Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’den Dünyaya Mesaj

30’a yakın uluslararası medya temsilcisi OSTİM'de. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın: “Türk KOBİ’leri demokrasiye sahip çıkmaya devam edecektir. Üretime ve teknolojiye katkımızı artırarak devam ettirmeyi deklare ediyoruz.”
Ostim Editör
02 Ağustos 2016 17:34

Türk demokrasi tarihine kara leke olarak geçen 15 Temmuz kalkışmasının ardından, uluslararası basınla doğru ve sağlıklı bilgi akışını sağlamak amacıyla bir grup yabancı gazeteci OSTİM’de ağırlandı. 

Darbe girişiminde yaşananlarla ilgili bilgi almak ve reel sektörün nabzını tutmak üzere Ankara’ya gelen 30’a yakın uluslararası medya temsilcisi, Başkent turuna OSTİM’den başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla Türkiye’nin en büyük tedarik merkezinde konuk edilen basın mensuplarına, bölgenin üretim gücü aktarıldı. Toplantıda, sanayinin, KOBİ’lerin Devletine, milli iradeye bağlılığının altı çizildi, demokrasi vurgusu yapıldı. Üretime ve teknolojiye katkının artırılacağı mesajı verildi.

“Dünya firmalarına ürün gönderiyoruz”
OSTİM’li sanayiciler ile TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’nın katıldığı toplantıda konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bütün dünyada küçük ve orta ölçekli işletmelerin tanımı yapılırken; onların esnekliğinden, dinamizminden ve demokrasiye katkılarından söz edildiğini kaydetti. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 98’ini küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturduğunu hatırlatan Aydın, “Bunun en önemli prototipi, bulunduğumuz bölge; OSTİM. Burada tamamen küçük, orta ve mikro işletmelerin bulunduğu bir bölgedeyiz. Buradan bütün dünya firmalarına ürün üretmekteyiz ve göndermekteyiz.” dedi.

“Türk sanayisi demokratik hayata inanıyor”
“Ülkemizde maalesef yaşadığımız bu olumsuz olayda da küçük işletmelerin, bu dinamik işletmelerin Türkiye’deki demokrasiye ve demokratik hayata katkılarının bir seremonisini, uygulamasını gördük.” diyerek sözlerini sürdüren Aydın, “Bu insanlar akşam haberi aldılar, ülkenin demokrasisine sahip çıkmak için sokağa çıktılar ve olaya hakimiyetini sağladılar ve sabahleyin tezgahının işinin başına geldiler. Türk sanayisi, Türk KOBİ’leri; OSTİM başta olmak üzere demokratik hayata inanıyor ve buna sahip çıkıyor. Bunun bir tarihini, destanını gördü Türkiye ve bütün dünya. Türk sanayisi, KOBİ’leri olarak bu değerlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar bunun yanında olacağız. Bunu tüm dünyanın huzurunda da ilan etmek istiyoruz. Üretime ve teknolojiye katkımızı artırarak devam ettirmeyi burada deklare ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Üretim ve ihracata daha fazla yoğunlaştık”
TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, darbe teşebbüsünden sonraki sabah 5 bin çalışanla beraber işlerinin başında olduklarını bildirdi. Dörtkaşlı, “Bu ana kadar programlarda aksaklık veya kalite problemi yaşamadık. Hatta olaylardan sonra üretim ve ihracata daha fazla yoğunlaştık. Hayat normal akışında sürmektedir. Paydaşlarımız olan OSTİM firmalarından alımlarımız aynı hızında devam etmekte. OSTİM ve OSSA’ya teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

“Her şey yolunda”
OSTİM’deki bir kauçuk firmasının müşterisi olan İtalyan firmanın yetkilisi Sergio Cosantino, programa canlı yayında katılarak görüşlerini paylaştı. İtalyan sanayici, “Türkiye’de birkaç firmayla çalışıyoruz ve her şey yolunda. Firmalarınızla ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.” görüşünü iletti.

“Türkiye’de güzel bir gelecek görüyorum”
Toplantıda yer alan Alman-Çin ortaklığındaki elektronik şirketinin Genel Müdürü Ali Shahzad da hali hazırda bir Türk firmasıyla iş yaptıklarını belirterek, “Başka Türk firmalarıyla da çalışmak istiyoruz. Teknoloji ve inovasyon geliştiren diğer firmaları da buraya getirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Shahzad şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de çalışma alanımızla ilgili fabrika açmayı planlıyoruz. Çünkü Türkiye’de elektronik üretiminin çok iyi olduğunu ve PCP’ye ihtiyacın gün gün artışını görüyoruz. Yeni teknolojiyi buraya getirmeyi istiyoruz. Türkiye, bulunduğu coğrafya itibariyle hem Avrupa hem de Asya için önemli bir bağlantı. Bu amaçla ailemi de alıp Türkiye’ye yerleştim. Türkiye’de teknoloji anlamında güzel bir gelecek görüyorum.”

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.