Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostim’i örnek alıyorlar

Sanayide dünya markası haline gelen Ostim’in örnekleri Irak ve Suudi Arabistan’da kuruluyor. Ostim, yeteneklerini ve gücünü yurtdışında göstermeye devam ediyor.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Sanayide dünya markası haline gelen Ostim’in örnekleri Irak ve Suudi Arabistan’da kuruluyor. Ostim, yeteneklerini ve gücünü yurtdışında göstermeye devam ediyor.

Ostim Yatırım A.Ş. Proje Koordinatörü Abdullah Çörtü, Irak ve Suudi Arabistan’la yapılan anlaşmaları anlatarak Ostim’in yurtdışına, özellikle Arap ülkelerine çok uygun bir model olduğuna dikkat çekti. Irak Sanayi Bakanlığının, Irak’ta bir organize sanayi bölgesi kurmak için kendileriyle bağlantıya geçtiğini belirten Çörtü, geçtiğimiz günlerde Irak’tan gelen bir heyetle iyi niyet anlaşması imzaladıklarını ve görüşmelere başladıklarını söyledi. Irak’taki sanayi tesisleri elden geçirilerek tekrar elden geçirilip işler hale getirilmesi için Ostim’le işbirliği yapılacağını kaydeden Çörtü, Ostim’in bu tesislerde analiz yapıp eksiklikleri belirleyeceğini ve bunları gidermek için destek vereceğini belirtti. Ostim’de çok zengin bir üretim altyapısı olduğunu söyleyen Çörtü; Irak’ta bir organize sanayi bölgesi kurulması, konut yapma, tesis kurma ve Irak’a mal satma olmak üzere 4 ayaklı bir proje için görüşmelere başladıklarını belirtti. Çörtü, hedeflerinin bu 4 projeyi birbiriyle ilişkilendirerek birbirini desteklemesi olduğunu da sözlerine ekledi.
Irak’ın dışında Suudi Arabistan’da da Ostim’i örnek alan bir sanayi şehri kurma projeleri olduğunu belirten Çörtü, bununla ilgili olarak daha ileri bir aşamada olduklarını ve işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirtti. Ostim OSB, Ostim Yatırım A.Ş. ve Suudi Arabistan’da 30 seneden beri ticaret, sanayi, müteahhitlik, pazarlama ve proje yönetimi alanlarında faaliyet gösteren Usul Grup arasında imzalanan anlaşmaya göre Suudi Arabistan’ın Cizan şehrinde bir sanayi şehri kurulacak.
Ön görüşmeleri ve hazırlık çalışmaları 4 senedir devam eden projenin ön tahsisi, Suudi Arabistan Hükümeti tarafından Usul Grup’a yapıldı. OSTİM OSB’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Usul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Saeed Mansour Al Ayed, Ostim’deki firmalardan, güzel bir şekilde organize olmuş bu sanayi bölgesinden ve Türkiye’nin küçük ve orta sanayide ulaştığı yüksek kaliteden çok etkilendiğini belirtti.
Suudi Arabistan’ın Cizan şehrinde kurulacak organize sanayi bölgesi için 40 milyon m2’lik alanın ön tahsisi yapıldı. Projenin bundan sonraki aşamalarında ise Ostim, Usul Grup’a her türlü bilgi, danışmanlık, eğitim ve proje desteğini verecek. Ostim’deki tüm sektörler Cizan bölgesinde uygulanacak. Cizan’ın Afrika ve Asya pazarlarına yakın bir serbest liman bölgesi olduğunu vurgulayan Al Ayed, madencilik ve ziraat alanlarında gelişmiş olan bu bölgenin şimdi de ağır sanayide gelişmeye başlayacağını söyledi. Ostim yönetiminin davetinden çok memnun kaldığını söyleyen Al Ayed, gösterdikleri misafirperverliğe de teşekkür etti. Ön tahsisi tamamlanan proje için, önümüzdeki aylarda alan tahsisi yapılarak çalışmalara başlanacak.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.