Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ostimli savunma sanayicileri IDEF’te buluştu

Kısa adı IDEF olan dünyanın en büyük 5 savunma fuarı arasında yer alan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi 15 firma ile birlikte katıldı.
Ostim Editör
12 Aralık 2011 00:00

Kısa adı IDEF olan dünyanın en büyük 5 savunma fuarı arasında yer alan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi 15 firma ile birlikte katıldı.

Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce şirketin katıldığı 2011 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’na (IDEF’11) Türkiye imalâtı ürünler büyük ilgi çekti.
Fuarda savunma sanayinin yerli kuruluşları olan TAİ, TEİ, ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN, MKE gibi kamu kuruluşların geliştirdiği ürünler kadar yerli ana tedarikçi firmaların ürünleri de boy gösterdi.
Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Savunma ve Havacılık Kümelenme Derneği de bölge firmaları ile ortak katılım gerçekleştirdi.
İDEF 11’in açılış ve ilk gün törenlerine Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna, Yönetim Kurulu Üyeleri Mithat Ertuğ, Yaşar Özelge, Behzat Zeydan, Ufuk Bayraktar, Ostim Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Sedat Çelikdoğan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ile ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener de katıldı.
Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Başkanı Mithat Ertuğ, Savunma Sanayi Müsteşarlığının son yıllarda uyguladığı politika ve kriterlerin sektöre yönelimi artırdığını söyledi. Ertuğ, İDEF’te yerli imalat vurgusunun ön plana çıkmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Biz Ostimli firmalar buraya katılarak birilerine Türkiye’de nelerin yapıldığını gösterdik. Kimi çevreler Türkiye’de nelerin yapılabildiğinin farkında değildi. Bu katılım onlara da etkili bir mesaj oldu. Önümüzdeki fuarlara Ankara’dan daha fazla firma ile katılım yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Başkanı Ertuğ,
Son dönemde Türk özel sektörü yoğun olarak Savunma Sanayii alanına yöneldiğini belirterek şöyle dedi:
“Bu sektördeki kriterler yüksek. Dolayısı ile bu firmaları nitelikli hale getiriyor. Firmalar kendilerini o kriterlerin içine sokmaya, adapte etmeye çalışıyor. Ana yükleniciler de alt tedarikçilerin niteliğini yukarı çekmeye çalışıyor. Eğitimlerini ona göre verip prosedürlerini ona göre düzenliyorlar. Ayrıca Türkiye’de savunma sanayiindeki iş miktarı savunma sanayi müsteşarlığımızın uyguladığı politikalarla artıyor. Örneğin offset uygulamaları iş olanaklarını artırdı. Biz savunma kümelenmesi olarak birlikte katılımın avantajlarını kullanıyoruz. OSTİM olarak kümelenmeye ve sektöre verdiğimiz destek sonucu İDEF fuarında bulunmamız yerli olarak nelerin yapılabildiğini göstermeyi amaçlıyordu. Birtakım işlerin Türkiye’de yapılamayacağı inancı vardı. Türkiye’de her şeyin yapılabileceği mesajını vermiş oluyoruz. Bir sonraki İDEF’te 40’dan fazla firma ile yer alacağımızı umuyorum. Tekrar vurgulamak istiyorum. Biz İDEF 2011 fuarına katılarak birilerine Türkiye’de nelerin yapıldığını gösterdik. Kimi çevreler Türkiye’de nelerin yapılabildiğinin farkında değildi. Bu katılım onlara da etkili bir mesaj oldu.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.