Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’in Tecrübesi Özbekistan’a Taşınıyor

Yarım asrı aşan sanayi geçmişiyle ülkemizin köklü markalarından olan OSTİM, tecrübelerini ata yurduna taşıyarak dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın sanayileşme çabalarına destek verecek. OSTİM OSB ile Ohangaron Tech Industrial arasında “Plan-Proje, Sürekli Danışmanlık ve Bakır Sektörü Fizibilite Raporu Hazırlanması” başlığı altında sözleşme imzalandı.
Ostim Editör
01 Kasım 2022 14:00

Yarım asrı aşan sanayi geçmişiyle ülkemizin köklü markalarından olan OSTİM, tecrübelerini ata yurduna taşıyarak dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın sanayileşme çabalarına destek verecek. OSTİM OSB ile Ohangaron Tech Industrial arasında “Plan-Proje, Sürekli Danışmanlık ve Bakır Sektörü Fizibilite Raporu Hazırlanması” başlığı altında sözleşme imzalandı.

Sözleşmeyle birlikte; Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, ülkenin sosyo-ekonomik yapısına uygun olarak bir iş modeli oluşturulması, bu çalışmanın neticesinde orta vadede Taşkent için doğru bir kalkınma modeli önerisi sunulması, katma değerli bakır ürünleri üretilmesine yönelik fizibilite çalışmalarının yapılması, bu modele göre sanayi bölgesinin imar planları ve altyapı projelerinin hazırlanması ve OSB mevzuat çalışmasının yürütülmesi işleri gerçekleştirilecek.

Sözleşmeye ilişkin çevrimiçi düzenlenen imza törenine, OSTİM adına OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Ertuğ, OSTİM OSB Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Alkan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza Akca, birim müdürleri ve küme koordinatörleri ile OSTİM Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdür Dr. Öğr. Gör. Gökhan Topal; Ohandaron Tech Industrial adına Genel Müdürü Jamshid Khidoyatov, Ohandaron Tech Industrial yöneticileri ve Özbekistan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı temsilcisi katıldı.

“Çalışmayı yaygınlaştırmak istiyoruz”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, törenin açılışında sözleşme sürecine ilişkin bilgiler aktardı. Bir süre önce gerçekleştirdikleri Özbekistan seyahati kapsamında protokolün detaylarına ilişkin yerinde incelemelerde bulunduklarını ve ihtiyaçları tespit ettiklerini kaydeden Arıcı, “Birlikte çalışmaya başladıktan sonra çok güzel işler ve projeler yapacağız. Bundan sonra da sadece o bölgede kalmak istemiyoruz; birlikte yaptığımız bu çalışmayı yaygınlaştırmak istiyoruz.” dedi.

 “Bütün ekibimizle yüreğimizi koyuyoruz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, sözleşmenin gönülleri bağlayan bir nitelik taşıdığına işaret etti. Aydın, şu düşünceleri paylaştı: “Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve arkadaşlarımızın yerinde incelediği, bizim de daha önceden gittiğimiz Özbekistan’da bu güzel projenin hayata geçmesi bizim için değerli. Kurumlarımız arasındaki bu iş birliğinin hayırlı olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Bu protokol, sadece ekonomik karşılığı olan bir protokol değil; aynı zamanda gönüllerimizi de birbirine bağlayacak, kurumlarımız arasındaki ilişkileri geliştirecek ve Özbek dostlarımızla daha farklı alanlara taşımak için bir başlangıç olacak. Biz bu işe, bütün ekibimizle yüreğimizi koyarak güzel bir iş çıkarma niyetiyle protokolü imzalıyoruz.”

Aydın, protokolle birlikte başlayan çalışmalarda, OSTİM kümelenmeleri, Ostim Teknopark ve OSTİM Teknik Üniversitesinin de önemli görevler yapacağını vurguladı.

Ohangaron Tech Industrial adına sözleşmeyi imzalayan Genel Müdür Jamshid Khidoyatov da iş birliğinin sözleşme aşamasına gelmesinin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “İnşallah bu başlangıç olacak. İki ülkenin iş birliğine katkı vermesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.