Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTİM’li Kauçukçular Avrupa İçin İmzaladı

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, Avrupa’da bulunan kauçuk kümeleri ile birlikte “Avrupa Kauçuk Kümeleri Hareketi”nde yer aldı.
Ostim Editör
12 Mayıs 2015 11:11

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, Avrupa’da bulunan kauçuk kümeleri ile birlikte “Avrupa Kauçuk Kümeleri Hareketi”nde yer aldı.

Kauçuk sektöründeki faaliyetleriyle kısa zamanda farkındalık oluşturan OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen Rubber 2015 Fuarı’nda attığı imzayla Avrupa kapısını açtı.

Hedefleri arasında, üyelerini teknolojik olarak geliştirmek, yeni pazarlara açılmalarını sağlamak, ulusal ve uluslararası alanda lobi faaliyetleri yapmak olan Küme, Avrupa Birliği’nde fabrikasyon kauçuk konusunda lobi faaliyetlerini yürütecek olan Avrupa Kauçuk Kümeleri Hareketi’ne katılan 4 oluşumdan biri oldu.

2014 yılı Kasım ayında Belçika’nın başkenti Brüksel’de temelleri atılan, fabrikasyon kauçuğun Avrupa Birliği’nde temsilini hedef alan inisiyatif grubunun diğer üyeleri ise şunlar: Fransa’dan Elastapole, Belçika’dan Plastwin ve İspanya’dan Asice.

5. üye İtalya’dan olacak
İmza töreninde, 70. yılını kutlayan İtalyan Kauçuk Birliği Assogomma da bir sunum yaparak derneklerini tanıttı. Tüzük yapılarından dolayı inisiyatife katılma konusunda tereddüt oluştuğunu belirten Assogomma Başkanı Fabio Bertolotti, kendilerinin üyelik için gerekli düzenlemeleri yapacaklarını bildirdi.

Avrupa Kauçuk Kümeleri Hareketi’ne üyelik için Almanya, Avusturya ve İngiltere kümeleri de çalışmalarını sürdürüyor.

OSTİM KAUÇUK TEKNOLOJİLERİ KÜMELENMESİ HAKKINDA:
2011 yılında hazırlıkları başlayan Küme, sektör temsilcileri ile ortak yürütülen çalışmalar sonucunda 10 Ocak 2013 tarihinde, 24 firma ve destekleyici kurumların Niyet Beyanı ve Kuruluş Protokolü’nü imzalamaları ile OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün himayesinde kuruldu.

Ankara ve yakın çevresinde bulunan, ağırlıklı olarak fabrikasyon kauçuk üreticilerini bir araya toplayan OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi’nin amacı, “Ankara kauçuk sektörünün rekabetçi değer zincirini ve yenilikçi potansiyelini ortaya koyarak taraflar arasında iletişim, iş ve güç birliğini artırmak, ortaklaşa rekabetle yerli üretimin katma değerini ve sektördeki pazar payını yükselterek bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkıda bulunmak.” şeklinde tanımlanıyor. Kümenin 51 üyesi bulunuyor ve bu üyeler toplamda 1.000 kişiyi istihdam ediyor.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.