Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’den hızlandırıcı teknolojiye destek

Ostim Editör
13 Aralık 2011 00:00

Ülkemizin ilk Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü ve Ar-Ge amaçlı ilk parçacık hızlandırıcı tesisi hizmet binalarının açılış töreni Ankara Üniversitesi Gölbaşı yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde, üniversiteler arası işbirliği ile yürütülen Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi kapsamında inşa edilen Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü ve elektron hızlandırıcı tesisi hizmet binaları, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Cemal Taluğ, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

Açılışta konuşan Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Ömer Yavaş, enstitünün kuruluşunun kısa tarihçesini ve Türk bilim dünyasına vereceği katkıları anlattığı konuşmasına, ne kadar geç kalınmış olsa da bugün bu tesisin açılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Yavaş Sözlerini şöyle sürdürdü: “21. Yüzyılın doğurgan teknolojilerinden olan hızlandırıcı ve dedektör teknolojilerinin ülkemizde bilimsel araştırma ve teknoloji geliştirme çalışmalarında daha yoğun kullanılmasını hedefleyerek, Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle Boğaziçi, Doğuş, Dumlupınar, Erciyes, Gazi, İstanbul, Niğde, Süleyman Demirel ve Uludağ Üniversiteleri’nin işbirliği ile yürüttüğümüz Türk Hızlandırıcı Merkezi Projemizin yol haritasında bugün önemli bir dönemece ulaşmış durumdayız.”

“OSTİM bu binanın kalbinde”
Binanın açılışı yapıldıktan sonra katılımcılarla birlikte binayı dolaşan Ankara
Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Cemal Taluğ, binanın yapım sürecindeki OSTİM imzasını üzerine basarak vurguladı. Taluğ, “OSTİM bu binanın neresinde?” sorusunu “OSTİM bu binanın tam kalbindedir. Burada yer alacak olan parçacık hızlandırıcı mekanizmaları biz OSTİM’de üretiyoruz. OSTİM’in yerli üretim gücü, mühendislik ve emek birikimiyle gerçekleştiriyoruz. Bu sebeple biz OSTİM’e çok şey borçluyuz” diyerek cevapladı.

OSTİM’in tesisteki rolü hakkında daha detaylı bilgi veren Hızlandırıcı Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Ömer Yavaş da yerli üretime verdikleri önemi vurgulayarak şöyle konuştu: “Burada teknolojik bir yapılanma olduğu için ve yüksek teknolojiye dayalı üretimler içereceği için, bizim Türkiye’de ilk kez ürettiğimiz elektron kaynağından tutun da tüm soğutma, kontrol, mekanik üretimlerde yerli endüstri kullanımına çok önem veriyoruz. Bu sebeple OSTİM’in kendi içindeki kümelenme yapılarını çok önemsiyor ve faydalanıyoruz. Türkiye’nin hızlandırıcı teknolojilerinde yaptığı ilk yatırımlardan birinde yerlilik oranını yüksek tutmak istiyoruz, çünkü bunlar ileri teknoloji içeren pahalı yatırımlar. Bu sebeple OSTİM’in yeterliliğini bu yöne yönlendirip başarılı olması bizler için son derece sevindiricidir. Buranın yatırım boyutu yaklaşık 45 Milyon TL, OSTİM’in şu andaki katkısı ise %15 düzeyinde. 2013’den sonraki projemiz bunun yaklaşık 50 katı büyüklüğünde bir yatırım olacağı için yerlilik oranının da artacağını düşünürsek bizim hedefimiz 2020’li yıllarda yaklaşık %50 yerlilik oranını yakalamak olacak. Bunu başarabilirsek üretilen katma değer çok büyük olacaktır.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.