Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

"OSTİM'in Desteği Yolumuzu Açtı"

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Kümenin Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, “OSTİM’in desteği yolumuzu açtı.” dedi.
Ostim Editör
11 Mayıs 2016 16:07

OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Kümenin Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, . “OSTİM’in desteği yolumuzu açtı.” dedi.

Toplantıya; Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın,  OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Çelikdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kümelenme Politikaları Uygulama ve Koordinasyon Şube Müdürü Tolga Arıcan, TEMSAN Genel Müdür Yardımcısı, Ahmet Sedat Önal, Makine Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Üyesi Şayende Yılmaz, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuri Yücel, ve Atilla Bıyıkoğlu, OSTİM ODTÜ Teknokent Müdürü Ahmet Öztürk, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Arz Güvenliği Dairesi uzmanları, Küme paydaşları ve üyeler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Küme Koordinatörü Pınar Yalman Akcengiz, gerçekleştirilen küme faaliyetlerini sundu.

“OSTİM’in desteği yolumuzu açtı”
OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, Kümeye OSTİM sağladığı katkılara değindi. “OSTİM’in desteği yolumuzu açtı.” diyen Çelik, kümenin 2 yıl öncesine göre daha tanınır olduğunu firma ve paydaş sayısının arttığını ifade etti.

“Enerji teknolojilerini üretmeliyiz”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, enerji kaynaklarını işletecek yerli teknolojilerin gerekliliğine işaret etti. Aydın, “OSTİM olarak, bunun çözümünü yapmazsak, kimse yapmayacak. Biz çözeceğimize inanırsak çözebiliriz. Bizim yola çıkışımızın sebebi bu. Türkiye’nin yerli ve milli rüzgar türbinini bu küme hayata geçirdi.” dedi.

Enerji üretim ekipmanlarının üretimi için kurulan TEMSAN’ın önemine vurgu yapan Orhan Aydın, ülke refahı için üretime işaret etti. “Gazı, kömürü dışarıdan alarak ülke refahı sürdürülemez!” uyarısında bulunan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “ Ülkemizin ve gelecek nesillerin refahı için enerji teknolojilerini üretmeliyiz. Kümelenmeleri T.C. Ekonomi Bakanlığı URGE projeleriyle destekliyor, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kümelenmeleri farketti ve destekliyor. Hepsine çok teşekkür ederim.”

“Üretim olmadan kalkınmayı mümkün görmüyorum”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kümelenme Politikaları Uygulama ve Koordinasyon Şube Müdürü Tolga Arıcan, Bakanlığın kümelenmeye olan katkılarını hatırlattı. Ekonomi Bakanlığı’nın da önemli destekler sunduğunu ifade eden Arıcan,  Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın da sağladığı hibelere dikkat çekti. Kümelenmeye sağlanan katkıların üretimde en önemli destekler olduğunu dile getiren Arıcan, “Üretim olmadan kalkınmayı mümkün görmüyorum. Üretimde bizler sonuna kadar sizlere güveniyoruz.” dedi.

“Kümelenme verimliliği artırmanın en önemli yöntemi”
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir,  kümelenmenin önemine dikkat çekti. “Kümelenme, verimliliği artırmanın en önemli yöntemi. Kümelenmede önemli olan firmaların vizyonunu artıracak eğitimler düzenlenmeli. “ yorumunu yaptı. Özdebir,  dünyada rekabetçi olmanın formülünü; bilgi yoğun, teknoloji yoğun ürünler üretmek olarak tanımladı.

Açılış konuşmalarının ardından genel kurul gündemine geçildi. Faaliyet raporu ve denetim raporları okundu. Raporlar oy birliği ile ibra edildi.

Yapılan seçimde Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; BIOMASS - Yaşar Çelik, OSTİM - Orhan Aydın, MAKİM – Tacettin İleri, Hidroenerji– Yavuz Topçu, Taşçı Makine – Yusuf Taşçı, TEMSAN, Ekodenge – Emre Yöntem. Denetim Kurulu’na ise; OSTİM Teknoloji A.Ş. -  Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan, Damla Kimya – Cantaş Öğülmüş ve Arges – Ahmet Işıtman seçildi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.