Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’in Enerji Altyapısı Yenileniyor

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, üyelerine kesintisiz ve yüksek kaliteli enerji arzını sürdürülebilir kılmak için yüksek gerilim elektrik altyapısını yeniliyor.
Ostim Editör
06 Ekim 2021 09:57

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü bölgede faaliyet gösteren işletmelerin rekabetçiliğini altyapı yatırımlarıyla da destekliyor. Bölgede, üretim yapan tesislerin enerji arz güvenliğinin devamlılığını sağlamak üzere elektrik altyapı yatırımları süratle devam ediyor.

OSTİM OSB Enerji Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile yüksek gerilim altyapısını oluşturan trafo ve dağıtım merkezlerindeki açık şalt tesisleri, modüler hücreler ile yenileniyor.

Modüler hücreler, yüksek gerilimde dağıtım merkezine giriş ile çıkışı denetleyerek, işletme özelliklerinin yanında kişilerin can güvenliği standartlarına uygun olarak enerjinin kesilip verilmesini sağlayan hava yalıtımlı, metal muhafazalı birimler.

Elektrik güç kalitesinin önemi ortaya çıktı

OSTİM OSB Enerji Müdürü Turgut Tunç, modüler hücrelerin trafo ve dağıtım merkezlerinin kullanımında sağladığı avantajları anlattı. Tunç, “Hücre içerisinde kullanılan ayırıcı, kesici, sayaç, kalite kaydedici, röle, akım ile gerilim transformatörleri vb. her türlü gereçler ile sistemin uzaktan izlenmesi ve kontrol edilmesi sağlanmaktadır.” dedi.

Son yıllarda üretimde yaşanan artışla birlikte elektrik enerjisine olan talebin de arttığını vurgulayan Turgut Tunç, “Yük karakteristiklerindeki değişim ile yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik şebeklerine dahil edilmesi, elektrik güç kalitesi kavramının önemini ortaya çıkardı.” bilgisini verdi.

Altyapı yatırımları hız kesmiyor

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, uyguladıkları altyapı yatırım planlarıyla bölgedeki tüm trafo ve dağıtım merkezlerindeki açık şalt tesislerinin modüler hücreler ile yenileneceğini belirtti.

Rekabetçi ve sürdürülebilir bir üretim için enerji arz güvenliğinin önemine vurgu yapan Arıcı, OSTİM üyelerinin talep ettiği güç ve kalitede kesintisiz enerji sağlamayı sürdürecek altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini kaydetti.

Elektrik altyapısı yenileme çalışmaları ile her bir trafo merkezinin elektrik kalitesi izlenerek kayıt altına alınabilecek. Ayrıca özel trafo tesisi için yüksek gerilim bağlantı taleplerini karşılayabilecek alanlar açılacak.  

Altyapı yenileme çalışmaları, firmaların üretimlerini durdurmaya gerek duyulmadan, çalışma günleri ve saatleri dışında gerçekleştiriliyor.

Yapılan planlama ile altyapı yenileme maliyetleri abonelere yansıtılmadan karşılanıyor.

Çalışma programı kapsamında bölgede bulunan 51 adet trafo ve dağıtım merkezindeki açık şalt tesisinin yenilenmesi 3 yıl da tamamlanacak.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.