Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostimli KOBİ’lere tasarım ofisi

OSTİM OSB yönetiminin, firmaların üretim kapasitelerini ve çeşitliliklerini arttırmak için yaptıkları çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda OSTİM Yönetimi ve Gazi Üniversitesi arasında “Tasarım Merkezi Protokolü” imzalandı.
Ostim Editör
30 Aralık 2011 00:00

OSTİM OSB yönetiminin, firmaların üretim kapasitelerini ve çeşitliliklerini arttırmak için yaptıkları çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda OSTİM Yönetimi ve Gazi Üniversitesi arasında “Tasarım Merkezi Protokolü” imzalandı.

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, üniversite – sanayi işbirliğinde yeni adımlar atmaya devam ediyor. OSTİM’de faaliyet gösteren işletmelerin endüstriyel tasarım alanındaki ihtiyaçlarını tespit edip, çözümler üretmek amacıyla Gazi Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalandı.
Törene OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Gazi Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Kuru, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı - Sanat ve Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serkan Güneş, Bölge Müdürü Adem Arıcı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Birim Müdürleri ile OSTİM’den bazı firma temsilcileri katıldı.
OSTİM adına Başkan Aydın’ın, Gazi Üniversitesi adına da Rektör Prof. Ayhan’ın imzaladığı protokolle OSTİM işletmeleri için tasarım konusunda eğitim, danışmanlık, araştırma, yenilikçilik uygulamaları, merkez veya arayüzlerin projelendirilerek oluşturulması amaçlanıyor.
Ayhan: “Üniversiteler üretimin içinde yer almalı.”
Törende konuşan Gazi Üniversitesi Rektörü Ayhan, 21. Yüzyılın üretimde farklı önceliklerin öne çıktığı bir dönem olduğunu, artık sadece ihtiyaç kadar üretme döneminin geride kaldığını belirtti. Ayhan, “Artık üretimde fark yaratmak zorundayız, bu fark da tasarımda ortaya çıkacaktır. Artık üreticimiz tasarımın önemini kavramış durumdadır. Bu sebeple üniversite olarak bizim bilgi birikimimizi sanayiye aktarmamız, sanayinin de bizdeki bilgileri uygulamaya geçirme konusunda hevesli olması lazım. Üniversiteler fildişi kulelerinden inmelidir, üretimin içinde yer almalıdır. Bu anlamda Türkiye sanayisinin gözbebeği OSTİM’i bilime verdiği önemden dolayı kutluyorum” dedi.
Protokolün amacı hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (SANTUM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serkan Güneş, temel amacın OSTİM’i bir tasarım merkezi haline getirmek olduğunu söyledi. Projeden elde etmeyi umdukları en somut çıktının OSTİM’de üretilen yeni ürün sayısındaki artış olduğunu vurgulayan Güneş, üretim alanında zaten profesyonel olan OSTİM’in imajını, yeni ürün sayısındaki artışla da taçlandırmak istediklerini belirtti.
Aydın: “Tasarım konusundaki tıkanıklık aşılacak.”
Protokol konusunda söz alan Ostim Başkanı Orhan Aydın da bu tasarım merkezine neden ihtiyaç duyduklarını şu sözlerle anlattı:
“Son yıllarda yürüttüğümüz kümelenme faaliyetlerinde, firmalarımızın fason imalatçılıktan üretime geçmeleri sürecinde tasarım noktasında tıkanıyorduk. Bu sebeple tasarım ofisleri ve tasarımcıların bölgemizde yerleştirilmesi son yıllarda çok gündemimize gelmeye başladı. Hatta yeni yapmış olduğumuz OSTİM Finans ve İş Merkezi’mize daha çok tasarım firması yerleştirebilmek için çaba sarf ettik. Bu çalışmaları sürdürürken Gazi Üniversitesi aklımızdaki işleri birlikte yapma teklifi ile gelince çok mutlu olduk. Bu projelerin firmalarımızın da ilgi ve desteğiyle OSTİM’e çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.