinde gerçekleşiyor. 2005 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle başarılı bir şekilde yürütülen programın Başkent durakları arasında; 5 bin işletme, 17 ana sektörün bulunduğu, 50 binden fazla kişinin istihdam edildiği, ülkemizin girişimci merkezi OSTİM de yer aldı.

Etkinlik kapsamında 23 ülke ve 2 özerk bölgeden 45 katılımcı, OSTİM firmalarıyla yaptıkları ikili iş görüşmelerinde ortaklık zemini aradılar, sektörel işbirlikleri için görüşlerini paylaştılar. Genel olarak inşaat, gıda ve makineleri, mobilya, inşaat ve tesisat malzemesi, otomotiv yan sanayi, temizlik ürünleri, turizm ve yatırım projeleri ile ilgilenen konuklar görüşmelerin ardından bölgedeki tesisleri ziyaret ettiler. Girişimciler, ürün ve üretim süreçlerini yerinde inceleme fırsatı buldular.

OSTİM Yönetimine misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden konuklar; günün anısına, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’a Afgan şalı ve üzerinde Esma-ül Hüsna yazılı ay ve yıldız takdim ettiler.

KONUK GÖRÜŞLERİ:

Yermek Abdımanap / T.C. Ekonomi Bakanlığı Kazakistan Yerel Ticari Ateşesi-Kazakistan: Kazakistan genç bir ülke olmasından dolayı gelişime çok açık ve bu anlamda devletin de sunduğu teşvikler var. Sanayileşme devletin programları arasında. Yeni oluşturulan organize sanayi bölgelerinde yer tahsisi gibi konularda ülkemiz büyük kolaylıklar sağlıyor. Sağlık sektörü, eğitim ve otomotiv yan sanayi gibi alanlarda ciddi eksikliklerimiz var. Ülkenin jeopolitik konumu, Çin ve Rusya gibi büyük ülkelerle komşu olması ayrıca devletin sağladığı yatırım teşvikleri ile Türk girişimcilere fırsatlar sunuyoruz.

Jale Yılmazer / Vivatek Solea Mali İşler Sorumlusu-Almanya: Almanya’da fotovoltaik sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Fotovoltaik alanında Türkiye’deki ticari ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu konuda OSTİM firmalarıyla iş birliği planlıyoruz, karşılıklı fırsatları değerlendirebiliriz. Ayrıca OSTİM’in yürüttüğü Ekopark projesi ile de yakından ilgileniyoruz.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.