Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’e Kırgızistan Yolu Açıldı

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen Türk-Kırgız İş Forumu’nda, Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanlığı ile OSTİM arasında, OSTİM modelinin ülkede uygulanmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.
Ostim Editör
10 Haziran 2021 13:53

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de Türk-Kırgız İş Forumu düzenlendi. Forum kapsamında Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanlığı ile OSTİM arasında; Kırgızistan’da organize sanayi bölgelerinin kurulması ile teknoloji geliştirme bölgeleri ve üniversiteler arasında iş birliği yapmak üzere protokol imzalandı.

Bakan Almambet Shykmamatov ile OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından imzalanan protokol ile OSTİM’in organize sanayi bölgesi alanındaki tecrübe ve birikimleri Kırgızistan’a taşınacak.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, iki ülke arasındaki iş birliklerinin stratejik önemine dikkat çekti.

Dost ve kardeş ülke Kırgızistan ile iş birliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Aydın, “OSTİM Organize Sanayi Bölgesi olarak Kırgızistan’la; ülkede kurulacak olan organize sanayi bölgesi, teknoloji geliştirme bölgesi ve üniversitelerimiz arasında da iş birliği yapmak üzere hayırlı bir protokole imza atıyoruz. Bölgemiz, ülkemiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Daha öncesinde OSTİM’i ziyaret eden Kırgız Bakan Shykmamatov, bölgeden etkilenmiş ve OSTİM hakkında şu görüşleri dile getirmişti: “OSTİM modelinin uygulanması için gerekli çalışmaları hazırlayıp parlamentoya sunacağım. Yasal süreci geçtikten sonra çalışmaların önü açılacak. OSTİM modeli çok güçlü ve güzel bir model; sanayicilerin gelişmesi için güzel bir fırsat. Biz de Kırgızistan ekonomisini güçlendirecek geliştirecek bir model olarak kabul ediyoruz.”

Programda TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a, TOBB ETÜ Fahri Doktorası sunuldu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.