Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’e üniversite övgüsü

2011 – 2012 öğretim yılında ilk öğrencilerini almaya hazırlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, OSTİM’in yaptığı çalışmalarla birçok üniversiteden daha önde olduğunu belirtti.
Ostim Editör
27 Aralık 2011 00:00

2011 – 2012 öğretim yılında ilk öğrencilerini almaya hazırlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, OSTİM’in yaptığı çalışmalarla birçok üniversiteden daha önde olduğunu belirtti.

Türkiye sanayisinin en önemli üretim bölgelerinden olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, üniversitelerin de vazgeçilmez uygulama alanı ve iş ortağı olmaya devam ediyor. Başkentin yeni üniversitelerinden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de, özellikle sağlık ve mühendislik alanlarında yapılabilecek işbirliklerini görüşmek üzere Ostim OSB yönetimini ziyaret etti.

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından kabul edilen YBÜ Rektörü Prof. Dr Metin Doğan görüşmede, sanayinin ülke ekonomisi için öneminden bahsetti. Doğan, kendisinin de sanayi merkezlerini çok iyi tanıdığını ve çocukluğunun da Siteler bölgesinde geçtiğini söyledi. Doğan; “Oradaki yapıyı da çok iyi bilirim. Hep üzülmüşümdür. Çok büyük bir potansiyel var orada ama bir türlü kabuğunu kırıp da gelişemiyor. Bu anlamda OSTİM çok iyi bir örnek. Siteler OSTİM’den çok daha önce kurulmuş olmasına rağmen bu sıçramayı yapamamış. O yüzden bu işin ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Üniversite rektörlüğüne geçişim sürecinde de aklımdaki en önemli proje, ülkemizdeki mevcut sektörlerle üniversiteyi buluşturmaktı. Özellikle öğretim üyelerinin gerçekten sanayinin içinde yer alması, orada yaşananları hissetmesi, öğrencileriyle birlikte doğrudan sektörlerin içinde yer almalarının önemini biliyoruz” şeklinde konuştu.

“OSTİM birçok üniversiteden daha önde”
Ziyaret sırasında OSTİM’de yürütülen projeler ve üniversite – sanayi işbirlikleri hakkında detaylı sunumlar alan Doğan, “Bu bilgiler ışığında görüyorum ki OSTİM şu anda ülkedeki birçok üniversiteden daha önde” dedi. Doğan şöyle devam etti:
“Bu toplantı sayesinde bizler OSTİM’in ne kadar yol almış olduğunu çok daha yakından görmüş olduk. Bize göre OSTİM yürüttüğü projeler, yaptığı bölgesel kalkınma çalışmalarıyla şu anda ülkedeki pek çok üniversiteden bile önde. Bizim hedefimiz de bu çalışmalarınızın içinde olmak, birlikte daha güzel çalışmalara imza atabilmek. Sektörel işbirliğine imtina eden, tepeden bakan, zoraki bazı projelerin içinde yer alan bir üniversite olmak istemiyoruz. Biz kuruluşumuzdan itibaren bu işin içinde olmak istiyoruz. Tüm birimlerimizi de bu mantık çerçevesinde planlayıp kurmak istiyoruz. Bu yüzden, henüz yolun çok başında olmamıza rağmen Kalkınma Ajansı’nın yapmış olduğu tüm eğitimleri üstlendik, Ankara’daki tüm aile hekimlerinin eğitimlerini biz veriyoruz, yoğun bakım hemşireleri sempozyumu yaptık, klinik araştırmalarla ilgili toplantılar yaptık. Elimizden geldiği kadar, kuruluş aşamasında da olsak bu tip çalışmalardan uzak kalmamaya çalışıyoruz.”

“Sanayi ile işbirliği bizim birinci önceliğimiz” diyen Doğan, toplantının sonunda üniversite – sanayi işbirliği alanında lider konumda olan OSTİM gibi bir yapıyla ortak projeler geliştirmek için sabırsızlandıklarını dile getirdi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.